Nárok na peněžitou pomoc v mateřství během studia VŠ

Dobrý den,

plánujeme miminko a chci se zeptat, zda bych v následující situaci měla nárok na PPM. Nastupuji do třetího ročníku bakalářského studia a zároveň chodím na brigádu (DPČ).

Pokud bych úspěšně dokončila bakalářské studium a zároveň chodila na DPČ a poté hned otěhotněla, měla bych nárok na mateřskou?

Popřípadě do jaké doby po ukončení studia bych na nic měla nárok, když bych se chtěla dále hlásit na prezenční magisterské studium?

Moc děkuji za odpověď.

Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzana S., 22.12.2016 13:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste jako studentka VŠ, nebo i po ukončení studia VŠ, měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) pak musí být splněny dvě podmínky. Minimální doba nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky a dále aktivní účast na nemocenském pojištění, nebo být v ochranné lhůtě.

Takže tedy, jak je to s tím pojištěním:

Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel. U práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) je to pak trochu „složitější“. Záleží na tom, jaký je sjednán příjem. Pokud je vyšší než 2500 Kč měsíčně, pak za vás zaměstnavatel měl odvádět sociální, zdravotní a i nemocenské pojištění. Pokud by byl nižší, pak za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Za studenty totiž stát hradí pouze zdravotní pojištění, což ve vztahu k nároku na „mateřskou“ nemá žádný efekt.

Nemocenské pojištění si ani nemůžete nijak sama doplatit (dobrovolná platba nemocenského pojištění je možná pouze u OSVČ).

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak v posledních dvou letech před zahájením PPM (to je v době 6 – 8 týdnů před porodem), musíte splňovat podmínku 270 kalendářích dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech.

Pokud byste ale v tomto období (poslední 2 roky) úspěšně ukončila studium, pak se vám doba studia může započítat. Není to sice úplně to stejné, jako když jste nemocensky pojištěná ze zaměstnání. Tedy, i když dokončíte studium a poté nikde nepracujete, tak nárok na PPM nemáte. Pokud ale alespoň nějakou dobu pracujete, pak se vám do oněch 270 dní dopočítá doba studia – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Abyste tedy měla nárok na PPM po ukončení studia, musíte během studia nebo po jeho skončení alespoň nějakou dobu pracovat. Ve chvíli, kdy pracujete (a jedná se o zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), pak na PPM nárok máte.

Je zde i ochranná lhůta. Ta je až 180 dní. Pokud pracujete a jste účastníkem nemocenského pojištění tak na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok až 180 dní od skončení zaměstnání. Je to „až“, pokud by zaměstnání bylo kratší, třeba jen tři měsíce, pak je i ochranná lhůta jen 3 měsíce. Ze samotného studia ale žádná ochranná lhůta neplyne.

Pokud byste náhodou jako studentka nárok na PPM neměla, pak máte určitě nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď