Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu týkající se mateřské dovolené u druhého dítěte.

Mám dceru (16měsíců) a jsem nyní na rodičovské dovolené až do jejích dvou let. Předchozí zaměstnavatel mi při zjištění, že jsem těhotná neprodloužil smlouvu, takže smlouva mi zanikla nástupem na mateřskou. Na peněžitou pomoc v mateřství u dcery jsem měla nárok. Nyní plánujeme druhé dítě. Dočetla jsem, že na druhé dítě již nedostanu podporu v mateřství, jelikož již nejsem zaměstnaná.

Po rodičovské mám sehnanou práci. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych nastoupila po rodičovské do práce, ale třeba do měsíce otěhotněla podruhé? Vznikl by mi nárok na mateřskou dovolenou i za takto krátkou dobu, nebo musím mít odpracované nějaké stanovené množství dní? Velice děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzanka S., 06.11.2016 12:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro vznik nároku na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství, neboli „mateřskou“) patří to, že musíte splňovat podmínku minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále pak musíte být v době žádání o PPM nemocensky pojištěná nebo být v ochranné době od posledního zaměstnání.

Trochu konkrétněji – do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny kalendářní dny v době, kdy trvá účast na nemocenském pojištění. Tedy typicky od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení. Včetně víkendů, svátků, dovolené, nemocenské dovolené, mateřské dovolené nebo i rodičovské dovolené.

Ve Vašem případě tedy bude záležet na tom, kdy přesně budete žádat o PPM na druhé dítě, kolik dní strávíte v novém zaměstnání a také záleží, kdy přesně vám zanikla pracovní smlouva z prvního zaměstnání.

Platí tedy, že i u druhého dítěte musíte splňovat podmínku minimální doby pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Ženy, které mají pracovní poměr na dobu neurčitou a přechází z rodičovské dovolené rovnou na mateřskou dovolenou, to mají jednoduché – u nich trvá zaměstnání i během rodičovské, a tím pádem se jim tato doba započítá do zmíněné lhůty.

Samotné čerpání rodičovského příspěvku nezakládá účast na nemocenském pojištění. Rozhodující je právě to zda trvá pracovní poměr nebo ne (rodičovská dovolená).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď