Nárok na peněžitou pomoc v mateřství během studia VŠ

Dobrý den,

plánujeme miminko a chci se zeptat, zda bych v následující situaci měla nárok na PPM. Nastupuji do třetího ročníku bakalářského studia a zároveň chodím na brigádu (DPČ).

Pokud bych úspěšně dokončila bakalářské studium a zároveň chodila na DPČ a poté hned otěhotněla, měla bych nárok na mateřskou?

Popřípadě do jaké doby po ukončení studia bych na nic měla nárok, když bych se chtěla dále hlásit na prezenční magisterské studium?

Moc děkuji za odpověď.

Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 22.12.2016 13:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako studentka VŠ, nebo i po ukončení studia VŠ, měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) pak musí být splněny dvě podmínky. Minimální doba nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky a dále aktivní účast na nemocenském pojištění, nebo být v ochranné lhůtě.

Takže tedy, jak je to s tím pojištěním:

Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel. U práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) je to pak trochu „složitější“. Záleží na tom, jaký je sjednán příjem. Pokud je vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak za vás zaměstnavatel měl odvádět sociální, zdravotní a i nemocenské pojištění. Pokud by byl nižší, pak za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Za studenty totiž stát hradí pouze zdravotní pojištění, což ve vztahu k nároku na „mateřskou“ nemá žádný efekt.

Nemocenské pojištění si ani nemůžete nijak sama doplatit (dobrovolná platba nemocenského pojištění je možná pouze u OSVČ).

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak v posledních dvou letech před zahájením PPM (to je v době 6 – 8 týdnů před porodem), musíte splňovat podmínku 270 kalendářích dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech.

Pokud byste ale v tomto období (poslední 2 roky) úspěšně ukončila studium, pak se vám doba studia může započítat. Není to sice úplně to stejné, jako když jste nemocensky pojištěná ze zaměstnání. Tedy, i když dokončíte studium a poté nikde nepracujete, tak nárok na PPM nemáte. Pokud ale alespoň nějakou dobu pracujete, pak se vám do oněch 270 dní dopočítá doba studia – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Abyste tedy měla nárok na PPM po ukončení studia, musíte během studia nebo po jeho skončení alespoň nějakou dobu pracovat. Ve chvíli, kdy pracujete (a jedná se o zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), pak na PPM nárok máte.

Je zde i ochranná lhůta. Ta je až 180 dní. Pokud pracujete a jste účastníkem nemocenského pojištění tak na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok až 180 dní od skončení zaměstnání. Je to „až“, pokud by zaměstnání bylo kratší, třeba jen tři měsíce, pak je i ochranná lhůta jen 3 měsíce. Ze samotného studia ale žádná ochranná lhůta neplyne.

Pokud byste náhodou jako studentka nárok na PPM neměla, pak máte určitě nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď