Výše mateřské dávky – případná změna zaměstnání?

Dobrý den,

pokud nastoupím k novému zaměstnavateli a na mateřskou bych odcházela cca po 7-8 měsících (mezitím byla třeba i na neschopnosti z důvodu potratu v předchozím těhotenství), a podmínku zaměstnanosti v předchozích dvou letech alespoň 270 dní jsem splnila (zaměstnaná u předchozího zaměstnavatele něco přes tři roky), výše příspěvku se počítá jako průměr za poslední rok.

V tomto případě by mi byla výše počítána pouze z nového zaměstnání a z toho původního ne?

Pokud by tam byl ve mzdě velký rozdíl, bylo by asi lepší zůstat na staré pozici, kde jsem měla vyšší mzdu, abych měla vyšší mateřskou?

Děkuji velice

Dotaz poslal/a: Barbora N., 26.06.2017 08:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 12:02 napsal/a:

Dobrý den,

Výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství), se odvíjí od toho, jaký je určen denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Tento denní vyměřovací základ se pak obvykle počítá na základě příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud toto poslední zaměstnání trvá dostatečně dlouhou dobu, pak se denní vyměřovací základ počítá z posledních 12 měsíců, přičemž měsíc zahájení „mateřské“ se tam již nezapočítává.

Pokud ale v novém zaměstnání budete kratší dobu, pak se bude počítat z doby od zahájení pracovního poměru do konce měsíce, který bude předcházet zahájení mateřské – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Výjimkou by pak ještě byla situace, kdy byste sice nastoupila do nového zaměstnání, ale tam již po několika málo dnech zahájila pracovní neschopnost. Pokud byste v novém zaměstnání měla méně než 7 dní „práce“ (doba na nemocenské se zde nezapočítává), pak by se výše PPM odvíjela z příjmů v předchozím zaměstnání, resp. v předchozím kalendářním roce:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste měla v novém zaměstnání výrazně nižší mzdu, pak ano, budete mít i nižší mateřskou.

V souvislosti se změnou zaměstnání také pozor na zkušební lhůtu. Pokud budete těhotná ve stávajícím zaměstnání, kde máte například pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak vám zaměstnavatel jako těhotné nemůže dát výpověď.

Pokud byste ale nastoupila do nového zaměstnání a byla těhotná, pak během zkušební doby může být pracovní poměr ukončen i přes vaše těhotenství. Ve zkušební době se nejedná o výpověď, platí zde jiná pravidla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď