Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Dobrý den.

Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek – do 31. 1. 2017. V současné době jsem znovu těhotná, a s největší pravděpodobností mi lékař napíše rizikové těhotenství.

Ovlivní pracovní neschopnost (tedy rizikové těhotenství), výši peněžité pomoci v mateřství, nebo se bude počítat stejně jako u prvního dítěte, se kterým jsem rizikové těhotenství neměla?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Irena J., 20.10.2016 18:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:34 napsal/a:

Dobrý den,

I když to přímo neuvádíte, tak předpokládám, že v době, kdy jste na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, vaše zaměstnání i nadále trvá, a ani nemáte pracovní smlouvu na dobu určitou.

V případě, že po skončení rodičovské dovolené nastoupíte rovnou do pracovní neschopnosti (kvůli rizikovému těhotenství), pak to váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství nijak nesnižuje ani negativně neovlivňuje.

Na neschopenku byste měla nastoupit ideálně k 1. 2. 2017. V takovém případě byste pak před porodem byla i nadále zaměstnána (zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď během PN), a splňujete tak všechny podmínky pro nárok na PPM.

Co se týká výše PPM, tak platí, že ta by byla vypočítána ze stejného příjmu jako PPM na první dítě. Jedná se o to, že ani rodičovský příspěvek, který jste nyní pobírala na rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky, které budete dostávat během pracovní neschopnosti, se z pohledu výpočtu výše PPM nepovažují za příjem. Výše PPM se tedy bude odvíjet z naposledy dosaženého výdělku ze zaměstnání.

Výsledná PPM pak dokonce bude o něco málo vyšší než u prvního dítěte. Jedná se o to, že z příjmů se určí vyměřovací základ, který se dále redukuje. Redukční hranice se každý rok zvyšují o několik málo korun (někdy se jedná i o nižší desítky korun). U prvního dítěte se tedy při výpočtu PPM aplikovaly nižší redukční hranice, než které se požijí při výpočtu nyní. Výsledný rozdíl ale není velký, řádově to jsou nízké jednotky stokorun měsíčně (nebo i méně).

Také platí i ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění a to, že pokud vám vznikne nárok na druhou PPM do 4 roků věku prvního dítěte, a vy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, pak se „automaticky“ přihlíží i k příjmu před první mateřskou:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď