Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu týkající se mateřské dovolené u druhého dítěte.

Mám dceru (16měsíců) a jsem nyní na rodičovské dovolené až do jejích dvou let. Předchozí zaměstnavatel mi při zjištění, že jsem těhotná neprodloužil smlouvu, takže smlouva mi zanikla nástupem na mateřskou. Na peněžitou pomoc v mateřství u dcery jsem měla nárok. Nyní plánujeme druhé dítě. Dočetla jsem, že na druhé dítě již nedostanu podporu v mateřství, jelikož již nejsem zaměstnaná.

Po rodičovské mám sehnanou práci. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych nastoupila po rodičovské do práce, ale třeba do měsíce otěhotněla podruhé? Vznikl by mi nárok na mateřskou dovolenou i za takto krátkou dobu, nebo musím mít odpracované nějaké stanovené množství dní? Velice děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzanka S., 06.11.2016 12:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro vznik nároku na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství, neboli „mateřskou“) patří to, že musíte splňovat podmínku minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále pak musíte být v době žádání o PPM nemocensky pojištěná nebo být v ochranné době od posledního zaměstnání.

Trochu konkrétněji – do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny kalendářní dny v době, kdy trvá účast na nemocenském pojištění. Tedy typicky od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení. Včetně víkendů, svátků, dovolené, nemocenské dovolené, mateřské dovolené nebo i rodičovské dovolené.

Ve Vašem případě tedy bude záležet na tom, kdy přesně budete žádat o PPM na druhé dítě, kolik dní strávíte v novém zaměstnání a také záleží, kdy přesně vám zanikla pracovní smlouva z prvního zaměstnání.

Platí tedy, že i u druhého dítěte musíte splňovat podmínku minimální doby pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Ženy, které mají pracovní poměr na dobu neurčitou a přechází z rodičovské dovolené rovnou na mateřskou dovolenou, to mají jednoduché – u nich trvá zaměstnání i během rodičovské, a tím pádem se jim tato doba započítá do zmíněné lhůty.

Samotné čerpání rodičovského příspěvku nezakládá účast na nemocenském pojištění. Rozhodující je právě to zda trvá pracovní poměr nebo ne (rodičovská dovolená).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď