Nárok na PPM u druhého dítěte od dvou zaměstnavatelů

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na PPM. Do listopadu jsem pobírala rodičovský příspěvek na 1. dítě do jeho 3 let. Nyní mám termín porodu stanovený na 5. května 2016.

Předchozí mateřská mi šla ze dvou zaměstnání. Během rodičovské jsem si ale u obou zaměstnavatelů přivydělávala.

U jednoho na DPP do 10000,- a u druhého mi pokračovala předchozí smlouva (jsem zaměstnána jako pedagog). Zde jsem při rodičovské nastupovala 9/2013 na částečný úvazek, který se mi ještě během těch dvou let různě měnil.

A teď nevím, jestli, když je to částečný úvazek, tak jestli splňuji těch 270 dní, které musím mít odpracované a jestli budu mít nárok na PPM z obou těch zaměstnání?

U obou zaměstnavatelů pokračuji od ukončení rodičovské dovolené dál.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie L., 06.01.2016 12:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.01.2016 13:54 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká lhůty 270 kalendářních dní, na základě které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Zde platí, že doba, kdy jste na rodičovské dovolené (tedy vaše zaměstnání trvá dále, jen čerpáte rodičovskou dovolenou), se započítává do zmíněného limitu 270 dní. Je tedy běžné, aby žena porodila jedno dítě, pak byla na rodičovské a následně hned z rodičovské nastoupila na mateřskou s druhým dítětem. A přesto, že poslední 3 roky fakticky vůbec nepracovala, tak má nárok na PPM (pokud její pracovní poměr před první mateřskou nebyl třeba jen na dobu určitou, nebo pokud zaměstnavatel během její rodičovské dovolené třeba neukončil svoji činnost).

Z Vašeho dotazu úplně přesně nevyplývá, jestli oba úvazky trvaly po celou dobu čerpání rodičovské dovolené, nebo jestli některý z nich zanikl. Pokud by tomu tak bylo, pak by se u tohoto úvazku doba na rodičovské do oněch 270 kalendářních dní nezapočítala. V případě DPP do 10.000 Kč pak zpravidla není zaměstnavatele hrazeno nemocenské pojištění, tj. tato práce by se do nároku na PPM také nezapočítala.

Pro každé zaměstnání se nárok na PPM posuzuje samostatně. Přesněji Vám v tomto případě neporadím, protože nevím, jak to přesně bylo s těmi úvazky.

Co se pak týče výše PPM. Ta se zpravidla vypočítává na základě příjmu z posledního zaměstnání, resp. z posledních 12 měsíců.

Pokud by ale žádost o druhou PPM byla podávána do 4 roků věku prvního dítěte, pak se může zohlednit i Váš příjem před první mateřskou. Resp. určí se, jaká by byla PPM z aktuálního příjmu, jaká by byla PPM z příjmů před první mateřskou a dostávat byste měla tu, která je vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď