Nárok na PPM při narození druhého dítěte

Dobrý den,

K 30. 6. 2017 mi končí rodičovský příspěvek na první dítě, které bude mít 4 roky ke konci srpna.

Teď jsem po druhé těhotná a termín mám začátkem listopadu. Zajímá mě, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte když neporodím do 4 let věku.

Pracovní smlouva u zaměstnavatele na dobu neurčitou, tudíž v červenci nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Pokud odpovíte, budu moc ráda a děkuji za Váš čas

Dotaz poslal/a: Iveta V., 13.05.2017 06:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 v 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny základní podmínky (a je v zásadě jedno jestli se jedná o první nebo druhé nebo další dítě). Mezi hlavní podmínky patří především to, že v době zahájení PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Druhou důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak byste měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte. A to i přes to, že jste nyní byla na rodičovské dovolené a následně pak budete v pracovní neschopnosti.

Do doby účasti na nemocenském pojištění se v zásadě zahrnuje celá doba od zahájení pracovního poměru do jeho skončení. Zahrnují se tam všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků, doby, kdy čerpáte řádnou dovolenou, mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou.

Tím pádem byste měla splňovat obě hlavní podmínky – jak to, že v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána (a tedy i účastníkem nemocenského pojištění), a současně i podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Co se pak týká výše PPM na druhé dítě, tak zde by se podle všeho mělo vycházet z příjmů, které jste měla před narozením prvního dítěte. Jedná se o to, že výše PPM se odvíjí od toho, jaký je stanoven vyměřovací základ. Ten se obvykle odvíjí od příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ – což je i váš případ, protože ani nemocenské dávky, ani rodičovský příspěvek ani předchozí PPM se z tohoto pohledu nedají považovat za „příjem“ – pak se postupuje dále do minulosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď