Zrušení OSVČ v době těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak to chodí, když jsem se dostala do situace, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji jako OSVČ – servisní pracovník asi 3 roky, ale vzhledem k tomu, že si vydělám jen velmi málo peněz, chtěla jsem OSVČ v září zrušit. Zálohy na pojistném si platím pouze ty základní. Mohu OSVČ přerušit v době těhotenství a budu mít vůbec nárok na mateřskou či nějaké peníze? (muž je také OSVČ a také si platí pouze základní pojištění). Moc děkuji za radu.

s přáním krásného dne

Holasová L.

Dotaz poslal/a: Lucie Holasová, 02.07.2015 12:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2015 04:14 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončit nebo pozastavit činnost jako OSVČ můžete kdykoliv. To s Vaším těhotenstvím nijak nesouvisí.

Co se týká nároku na mateřskou, tak tam záleží na tom, zda si platíte nemocenské pojištění, Uvádíte, že platíte jen základní pojistné, tím máte zřejmě na mysli sociální a zdravotní. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné (minimální měsíční platba je aktuálně 115 Kč).

Pokud si tedy jako OSVČ nehradíte nemocenské pojištění, pak vám nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) nevzniká.

Abyste jako OSVČ měla nárok na PPM, musela byste si platit nemocenské nejméně po dobu 270 kalendářních dní v době 2 roky před nástupem na mateřskou. Také byste musela být v době nástupu na PPM aktivním plátcem nemocenského.

Pokud si tedy nehradíte nemocenské a nebudete mít nárok na PPM, pak po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzují příjmy a je tedy jedno jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Rodičovský příspěvek budete mít na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců budete dostávat 7600 a zbytek doby (do 4 roků dítěte) to bude 4200 měsíčně.

Obecně pro vás bude asi lepší na dobu, kdy budete doma s dítětem Vaše podnikání ukončit. Jinak byste si nadále musela platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění a to, i kdybyste pak z podnikání neměla žádné příjmy. Pokud tedy neplánujete během rodičovské podnikat jako OSVČ, bude pro Vás zřejmě výhodnější podnikání ukončit nebo alespoň pozastavit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď