Ukončení pracovního poměru dohodou během nemocenské

Dobrý den, sem na nemocenské, a chtěla bych odejit s práce na dohodu, mám pak nárok na podporu, když skončím nemocenskou, a kolik prosím odepište SPOZRAVEM PETRA

Dotaz poslal/a: Petra Bohmová, 25.09.2014 13:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.09.2014 07:29 napsal/a:

Dobrý den Petro,

I v pracovní neschopnosti můžete ukončit pracovní poměr. Vy můžete podat výpověď nebo uzavřít se svým zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru. Jediné co zákon upravuje, je to, že vás zaměstnavatel během nemocenské nemůže propustit (trochu jinak je to při rušení firmy nebo její části, nebo při výpovědi během zkušební doby).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vaše pracovní neschopnost v zásadě nijak neovlivňuje. To jestli budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, záleží především na to, zda splňujete obecné podmínky = tedy minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců v posledních dvou letech (nebo započtení náhradní doby).

V případě že ukončíte pracovní poměr dohodou bez vážného důvodu, pak bude vaše podpora v nezaměstnanosti nižší. Mezi tzv. vážné důvody patří především ukončení zaměstnání z důvodu péče o dítě ve věku do 4 roků, ukončení zaměstnání z důvodu péče o osobu, která má uznaný II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné fyzické osoby, ukončení zaměstnání ze zdravotních důvodů nebo výpověď podle § 56 zákoníku práce.

Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou nebo výpovědí bez vážného důvodu, pak je výše podpory v nezaměstnanosti pouze 45% (jinak je první dva měsíce 65%, druhé dva měsíce 50% a zbytek doby 45%).

V době, kdy budete v pracovní neschopnosti, nebudete mít na podporu v nezaměstnanosti nárok = i po skončení pracovního poměru, po celou dobu trvání nemocenské byste měl dostávat nemocenské dávky. Až vám lékař ukončí neschopenku, pak byste měl zajít na Úřad práce, kde vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání a případně začnete pobírat podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď