Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Dobrý den.

Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek – do 31. 1. 2017. V současné době jsem znovu těhotná, a s největší pravděpodobností mi lékař napíše rizikové těhotenství.

Ovlivní pracovní neschopnost (tedy rizikové těhotenství), výši peněžité pomoci v mateřství, nebo se bude počítat stejně jako u prvního dítěte, se kterým jsem rizikové těhotenství neměla?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Irena J., 20.10.2016 18:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:34 napsal/a:

Dobrý den,

I když to přímo neuvádíte, tak předpokládám, že v době, kdy jste na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, vaše zaměstnání i nadále trvá, a ani nemáte pracovní smlouvu na dobu určitou.

V případě, že po skončení rodičovské dovolené nastoupíte rovnou do pracovní neschopnosti (kvůli rizikovému těhotenství), pak to váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství nijak nesnižuje ani negativně neovlivňuje.

Na neschopenku byste měla nastoupit ideálně k 1. 2. 2017. V takovém případě byste pak před porodem byla i nadále zaměstnána (zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď během PN), a splňujete tak všechny podmínky pro nárok na PPM.

Co se týká výše PPM, tak platí, že ta by byla vypočítána ze stejného příjmu jako PPM na první dítě. Jedná se o to, že ani rodičovský příspěvek, který jste nyní pobírala na rodičovské dovolené, ani nemocenské dávky, které budete dostávat během pracovní neschopnosti, se z pohledu výpočtu výše PPM nepovažují za příjem. Výše PPM se tedy bude odvíjet z naposledy dosaženého výdělku ze zaměstnání.

Výsledná PPM pak dokonce bude o něco málo vyšší než u prvního dítěte. Jedná se o to, že z příjmů se určí vyměřovací základ, který se dále redukuje. Redukční hranice se každý rok zvyšují o několik málo korun (někdy se jedná i o nižší desítky korun). U prvního dítěte se tedy při výpočtu PPM aplikovaly nižší redukční hranice, než které se požijí při výpočtu nyní. Výsledný rozdíl ale není velký, řádově to jsou nízké jednotky stokorun měsíčně (nebo i méně).

Také platí i ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění a to, že pokud vám vznikne nárok na druhou PPM do 4 roků věku prvního dítěte, a vy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, pak se „automaticky“ přihlíží i k příjmu před první mateřskou:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď