Výpočet mateřské dovolené ze zaměstnání

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výpočtu mateřské dovolené. Termín porodu mám 16. 9., odchod na mateřskou mi vychází na 22.7.

Vzhledem k náročnosti v práci plánuji odejít na pracovní neschopnost již v tomto měsíci. Tzn., že na neschopence bych byla cca 130 dní – do odchodu na mateřskou. Má hrubá mzda je 22.500,-Kč/měsíc.

Můžete mi prosím poradit, jestli mi pracovní neschopnost nějak ovlivní výpočet mateřské dovolené? Zaměstnaná jsem u stávající zaměstnavatele již 2,5 roku.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: R.N., 07.03.2016 09:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 19:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše mateřské (resp. zde se bavíme o peněžité pomoci v mateřství, což je dávka vyplácená během mateřské dovolené na základě nemocenského pojištění zaměstnanců), je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ.

Žádost o PPM se podává v období 6 – 8 týdnů před porodem. Do té doby budete čerpat nemocenské dávky na základě Vaší dočasné pracovní neschopnosti.

Výpočet výše PPM se pak provádí tak, že v době podání žádosti se vezme posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém podáváte žádost, se již nezahrnuje). Doba kdy jste v těchto 12 měsících byla v pracovní neschopnosti, se „vyloučí“ (tzv. vyloučená doba)).

Následně se spočítají příjmy (hrubá mzda), které se pak vydělí počtem zbylých (po vyloučení) dní. Výsledkem je pak tzv. denní vyměřovací základ. Provedou se další výpočetní operace (jsou 3 tzv. redukční hranice) a výsledkem je pak redukovaný denní vyměřovací základ. A z něj pak dostáváte 70%.

Postup výpočtu je v zásadě stejný jako pro výpočet nemocenské, rozdíl je pouze v tom, že nemocenské dávky jsou „jen“ 60% z redukovaného základu, a současně i redukční hranice jsou „přísnější“.

Zjednodušeně, vaše „mateřská“ tedy bude počítána z platu, který jste měla před nástupem do pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď