Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

Dobrý den.

Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan).

Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Dotaz poslal/a: Mirka T., 13.07.2017 16:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaše dcera pracuje pro českou firmu, která pak za ni v ČR odvádí příslušné odvody (především se jedná o sociální pojištění, resp. nemocenské pojištění), pak by jí při splnění všech podmínek měl vznikat nárok na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství.

U mateřské dovolené nejsou žádné zvláštní speciální podmínky. Nárok na mateřskou dovolenou je v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Zahájení je zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (při narození dvou dětí).

Peněžitá pomoc v mateřství, která s mateřskou dovolenou částečně souvisí, je dávka vyplácena na základě nemocenského pojištění (to platí zaměstnavatele v rámci sociálního pojištění). Nárok na PPM vzniká, pokud je žena v příslušné době (6-8 týdnů před porodem) zaměstnána, nebo v ochranné době (která je až 180 dní) od skončení posledního zaměstnání. Současně musí být také splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před zahájením PPM.

Pokud by ale zaměstnavatele neodváděl sociální pojištění v ČR, ale pojištění bylo placeno v Anglii, pak jí nebude vznikat nárok na PPM v ČR, ale mohla by mít nárok na obdobné dávky tam.

Co se týká nároku na sociální dávky porodné a rodičovský příspěvek, tak už to může být trochu složitější. U nich je požadováno, aby byl žadatel o dávku a všechny společně posuzované osoby občanem ČR a měl zde trvalé bydliště. A také aby měl na území ČR i faktické bydliště. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Vzhledem k tomu, že otec dítěte je cizinec a vzhledem k tomu že dcera nebude pobývat v ČR (skutečné bydliště tedy bude mít v Anglii), pak mám za to, že na porodné a ani na rodičovský příspěvek jí nárok spíše nebude vznikat. Doporučuji vám ale obrátit se na Úřad práce – buď osobně nebo na callcentrum Úřadu práce – 844 844 803.

Obdobně se můžete obrátit i na Českou správu sociálního zabezpečení, pro potvrzení nároku na PPM. Kontakty na ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/, call centrum 571 811 081.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď