Výše mateřské dávky – případná změna zaměstnání?
Dobrý den,
pokud nastoupím k novému zaměstnavateli a na mateřskou bych odcházela cca po 7-8 měsících (mezitím byla třeba i na neschopnosti z důvodu potratu v předchozím těhotenství), a podmínku zaměstnanosti v předchozích dvou letech alespoň 270 dní jsem splnila (zaměstnaná u předchozího zaměstnavatele něco přes tři roky), výše příspěvku se počítá jako průměr za poslední rok.
V tomto případě by mi byla výše počítána pouze z nového zaměstnání a z toho původního ne?
Pokud by tam byl ve mzdě velký rozdíl, bylo by asi lepší zůstat na staré pozici, kde jsem měla vyšší mzdu, abych měla vyšší mateřskou?
Děkuji velice
Dobrý den,
Výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství), se odvíjí od toho, jaký je určen denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Tento denní vyměřovací základ se pak obvykle počítá na základě příjmů z posledního zaměstnání.
Pokud toto poslední zaměstnání trvá dostatečně dlouhou dobu, pak se denní vyměřovací základ počítá z posledních 12 měsíců, přičemž měsíc zahájení „mateřské“ se tam již nezapočítává.
Pokud ale v novém zaměstnání budete kratší dobu, pak se bude počítat z doby od zahájení pracovního poměru do konce měsíce, který bude předcházet zahájení mateřské – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:
(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
Výjimkou by pak ještě byla situace, kdy byste sice nastoupila do nového zaměstnání, ale tam již po několika málo dnech zahájila pracovní neschopnost. Pokud byste v novém zaměstnání měla méně než 7 dní „práce“ (doba na nemocenské se zde nezapočítává), pak by se výše PPM odvíjela z příjmů v předchozím zaměstnání, resp. v předchozím kalendářním roce:
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.
Pokud byste měla v novém zaměstnání výrazně nižší mzdu, pak ano, budete mít i nižší mateřskou.
V souvislosti se změnou zaměstnání také pozor na zkušební lhůtu. Pokud budete těhotná ve stávajícím zaměstnání, kde máte například pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak vám zaměstnavatel jako těhotné nemůže dát výpověď.
Pokud byste ale nastoupila do nového zaměstnání a byla těhotná, pak během zkušební doby může být pracovní poměr ukončen i přes vaše těhotenství. Ve zkušební době se nejedná o výpověď, platí zde jiná pravidla.
Zařazeno v: Jak se počítá mateřská dovolená, Jak se počítá PPM u studentky VŠ, Jak se počítá pravděpodobný výdělek?, Jak se počítají dny pro nárok na mateřskou, Nárok na mateřskou při změně zaměstnání, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?, Výpočet mateřské od posledního zaměstnavatele, Z čeho se počítá mateřská, Z čeho se počítá PPM, Z jakého příjmu se počítá nárok na PPM
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Práce na HPP během rodičovské dovolené
-Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]
Zobrazit odpověďBudu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské
-Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]
Zobrazit odpověďUkončení pracovního poměru dohodou v těhotenství
-Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]
Zobrazit odpověďOSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka pro matky na mateřské dovolené – až 70000 Kč v hotovosti. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Okamžité půjčky bez registru v hotovosti i o víkendu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
11.8.2022
Práce na HPP během rodičovské dovolené -
11.8.2022
Nemocenská po třech měsících v nové práci -
10.8.2022
Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou? -
9.8.2022
Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské -
30.7.2022
Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství -
30.7.2022
Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti -
28.7.2022
Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění -
28.7.2022
Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany -
26.7.2022
OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním) -
25.7.2022
Další neschopenka krátce po skončení předchozí – mám nárok na nemocenskou?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet