Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

Dobrý den,

jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost.

Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že přejdu ještě před mateřskou dovolenou na dovolenou, nedojde k nějakému narušení a započítání měsíců pracovní neschopnosti do výpočtu na mateřskou dovolenou.

Je finančně výhodnější být na neschopence až do mateřské a dovolenou vybrat po porodu nebo si dovolenou před mateřskou dovolenou klidně vybrat můžu bez finančních následků?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie H., 16.04.2018 18:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.04.2018 02:13 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet „mateřské“ (PPM, peněžité pomoci v mateřství) se zpravidla provádí z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Měsíc, ve kterém je PPM zahajována se pak ji ž do výpočtu nezahrnuje. Pouze v případě, že byste v posledním zaměstnání pracovala kratší dobu (než 12 měsíců), pak by se výpočet prováděl z kratší doby.

Výpočet PPM se pak provádí z hrubého příjmu. Velmi zjednodušeně to funguje tak, že se spočítá váš celkový hrubý příjem za posledních dvanáct měsíců. Do něj se započítá jak výplata, tak i případná náhrada mzdy za dovolenou. Naopak nemocenské dávky, které dostáváte během pracovní neschopnosti, se do tohoto celkového příjmu nezapočítávají.

Tento celkový příjem se pak dělí počtem dní. Standardně by to za 12 měsíců bylo 365 dní. Ale opět - dny, kdy jste v pracovní neschopnosti, spadají mezi tzv. „vyloučené dny“. Takže se váš celkový příjem bude dělit menším počtem dní než je 365. Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, se kterým se dále pracuje (dochází k redukci atp.).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

§ 18

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu); do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem1).

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

To jestli je pro vás výhodnější pracovní neschopnost nebo dovolená = náhrada mzdy za dovolenou u vás bude určitě vyšší než nemocenské dávky. Takže tam se vám určitě vyplatí, abyste byla spíše na dovolené než v pracovní neschopnosti.

Co se týká vlivu na výši PPM, vzhledem k tomu, že náhrada za dovolenou se počítá na základě průměrného příjmu za předchozí období, tak myslím, že to že byste byla nějakou dobu před zahájením „mateřské“ na dovolené, by nemělo mít nějaký negativní vliv na výši PPM.

Pokud byste byla až do zahájení PPM na nemocenské, tak by se jej výše odvíjela z příjmů před zahájením pracovní neschopnosti. Pokud byste před zahájením PPM čerpala ještě dovolenou, pak by se výše PPM odvíjela z kombinace příjmů před pracovní neschopností a toho, co dostanete během dovolené.

Pokud znáte konkrétní částky, tak si to můžete zkusit spočítat v nějaké online kalkulačce. Nějaký rozdíl tam asi bude, ale myslím, že to bude jen v řádu jednotek, maximálně nízkých desítek korun. V zásadě by v obou případech měla vycházet hodně podobná částka.

Jinak také platí, že s dovolenou to „funguje“ tak, že můžete být v pracovní neschopnosti až do zahájení mateřské. Následně, po skončení mateřské (28 týdnů u jednoho dítěte nebo 37 týdnů při dvou a více dětech), byste nastoupila na řádnou dovolenou, a po jejím skončení by vám začala rodičovská dovolená. Nárok na dovolenou vám totiž vzniká i za dobu, kdy budete na mateřské. Takže pokud byste například v červnu zahájila mateřskou a na ní pak byla cca do konce roku, tak byste měla v zaměstnání nárok na celou dovolenou (4 nebo 5 týdnů, podle toho, jak to máte v pracovní smlouvě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď