Výše mateřské při dvou zaměstnáních na HPP

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat ohledně výše mé mateřské. V nynější době mám 2 zaměstnání. Obě jsou na HPP. Jedno je na plný úvazek druhý na zkrácený.

V tuto chvíli jsem těhotná a zajímalo by mě jak, kolik mě bude vypočítána mateřská?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Aneta , 08.11.2016 19:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte dvě různá zaměstnání (nebo klidně i více), pak platí, že pro účely stanovení nároku a výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli „mateřská“), se každé z těchto zaměstnání posuzuje samostatně. Tak jako by to druhé ani neexistovalo.

Platí tedy, že v obou zaměstnáních jste posuzována samostatně. Pokud v obou zaměstnáních splníte podmínky pro přiznání nároku na PPM, pak výsledná výše mateřské odpovídá součtu částek stanovených pro jednotlivé úvazky.

Bude tedy záležet na tom, jestli jsou v obou zaměstnáních splněny základní podmínky pro přiznání nároku na PPM. Tedy hlavně minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále to, zda v době podání žádosti o PPM vám bude z obou zaměstnání vyplývat účast na nemocenském pojištění, nebo vám poběží alespoň ochranná lhůta 270 kalendářních dní.

Pokud ano, pak se pro každé zaměstnání provede samostatný výpočet. Určí se denní vyměřovací základ, který se dále redukuje.

Výsledkem pak budou dvě různé částky, u kterých se pak už jen provede prostý součet, a výsledná částka bude vaše „mateřská“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď