Péče o dítě do 7 let věku a vztah se zaměstnavatelem

Dobrý den,

v současné době jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené. Nejmladšímu dítěti budou brzy tři roky, ale chci s ním zůstat ještě další rok doma. Co pro to musím udělat?

Vím, že musím jít na zdravotní pojišťovnu a podepsat tam čestné prohlášení, že řádně pečuji o dítě do 7 let věku. Musím o stejnou věc žádat i na správě sociálního zabezpečení? Budu dále sociálně pojištěná?

A v jakém vztahu můžu ten rok být se zaměstnavatelem. Musím dát výpověď (resp. uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru)? Nebo stačí být na neplaceném volnu a zůstat tak v zaměstnaneckém poměru? Předpokládám, že mé žádosti o neplacené volno ale zaměstnavatel nemusí vyhovět. Je to tak?

Děkuji vám za váš názor.

Dotaz poslal/a: Petra S., 08.05.2017 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 v 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

V zásadě máte nyní dvě možnosti. Buďto můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo byste musela řešit ukončení pracovního poměru.

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to záležitost dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten vám může, ale také nemusí vyhovět.

Pokud by nevyhověl vaší žádosti o neplacené volno, pak nezbývá nic jiného než řešit ukončení pracovního poměru (výpovědí nebo dohodou).

Je pak otázka, jestli se vám pak vyplatí být rovnou osobou pečující o dítě do 7 roků. Po skončení rodičovské dovolené, pokud nenastoupíte do zaměstnání, a jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory po skončení rodičovské pak záleží na tom, jestli alespoň nějakou dobu pracujete. V takovém případě se výše podpory odvíjí z dosaženého příjmu. Pokud jdete na Úřad práce rovnou z rodičovské, pak je výše podpory v nezaměstnanosti jen poměrně nízká. První dva měsíce to je 15% z průměrné mzdy (aktuálně cca 4 tisíce korun). Není to tedy mnoho, ale může se to hodit. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků nedostáváte vůbec nic.

Pokud byste ukončila pracovní poměr a chtěla zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak ano musíte toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Pak se nemusíte starat o placení zdravotního pojištění. Pozor jen na to že jako soba pečující o dítě do 7 roků nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. Stejně tak je omezena i možnost vašeho příjmu. Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmíte mít sjednán výdělek vyšší než 2500 Kč měsíčně. Při práci na dohodu o provedení práce pak váš příjem za jeden měsíc nesmí překročit 10000 Kč.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době, kdy byste byla doma s dítětem za vás nikdo sociální pojištění neplatí. Můžete si případně platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy 1 977 Kč.

V praxi je to pak, že až byste někdy v budoucnu žádala o důchod, tak 4 roky, kdy jste se starala o dítě, se vám započítají do doby důchodového pojištění (a je v zásadně jedno jestli jste byla na rodičovské nebo se o dítě pak starala jako osoba pečující o dítě do 4 roků). Nad 4 roky – pokud byste třeba byla doma s dítětem až do jeho 7 roků – se vám už do budoucího důchodu nic nezapočítává. Pak je na zvážení ono dobrovolné důchodové pojištění. To se pak řeší s ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď