Nárok na PPM při narození druhého dítěte

Dobrý den,

K 30. 6. 2017 mi končí rodičovský příspěvek na první dítě, které bude mít 4 roky ke konci srpna.

Teď jsem po druhé těhotná a termín mám začátkem listopadu. Zajímá mě, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte když neporodím do 4 let věku.

Pracovní smlouva u zaměstnavatele na dobu neurčitou, tudíž v červenci nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Pokud odpovíte, budu moc ráda a děkuji za Váš čas

Dotaz poslal/a: Iveta V., 13.05.2017 06:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 v 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny základní podmínky (a je v zásadě jedno jestli se jedná o první nebo druhé nebo další dítě). Mezi hlavní podmínky patří především to, že v době zahájení PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Druhou důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak byste měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte. A to i přes to, že jste nyní byla na rodičovské dovolené a následně pak budete v pracovní neschopnosti.

Do doby účasti na nemocenském pojištění se v zásadě zahrnuje celá doba od zahájení pracovního poměru do jeho skončení. Zahrnují se tam všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků, doby, kdy čerpáte řádnou dovolenou, mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou.

Tím pádem byste měla splňovat obě hlavní podmínky – jak to, že v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána (a tedy i účastníkem nemocenského pojištění), a současně i podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Co se pak týká výše PPM na druhé dítě, tak zde by se podle všeho mělo vycházet z příjmů, které jste měla před narozením prvního dítěte. Jedná se o to, že výše PPM se odvíjí od toho, jaký je stanoven vyměřovací základ. Ten se obvykle odvíjí od příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ – což je i váš případ, protože ani nemocenské dávky, ani rodičovský příspěvek ani předchozí PPM se z tohoto pohledu nedají považovat za „příjem“ – pak se postupuje dále do minulosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď