Mateřský a rodičovský příspěvek u studentky

Dobrý den,

pokusím se Vám co nejjasněji popsat svou situaci a požádat Vás o radu. Nyní jsem studentka posledního ročníku vysoké školy, tzn. koncem května, bych měla mít státnice. Zároveň jsem těhotná, tzn. koncem července, se mi narodí miminko. A v dubnu se se svým partnerem (již 2 roky zaměstnán, 18 000 Kč průměrná hrubá mzda) budeme brát. Tedy:

duben – svatba

konec května – státnice

konec července – porod.

Nyní jsem dostala nabídku na práci – pracovní smlouva, plný pracovní úvazek. Do práce bych měla nastoupit od 1. dubna.

Proto bych se Vás chtěla zeptat, jak na tom budu s peněžitou pomocí v mateřské? Budu mít na něj nárok? A kdybych nestihla odstátnicovat v květnu a státnicovala až v září, bude to mít nějaký vliv? Nebo dá se nějakou cestu vzdát postu studenta s tím, že nastoupím do zaměstnání, tzn., budu zaměstnaná, ale zároveň také dostuduji, ale sociální a zdravotní už za mě bude platit zaměstnavatel?

A také bych se chtěla zeptat, jak to je s rodičovským příspěvkem. Budu si moci zvolit délku rodičovské dovolené?

A za jakých podmínek budeme mít nárok na porodné?

Moc děkuji za odpověď a za věnovaný čas.

Dotaz poslal/a: Jana K., 21.02.2016 14:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.02.2016 15:11 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na PPM u studentky, tak zde je to trochu složitější. Obecně, dvě hlavní podmínky pro nárok na PPM, jsou:

  • Minimální doba účastni na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky
  • V době podání žádosti ještě účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání.

Nyní tedy, co se týká oněch 270 kalendářních dní. Sem se započítává buď zaměstnání (ze kterého pak za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění), nebo OSVČ si mohou platit NP dobrovolně.

Vy začnete pracovat od prvního dubna. Pokud by se dítě narodilo v červenci, tak budete mít na základě zaměstnání účast na NP jen „necelé“ 4 měsíce, což by nestačilo a takto byste na PPM nárok neměla.

Je zde ale jedna výjimka – viz zákon číslo 187/2006 Sb., Zákon o nemocenském pojištění

§ 32

..

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

b) doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost;

doby uvedené v písmenech a) a b) se započítávají v rozsahu, v jakém se nekryjí s pojištěnou činností.

Takže tedy, pokud byste ještě před porodem (resp. před podáním žádosti o PPM – podává se 6 – 8 týdnů před porodem), stihla „dokončit“ školu, pak by se Vám doba studia „započítala“ do těch 270 dní účasti na NP.

Pokud byste tedy na konci května stihla státnice, a současně byla zaměstnaná, pak byste nárok na PPM měla mít. Její výše by se pak počítala z příjmu z tohoto zaměstnání.

Pokud byste nebyla zaměstnána, nebo pokud byste studium dokončila až v září, pak nárok na PPM mít nebudete.

V obou případech ale určitě máte nárok na rodičovský příspěvek. A to buď po skončení pobírání PPM, nebo po narození dítěte.

Pokud byste neměla nárok na PPM, nemohla byste si pak s největší pravděpodobností ani zvolit délku čerpání RP. U RP by ale bylo možné zvolit délku čerpání na základě příjmu otce dítěte. Pokud má příjem 18000 Kč, tak by neměl být problém zvolit ani nejkratší variantu RP (tedy 19 měsíců, s měsíční částkou 11500 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď