Výpočet mateřské dovolené ze zaměstnání

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výpočtu mateřské dovolené. Termín porodu mám 16. 9., odchod na mateřskou mi vychází na 22.7.

Vzhledem k náročnosti v práci plánuji odejít na pracovní neschopnost již v tomto měsíci. Tzn., že na neschopence bych byla cca 130 dní – do odchodu na mateřskou. Má hrubá mzda je 22.500,-Kč/měsíc.

Můžete mi prosím poradit, jestli mi pracovní neschopnost nějak ovlivní výpočet mateřské dovolené? Zaměstnaná jsem u stávající zaměstnavatele již 2,5 roku.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: R.N., 07.03.2016 09:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 19:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše mateřské (resp. zde se bavíme o peněžité pomoci v mateřství, což je dávka vyplácená během mateřské dovolené na základě nemocenského pojištění zaměstnanců), je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ.

Žádost o PPM se podává v období 6 – 8 týdnů před porodem. Do té doby budete čerpat nemocenské dávky na základě Vaší dočasné pracovní neschopnosti.

Výpočet výše PPM se pak provádí tak, že v době podání žádosti se vezme posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém podáváte žádost, se již nezahrnuje). Doba kdy jste v těchto 12 měsících byla v pracovní neschopnosti, se „vyloučí“ (tzv. vyloučená doba)).

Následně se spočítají příjmy (hrubá mzda), které se pak vydělí počtem zbylých (po vyloučení) dní. Výsledkem je pak tzv. denní vyměřovací základ. Provedou se další výpočetní operace (jsou 3 tzv. redukční hranice) a výsledkem je pak redukovaný denní vyměřovací základ. A z něj pak dostáváte 70%.

Postup výpočtu je v zásadě stejný jako pro výpočet nemocenské, rozdíl je pouze v tom, že nemocenské dávky jsou „jen“ 60% z redukovaného základu, a současně i redukční hranice jsou „přísnější“.

Zjednodušeně, vaše „mateřská“ tedy bude počítána z platu, který jste měla před nástupem do pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď