Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu týkající se mateřské dovolené u druhého dítěte.

Mám dceru (16měsíců) a jsem nyní na rodičovské dovolené až do jejích dvou let. Předchozí zaměstnavatel mi při zjištění, že jsem těhotná neprodloužil smlouvu, takže smlouva mi zanikla nástupem na mateřskou. Na peněžitou pomoc v mateřství u dcery jsem měla nárok. Nyní plánujeme druhé dítě. Dočetla jsem, že na druhé dítě již nedostanu podporu v mateřství, jelikož již nejsem zaměstnaná.

Po rodičovské mám sehnanou práci. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych nastoupila po rodičovské do práce, ale třeba do měsíce otěhotněla podruhé? Vznikl by mi nárok na mateřskou dovolenou i za takto krátkou dobu, nebo musím mít odpracované nějaké stanovené množství dní? Velice děkuji za odpověď a přeji Vám pěkný den.

Dotaz poslal/a: Zuzanka S., 06.11.2016 12:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi dvě hlavní podmínky pro vznik nároku na PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství, neboli „mateřskou“) patří to, že musíte splňovat podmínku minimální účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále pak musíte být v době žádání o PPM nemocensky pojištěná nebo být v ochranné době od posledního zaměstnání.

Trochu konkrétněji – do doby účasti na nemocenském pojištění se započítávají všechny kalendářní dny v době, kdy trvá účast na nemocenském pojištění. Tedy typicky od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení. Včetně víkendů, svátků, dovolené, nemocenské dovolené, mateřské dovolené nebo i rodičovské dovolené.

Ve Vašem případě tedy bude záležet na tom, kdy přesně budete žádat o PPM na druhé dítě, kolik dní strávíte v novém zaměstnání a také záleží, kdy přesně vám zanikla pracovní smlouva z prvního zaměstnání.

Platí tedy, že i u druhého dítěte musíte splňovat podmínku minimální doby pojištění 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Ženy, které mají pracovní poměr na dobu neurčitou a přechází z rodičovské dovolené rovnou na mateřskou dovolenou, to mají jednoduché – u nich trvá zaměstnání i během rodičovské, a tím pádem se jim tato doba započítá do zmíněné lhůty.

Samotné čerpání rodičovského příspěvku nezakládá účast na nemocenském pojištění. Rozhodující je právě to zda trvá pracovní poměr nebo ne (rodičovská dovolená).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď