Zrušení OSVČ v době těhotenství

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak to chodí, když jsem se dostala do situace, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji jako OSVČ – servisní pracovník asi 3 roky, ale vzhledem k tomu, že si vydělám jen velmi málo peněz, chtěla jsem OSVČ v září zrušit. Zálohy na pojistném si platím pouze ty základní. Mohu OSVČ přerušit v době těhotenství a budu mít vůbec nárok na mateřskou či nějaké peníze? (muž je také OSVČ a také si platí pouze základní pojištění). Moc děkuji za radu.

s přáním krásného dne

Holasová L.

Dotaz poslal/a: Lucie Holasová, 02.07.2015 12:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2015 04:14 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončit nebo pozastavit činnost jako OSVČ můžete kdykoliv. To s Vaším těhotenstvím nijak nesouvisí.

Co se týká nároku na mateřskou, tak tam záleží na tom, zda si platíte nemocenské pojištění, Uvádíte, že platíte jen základní pojistné, tím máte zřejmě na mysli sociální a zdravotní. Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné (minimální měsíční platba je aktuálně 115 Kč).

Pokud si tedy jako OSVČ nehradíte nemocenské pojištění, pak vám nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) nevzniká.

Abyste jako OSVČ měla nárok na PPM, musela byste si platit nemocenské nejméně po dobu 270 kalendářních dní v době 2 roky před nástupem na mateřskou. Také byste musela být v době nástupu na PPM aktivním plátcem nemocenského.

Pokud si tedy nehradíte nemocenské a nebudete mít nárok na PPM, pak po narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. U něj se neposuzují příjmy a je tedy jedno jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ. Rodičovský příspěvek budete mít na 4 roky, tedy prvních 9 měsíců budete dostávat 7600 a zbytek doby (do 4 roků dítěte) to bude 4200 měsíčně.

Obecně pro vás bude asi lepší na dobu, kdy budete doma s dítětem Vaše podnikání ukončit. Jinak byste si nadále musela platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění a to, i kdybyste pak z podnikání neměla žádné příjmy. Pokud tedy neplánujete během rodičovské podnikat jako OSVČ, bude pro Vás zřejmě výhodnější podnikání ukončit nebo alespoň pozastavit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RD, neplacené volno, DPP

-

Dobrý den, momentálně mám od zaměstnavatele neplacené volno a zároveň ještě čerpám (na 3 létě dítě) RD tu mám stejně jako neplacené volno do 4 let věku dítě. Mám na vás tři dotazy: 1) když dám dítě do školky, je nějak zákonem omezena doba ( např.: 4 hodiny denně, 3 dny v týdnu). 2) zaměstnavatel […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď