Péče o dítě do 7 let věku a vztah se zaměstnavatelem

Dobrý den,

v současné době jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené. Nejmladšímu dítěti budou brzy tři roky, ale chci s ním zůstat ještě další rok doma. Co pro to musím udělat?

Vím, že musím jít na zdravotní pojišťovnu a podepsat tam čestné prohlášení, že řádně pečuji o dítě do 7 let věku. Musím o stejnou věc žádat i na správě sociálního zabezpečení? Budu dále sociálně pojištěná?

A v jakém vztahu můžu ten rok být se zaměstnavatelem. Musím dát výpověď (resp. uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru)? Nebo stačí být na neplaceném volnu a zůstat tak v zaměstnaneckém poměru? Předpokládám, že mé žádosti o neplacené volno ale zaměstnavatel nemusí vyhovět. Je to tak?

Děkuji vám za váš názor.

Dotaz poslal/a: Petra S., 08.05.2017 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 v 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

V zásadě máte nyní dvě možnosti. Buďto můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo byste musela řešit ukončení pracovního poměru.

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to záležitost dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten vám může, ale také nemusí vyhovět.

Pokud by nevyhověl vaší žádosti o neplacené volno, pak nezbývá nic jiného než řešit ukončení pracovního poměru (výpovědí nebo dohodou).

Je pak otázka, jestli se vám pak vyplatí být rovnou osobou pečující o dítě do 7 roků. Po skončení rodičovské dovolené, pokud nenastoupíte do zaměstnání, a jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory po skončení rodičovské pak záleží na tom, jestli alespoň nějakou dobu pracujete. V takovém případě se výše podpory odvíjí z dosaženého příjmu. Pokud jdete na Úřad práce rovnou z rodičovské, pak je výše podpory v nezaměstnanosti jen poměrně nízká. První dva měsíce to je 15% z průměrné mzdy (aktuálně cca 4 tisíce korun). Není to tedy mnoho, ale může se to hodit. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků nedostáváte vůbec nic.

Pokud byste ukončila pracovní poměr a chtěla zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak ano musíte toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Pak se nemusíte starat o placení zdravotního pojištění. Pozor jen na to že jako soba pečující o dítě do 7 roků nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. Stejně tak je omezena i možnost vašeho příjmu. Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmíte mít sjednán výdělek vyšší než 2500 Kč měsíčně. Při práci na dohodu o provedení práce pak váš příjem za jeden měsíc nesmí překročit 10000 Kč.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době, kdy byste byla doma s dítětem za vás nikdo sociální pojištění neplatí. Můžete si případně platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy 1 977 Kč.

V praxi je to pak, že až byste někdy v budoucnu žádala o důchod, tak 4 roky, kdy jste se starala o dítě, se vám započítají do doby důchodového pojištění (a je v zásadně jedno jestli jste byla na rodičovské nebo se o dítě pak starala jako osoba pečující o dítě do 4 roků). Nad 4 roky – pokud byste třeba byla doma s dítětem až do jeho 7 roků – se vám už do budoucího důchodu nic nezapočítává. Pak je na zvážení ono dobrovolné důchodové pojištění. To se pak řeší s ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď