Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu týkající se mateřské dovolené u druhého dítěte.

Mám dceru (16měsíců) a jsem nyní na rodičovské dovolené až do jejích dvou let. Předchozí zaměstnavatel mi při zjištění, že jsem těhotná neprodloužil smlouvu, takže smlouva mi zanikla nástupem na mateřskou. Na peněžitou pomoc v mateřství u dcery jsem měla nárok. Nyní plánujeme druhé dítě. Dočetla jsem, že na druhé dítě již nedostanu podporu v mateřství, jelikož již nejsem zaměstnaná.

Po rodičovské mám sehnanou práci. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych nastoupila po rodičovské do práce, ale třeba do měsíce otěhotněla podruhé? Vznikl by mi nárok na mateřskou dovolenou i za takto krátkou dobu, nebo musím mít odpracované nějaké stanovené množství dní? Velice děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzanka S., 06.11.2016 12:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro vznik nároku na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství, neboli „mateřskou“) patří to, že musíte splňovat podmínku minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále pak musíte být v době žádání o PPM nemocensky pojištěná nebo být v ochranné době od posledního zaměstnání.

Trochu konkrétněji – do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny kalendářní dny v době, kdy trvá účast na nemocenském pojištění. Tedy typicky od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení. Včetně víkendů, svátků, dovolené, nemocenské dovolené, mateřské dovolené nebo i rodičovské dovolené.

Ve Vašem případě tedy bude záležet na tom, kdy přesně budete žádat o PPM na druhé dítě, kolik dní strávíte v novém zaměstnání a také záleží, kdy přesně vám zanikla pracovní smlouva z prvního zaměstnání.

Platí tedy, že i u druhého dítěte musíte splňovat podmínku minimální doby pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Ženy, které mají pracovní poměr na dobu neurčitou a přechází z rodičovské dovolené rovnou na mateřskou dovolenou, to mají jednoduché – u nich trvá zaměstnání i během rodičovské, a tím pádem se jim tato doba započítá do zmíněné lhůty.

Samotné čerpání rodičovského příspěvku nezakládá účast na nemocenském pojištění. Rozhodující je právě to zda trvá pracovní poměr nebo ne (rodičovská dovolená).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď