Zrušení OSVČ v době těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak to chodí, když jsem se dostala do situace, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji jako OSVČ – servisní pracovník asi 3 roky, ale vzhledem k tomu, že si vydělám jen velmi málo peněz, chtěla jsem OSVČ v září zrušit. Zálohy na pojistném si platím pouze ty základní. Mohu OSVČ přerušit v době těhotenství a budu mít vůbec nárok na mateřskou či nějaké peníze? (muž je také OSVČ a také si platí pouze základní pojištění). Moc děkuji za radu.

s přáním krásného dne

Holasová L.

Dotaz poslal/a: Lucie Holasová, 02.07.2015 12:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2015 04:14 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončit nebo pozastavit činnost jako OSVČ můžete kdykoliv. To s Vaším těhotenstvím nijak nesouvisí.

Co se týká nároku na mateřskou, tak tam záleží na tom, zda si platíte nemocenské pojištění, Uvádíte, že platíte jen základní pojistné, tím máte zřejmě na mysli sociální a zdravotní. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné (minimální měsíční platba je aktuálně 115 Kč).

Pokud si tedy jako OSVČ nehradíte nemocenské pojištění, pak vám nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) nevzniká.

Abyste jako OSVČ měla nárok na PPM, musela byste si platit nemocenské nejméně po dobu 270 kalendářních dní v době 2 roky před nástupem na mateřskou. Také byste musela být v době nástupu na PPM aktivním plátcem nemocenského.

Pokud si tedy nehradíte nemocenské a nebudete mít nárok na PPM, pak po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzují příjmy a je tedy jedno jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Rodičovský příspěvek budete mít na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců budete dostávat 7600 a zbytek doby (do 4 roků dítěte) to bude 4200 měsíčně.

Obecně pro vás bude asi lepší na dobu, kdy budete doma s dítětem Vaše podnikání ukončit. Jinak byste si nadále musela platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění a to, i kdybyste pak z podnikání neměla žádné příjmy. Pokud tedy neplánujete během rodičovské podnikat jako OSVČ, bude pro Vás zřejmě výhodnější podnikání ukončit nebo alespoň pozastavit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď