Péče o dítě do 7 let věku a vztah se zaměstnavatelem

Dobrý den,

v současné době jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené. Nejmladšímu dítěti budou brzy tři roky, ale chci s ním zůstat ještě další rok doma. Co pro to musím udělat?

Vím, že musím jít na zdravotní pojišťovnu a podepsat tam čestné prohlášení, že řádně pečuji o dítě do 7 let věku. Musím o stejnou věc žádat i na správě sociálního zabezpečení? Budu dále sociálně pojištěná?

A v jakém vztahu můžu ten rok být se zaměstnavatelem. Musím dát výpověď (resp. uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru)? Nebo stačí být na neplaceném volnu a zůstat tak v zaměstnaneckém poměru? Předpokládám, že mé žádosti o neplacené volno ale zaměstnavatel nemusí vyhovět. Je to tak?

Děkuji vám za váš názor.

Dotaz poslal/a: Petra S., 08.05.2017 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

V zásadě máte nyní dvě možnosti. Buďto můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo byste musela řešit ukončení pracovního poměru.

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to záležitost dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten vám může, ale také nemusí vyhovět.

Pokud by nevyhověl vaší žádosti o neplacené volno, pak nezbývá nic jiného než řešit ukončení pracovního poměru (výpovědí nebo dohodou).

Je pak otázka, jestli se vám pak vyplatí být rovnou osobou pečující o dítě do 7 roků. Po skončení rodičovské dovolené, pokud nenastoupíte do zaměstnání, a jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory po skončení rodičovské pak záleží na tom, jestli alespoň nějakou dobu pracujete. V takovém případě se výše podpory odvíjí z dosaženého příjmu. Pokud jdete na Úřad práce rovnou z rodičovské, pak je výše podpory v nezaměstnanosti jen poměrně nízká. První dva měsíce to je 15% z průměrné mzdy (aktuálně cca 4 tisíce korun). Není to tedy mnoho, ale může se to hodit. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků nedostáváte vůbec nic.

Pokud byste ukončila pracovní poměr a chtěla zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak ano musíte toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Pak se nemusíte starat o placení zdravotního pojištění. Pozor jen na to že jako soba pečující o dítě do 7 roků nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. Stejně tak je omezena i možnost vašeho příjmu. Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmíte mít sjednán výdělek vyšší než 2500 Kč měsíčně. Při práci na dohodu o provedení práce pak váš příjem za jeden měsíc nesmí překročit 10000 Kč.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době, kdy byste byla doma s dítětem za vás nikdo sociální pojištění neplatí. Můžete si případně platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy 1 977 Kč.

V praxi je to pak, že až byste někdy v budoucnu žádala o důchod, tak 4 roky, kdy jste se starala o dítě, se vám započítají do doby důchodového pojištění (a je v zásadně jedno jestli jste byla na rodičovské nebo se o dítě pak starala jako osoba pečující o dítě do 4 roků). Nad 4 roky – pokud byste třeba byla doma s dítětem až do jeho 7 roků – se vám už do budoucího důchodu nic nezapočítává. Pak je na zvážení ono dobrovolné důchodové pojištění. To se pak řeší s ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď