Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovství

Dobrý den,

plánujeme s přítelem druhé dítě, a tak bych se chtěla zeptat, z čeho se vypočítává peněžitá pomoc v mateřství a rodičovství v našem případě.

Dítěti je v současnosti 10 měsíců a pomoc v rodičovství pobírám ve výši 11.500 Kč měsíčně.

Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem pracovala nepřetržitě 7 let.

V případě, že se dítě narodí až např. ve věku 3 let našeho prvního dítěte, kdy už nebudu pobírat žádný rodičovský příspěvek, ale stále budu na rodičovské dovolené, z čeho se pak počítá mateřská a rodičovská podpora?

Pokud bych případně začala podnikat, ale zároveň chtěla být do 3-4 let věku dítěte na rodičovské dovolené, ale už bez rodičovského příspěvku, jde to vůbec? Je to tak, že zdravotní a sociální pojištění hradí stát nebo jako podnikatelka si je musím hradit už sama?

Předem děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: Lenka J., 27.10.2016 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.11.2016 01:52 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak vaše zaměstnání i nadále trvá, zatím nezaniklo a vy nyní pouze čerpáte rodičovskou dovolenou.

Nárok na rodičovskou dovolenou máte až do 3 let věku dítěte. Pokud byste chtěla zůstat doma s dítětem delší dobu – třeba do jeho 4 roků, pak byste se musela domluvit se zaměstnavatelem buďto na prodloužení rodičovské dovolené, nebo na tom, že by vám poskytnul neplacené volno. Pokud by s tím nesouhlasil, pak byste se buď musela vrátit do zaměstnání, nebo ukončit pracovní poměr.

Na rodičovské dovolené můžete být, i když už nebudete čerpat rodičovský příspěvek. Není to sice příliš obvyklé (ženy často řeší opačnou situaci, kdy sice ještě čerpají rodičovský příspěvek, ale již se vrací do zaměstnání). Každopádně to ale ničemu nevadí.

Pokud by Vaše zaměstnání i nadále trvalo, a vy jste otěhotněla, a rovnou z rodičovské dovolené šla na „mateřskou“, pak zde platí, že pokud o mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) požádáte až do 4 roků věku prvního dítěte, pak se výše PPM odvíjí od příjmů, které jste měla v zaměstnání před narozením prvního dítěte. Příjem, který máte nyní – tedy rodičovský příspěvek, se z pohledu posuzování nároku na PPM nepovažuje za příjem. Stejně tak by výpočet PPM nijak neovlivňovalo to, že byste byla doma na rodičovské dovolené bez nároku na RP.

Těch kombinací, které mohou nastat, je ale hodně. Například můžete být na rodičovské dovolené, pak se vrátit do zaměstnání, kde budete nějakou dobu pracovat, a až pak nastoupit na druhou mateřskou. Pak se počítá PPM z příjmů po skončení rodičovské. Pokud je ale takto vypočtená PPM nižší než ta u prvního dítěte (platí do 4 roků věku prvního dítěte), pak máte nárok na tu vyšší, co jste měla s prvním dítětem.

Pokud zahájíte podnikání jako OSVČ, tak těch možností, jak by se počítala PPM, bude ještě více. Nechce se my nyní příliš zamotávat do spekulací „co by kdyby“, protože těch možností je opravdu hodně.

Jinak co se týká podnikání jako OSVČ během rodičovské. To je možné. Zde opět záleží na tom, jestli vaše zaměstnání i nadále trvá. Pokud ano, pak by to bylo možné brát jako podnikání na vedlejší činnost. V takovém případě nemusíte první rok platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění a pojištění doplácíte až na základě podaného přehledu o příjmech OSVČ v následujícím roce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď