Nárok na PPM při narození druhého dítěte

Dobrý den,

K 30. 6. 2017 mi končí rodičovský příspěvek na první dítě, které bude mít 4 roky ke konci srpna.

Teď jsem po druhé těhotná a termín mám začátkem listopadu. Zajímá mě, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte když neporodím do 4 let věku.

Pracovní smlouva u zaměstnavatele na dobu neurčitou, tudíž v červenci nastoupím na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství.

Pokud odpovíte, budu moc ráda a děkuji za Váš čas

Dotaz poslal/a: Iveta V., 13.05.2017 06:32
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 v 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny základní podmínky (a je v zásadě jedno jestli se jedná o první nebo druhé nebo další dítě). Mezi hlavní podmínky patří především to, že v době zahájení PPM (zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Druhou důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

V případě, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak byste měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte. A to i přes to, že jste nyní byla na rodičovské dovolené a následně pak budete v pracovní neschopnosti.

Do doby účasti na nemocenském pojištění se v zásadě zahrnuje celá doba od zahájení pracovního poměru do jeho skončení. Zahrnují se tam všechny kalendářní dny, včetně víkendů, státních svátků, doby, kdy čerpáte řádnou dovolenou, mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou.

Tím pádem byste měla splňovat obě hlavní podmínky – jak to, že v době zahájení PPM na druhé dítě budete stále zaměstnána (a tedy i účastníkem nemocenského pojištění), a současně i podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Co se pak týká výše PPM na druhé dítě, tak zde by se podle všeho mělo vycházet z příjmů, které jste měla před narozením prvního dítěte. Jedná se o to, že výše PPM se odvíjí od toho, jaký je stanoven vyměřovací základ. Ten se obvykle odvíjí od příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud ale v tomto období nemáte žádné příjmy, z nichž by se dal určit vyměřovací základ – což je i váš případ, protože ani nemocenské dávky, ani rodičovský příspěvek ani předchozí PPM se z tohoto pohledu nedají považovat za „příjem“ – pak se postupuje dále do minulosti – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď