Výše mateřské dávky – případná změna zaměstnání?

Dobrý den,

pokud nastoupím k novému zaměstnavateli a na mateřskou bych odcházela cca po 7-8 měsících (mezitím byla třeba i na neschopnosti z důvodu potratu v předchozím těhotenství), a podmínku zaměstnanosti v předchozích dvou letech alespoň 270 dní jsem splnila (zaměstnaná u předchozího zaměstnavatele něco přes tři roky), výše příspěvku se počítá jako průměr za poslední rok.

V tomto případě by mi byla výše počítána pouze z nového zaměstnání a z toho původního ne?

Pokud by tam byl ve mzdě velký rozdíl, bylo by asi lepší zůstat na staré pozici, kde jsem měla vyšší mzdu, abych měla vyšší mateřskou?

Děkuji velice

Dotaz poslal/a: Barbora N., 26.06.2017 08:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 12:02 napsal/a:

Dobrý den,

Výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství), se odvíjí od toho, jaký je určen denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Tento denní vyměřovací základ se pak obvykle počítá na základě příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud toto poslední zaměstnání trvá dostatečně dlouhou dobu, pak se denní vyměřovací základ počítá z posledních 12 měsíců, přičemž měsíc zahájení „mateřské“ se tam již nezapočítává.

Pokud ale v novém zaměstnání budete kratší dobu, pak se bude počítat z doby od zahájení pracovního poměru do konce měsíce, který bude předcházet zahájení mateřské – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Výjimkou by pak ještě byla situace, kdy byste sice nastoupila do nového zaměstnání, ale tam již po několika málo dnech zahájila pracovní neschopnost. Pokud byste v novém zaměstnání měla méně než 7 dní „práce“ (doba na nemocenské se zde nezapočítává), pak by se výše PPM odvíjela z příjmů v předchozím zaměstnání, resp. v předchozím kalendářním roce:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste měla v novém zaměstnání výrazně nižší mzdu, pak ano, budete mít i nižší mateřskou.

V souvislosti se změnou zaměstnání také pozor na zkušební lhůtu. Pokud budete těhotná ve stávajícím zaměstnání, kde máte například pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak vám zaměstnavatel jako těhotné nemůže dát výpověď.

Pokud byste ale nastoupila do nového zaměstnání a byla těhotná, pak během zkušební doby může být pracovní poměr ukončen i přes vaše těhotenství. Ve zkušební době se nejedná o výpověď, platí zde jiná pravidla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď