Nárok na mateřskou, když jsem OSVČ

Dobrý den,

prosím o radu. Jsem již několik let OSVČ a nemocenské si neplatím. Předpokládali jsme, že by rodičovskou a případnou mateřskou čerpal na sebe manžel. Bohužel přišel o práci a od 8/2016 je vedený na pracovním úřadě. Před tím byl 12 let v kuse zaměstnaný.

Předpokládaný termín porodu je 5/2017. Nevíte, jestli budeme mít nárok na mateřskou a rodičovskou a podle čeho se bude vypočítávat její výše? Ovlivní to fakt, jestli bude manžel ještě veden na ÚP nebo bude již zaměstnaný?

Ještě ke všemu mi je velmi nevolno a nejsem schopna nyní vykonávat jakoukoliv činnost, takže jsme odkázání pouze na manželovu podporu.

Mockrát předem děkuji za rady.

S pozdravem Linda

Dotaz poslal/a: Linda S., 21.09.2016 14:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.09.2016 14:42 napsal/a:

Dobrý den,

PPM (tedy peněžitá pomoc v mateřství) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění obdobně jako třeba nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti.

Nárok na tuto dávku tedy mají především zaměstnanci (za které zpravidla hradí nemocenské pojištění zaměstnavatel), nebo OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Platba nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolná.

Pokud jste si NP nehradila, jak sama uvádíte, pak nárok na PPM mít nebudete. Aby OSVČ měla nárok na PPM, musí splňovat dvě důležité podmínky. Tou první je to, že účast na NP musí být v minimálním rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále u OSVČ platí, že z těchto 270 dní musí být nejméně 180 dní v posledním roce.

Tedy jde o to, že v době, kdy se žádá o PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu), byste musela být účastníkem nemocenského pojištění (dobrovolným plátcem) minimálně po dobu 9 měsíců v posledních 24 mísících zpět (přičemž měsíc kdy se podává žádost se již nezapočítává) a současně byste musela být plátcem NP v rozsahu nejméně 6 měsíců v posledních 12 měsících zpět.

Podle všeho tedy nárok na PPM mít nebudete. Zdá se, že jedinou možností by bylo, že manžel do té doby najde nějaké zaměstnání. U zaměstnanců postačí, pokud splní podmínku 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Oněch 180 dní za poslední rok se u zaměstnanců nevyžaduje.

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak ke dni narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. Pokud byste v té době byla stále OSVČ a nehradila si NP a manžel by i nadále nezaměstnaný, tak Vám bude přiznán rodičovský příspěvek v základní variantě – tedy na 4 roky, přičemž prvních 9 měsíců budete dostávat 7600 Kč, a dále pak 3800 Kč měsíčně až do 4 roků věku dítěte (celkem je to 220 000 Kč).

Pokud by manžel byl již zaměstnaný, pak se může zohlednit jeho příjem (resp. jeho vyměřovací základ) a bylo by případně možné zvolit i jinou variantu čerpání RP, třeba na 2 nebo 3 roky. Celková vyplacená výše RP je vždy stejná (vždy to je 220 000 Kč), liší se jen rychlost čerpání dávky a tím i výše měsíčního příspěvku, například u dvouleté varianty je to 11 500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď