Výše mateřské při dvou zaměstnáních na HPP

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat ohledně výše mé mateřské. V nynější době mám 2 zaměstnání. Obě jsou na HPP. Jedno je na plný úvazek druhý na zkrácený.

V tuto chvíli jsem těhotná a zajímalo by mě jak, kolik mě bude vypočítána mateřská?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Aneta , 08.11.2016 19:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 02:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte dvě různá zaměstnání (nebo klidně i více), pak platí, že pro účely stanovení nároku a výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli „mateřská“), se každé z těchto zaměstnání posuzuje samostatně. Tak jako by to druhé ani neexistovalo.

Platí tedy, že v obou zaměstnáních jste posuzována samostatně. Pokud v obou zaměstnáních splníte podmínky pro přiznání nároku na PPM, pak výsledná výše mateřské odpovídá součtu částek stanovených pro jednotlivé úvazky.

Bude tedy záležet na tom, jestli jsou v obou zaměstnáních splněny základní podmínky pro přiznání nároku na PPM. Tedy hlavně minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A dále to, zda v době podání žádosti o PPM vám bude z obou zaměstnání vyplývat účast na nemocenském pojištění, nebo vám poběží alespoň ochranná lhůta 270 kalendářních dní.

Pokud ano, pak se pro každé zaměstnání provede samostatný výpočet. Určí se denní vyměřovací základ, který se dále redukuje.

Výsledkem pak budou dvě různé částky, u kterých se pak už jen provede prostý součet, a výsledná částka bude vaše „mateřská“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď