Zrušení OSVČ v době těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak to chodí, když jsem se dostala do situace, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji jako OSVČ – servisní pracovník asi 3 roky, ale vzhledem k tomu, že si vydělám jen velmi málo peněz, chtěla jsem OSVČ v září zrušit. Zálohy na pojistném si platím pouze ty základní. Mohu OSVČ přerušit v době těhotenství a budu mít vůbec nárok na mateřskou či nějaké peníze? (muž je také OSVČ a také si platí pouze základní pojištění). Moc děkuji za radu.

s přáním krásného dne

Holasová L.

Dotaz poslal/a: Lucie Holasová, 02.07.2015 12:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2015 04:14 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončit nebo pozastavit činnost jako OSVČ můžete kdykoliv. To s Vaším těhotenstvím nijak nesouvisí.

Co se týká nároku na mateřskou, tak tam záleží na tom, zda si platíte nemocenské pojištění, Uvádíte, že platíte jen základní pojistné, tím máte zřejmě na mysli sociální a zdravotní. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné (minimální měsíční platba je aktuálně 115 Kč).

Pokud si tedy jako OSVČ nehradíte nemocenské pojištění, pak vám nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) nevzniká.

Abyste jako OSVČ měla nárok na PPM, musela byste si platit nemocenské nejméně po dobu 270 kalendářních dní v době 2 roky před nástupem na mateřskou. Také byste musela být v době nástupu na PPM aktivním plátcem nemocenského.

Pokud si tedy nehradíte nemocenské a nebudete mít nárok na PPM, pak po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzují příjmy a je tedy jedno jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Rodičovský příspěvek budete mít na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců budete dostávat 7600 a zbytek doby (do 4 roků dítěte) to bude 4200 měsíčně.

Obecně pro vás bude asi lepší na dobu, kdy budete doma s dítětem Vaše podnikání ukončit. Jinak byste si nadále musela platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění a to, i kdybyste pak z podnikání neměla žádné příjmy. Pokud tedy neplánujete během rodičovské podnikat jako OSVČ, bude pro Vás zřejmě výhodnější podnikání ukončit nebo alespoň pozastavit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď