Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené
Dobrý den,
jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost.
Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že přejdu ještě před mateřskou dovolenou na dovolenou, nedojde k nějakému narušení a započítání měsíců pracovní neschopnosti do výpočtu na mateřskou dovolenou.
Je finančně výhodnější být na neschopence až do mateřské a dovolenou vybrat po porodu nebo si dovolenou před mateřskou dovolenou klidně vybrat můžu bez finančních následků?
Děkuji
Dobrý den,
Výpočet „mateřské“ (PPM, peněžité pomoci v mateřství) se zpravidla provádí z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. Měsíc, ve kterém je PPM zahajována se pak ji ž do výpočtu nezahrnuje. Pouze v případě, že byste v posledním zaměstnání pracovala kratší dobu (než 12 měsíců), pak by se výpočet prováděl z kratší doby.
Výpočet PPM se pak provádí z hrubého příjmu. Velmi zjednodušeně to funguje tak, že se spočítá váš celkový hrubý příjem za posledních dvanáct měsíců. Do něj se započítá jak výplata, tak i případná náhrada mzdy za dovolenou. Naopak nemocenské dávky, které dostáváte během pracovní neschopnosti, se do tohoto celkového příjmu nezapočítávají.
Tento celkový příjem se pak dělí počtem dní. Standardně by to za 12 měsíců bylo 365 dní. Ale opět - dny, kdy jste v pracovní neschopnosti, spadají mezi tzv. „vyloučené dny“. Takže se váš celkový příjem bude dělit menším počtem dní než je 365. Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, se kterým se dále pracuje (dochází k redukci atp.).
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:
§ 18
(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.
(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu); do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem1).
(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
To jestli je pro vás výhodnější pracovní neschopnost nebo dovolená = náhrada mzdy za dovolenou u vás bude určitě vyšší než nemocenské dávky. Takže tam se vám určitě vyplatí, abyste byla spíše na dovolené než v pracovní neschopnosti.
Co se týká vlivu na výši PPM, vzhledem k tomu, že náhrada za dovolenou se počítá na základě průměrného příjmu za předchozí období, tak myslím, že to že byste byla nějakou dobu před zahájením „mateřské“ na dovolené, by nemělo mít nějaký negativní vliv na výši PPM.
Pokud byste byla až do zahájení PPM na nemocenské, tak by se jej výše odvíjela z příjmů před zahájením pracovní neschopnosti. Pokud byste před zahájením PPM čerpala ještě dovolenou, pak by se výše PPM odvíjela z kombinace příjmů před pracovní neschopností a toho, co dostanete během dovolené.
Pokud znáte konkrétní částky, tak si to můžete zkusit spočítat v nějaké online kalkulačce. Nějaký rozdíl tam asi bude, ale myslím, že to bude jen v řádu jednotek, maximálně nízkých desítek korun. V zásadě by v obou případech měla vycházet hodně podobná částka.
Jinak také platí, že s dovolenou to „funguje“ tak, že můžete být v pracovní neschopnosti až do zahájení mateřské. Následně, po skončení mateřské (28 týdnů u jednoho dítěte nebo 37 týdnů při dvou a více dětech), byste nastoupila na řádnou dovolenou, a po jejím skončení by vám začala rodičovská dovolená. Nárok na dovolenou vám totiž vzniká i za dobu, kdy budete na mateřské. Takže pokud byste například v červnu zahájila mateřskou a na ní pak byla cca do konce roku, tak byste měla v zaměstnání nárok na celou dovolenou (4 nebo 5 týdnů, podle toho, jak to máte v pracovní smlouvě).
Zařazeno v: Dovolená před mateřskou, Jak se počítá mateřská dovolená, Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?, Pracovní neschopnost před mateřskou, Pracovní neschopnost před porodem, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?, Výpočet mateřské dovolené 2024, Výpočet mateřské od posledního zaměstnavatele, Výpočet výše mateřské dovolené 2024, Z čeho se počítá mateřská
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?
-Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]
Zobrazit odpověďRodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďVýživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
-Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?
Zobrazit odpověďDruhé těhotenství – mám na něco nárok?
-Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Kreditní karta bez doložení příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet