Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Dobrý den.

Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek – do 31. 1. 2017. V současné době jsem znovu těhotná, a s největší pravděpodobností mi lékař napíše rizikové těhotenství.

Ovlivní pracovní neschopnost (tedy rizikové těhotenství), výši peněžité pomoci v mateřství, nebo se bude počítat stejně jako u prvního dítěte, se kterým jsem rizikové těhotenství neměla?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Irena J., 20.10.2016 18:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:34 napsal/a:

Dobrý den,

I když to přímo neuvádíte, tak předpokládám, že v době, kdy jste na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, vaše zaměstnání i nadále trvá, a ani nemáte pracovní smlouvu na dobu určitou.

V případě, že po skončení rodičovské dovolené nastoupíte rovnou do pracovní neschopnosti (kvůli rizikovému těhotenství), pak to váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství nijak nesnižuje ani negativně neovlivňuje.

Na neschopenku byste měla nastoupit ideálně k 1. 2. 2017. V takovém případě byste pak před porodem byla i nadále zaměstnána (zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď během PN), a splňujete tak všechny podmínky pro nárok na PPM.

Co se týká výše PPM, tak platí, že ta by byla vypočítána ze stejného příjmu jako PPM na první dítě. Jedná se o to, že ani rodičovský příspěvek, který jste nyní pobírala na rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky, které budete dostávat během pracovní neschopnosti, se z pohledu výpočtu výše PPM nepovažují za příjem. Výše PPM se tedy bude odvíjet z naposledy dosaženého výdělku ze zaměstnání.

Výsledná PPM pak dokonce bude o něco málo vyšší než u prvního dítěte. Jedná se o to, že z příjmů se určí vyměřovací základ, který se dále redukuje. Redukční hranice se každý rok zvyšují o několik málo korun (někdy se jedná i o nižší desítky korun). U prvního dítěte se tedy při výpočtu PPM aplikovaly nižší redukční hranice, než které se požijí při výpočtu nyní. Výsledný rozdíl ale není velký, řádově to jsou nízké jednotky stokorun měsíčně (nebo i méně).

Také platí i ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění a to, že pokud vám vznikne nárok na druhou PPM do 4 roků věku prvního dítěte, a vy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, pak se „automaticky“ přihlíží i k příjmu před první mateřskou:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď