Péče o dítě do 7 let věku a vztah se zaměstnavatelem

Dobrý den,

v současné době jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené. Nejmladšímu dítěti budou brzy tři roky, ale chci s ním zůstat ještě další rok doma. Co pro to musím udělat?

Vím, že musím jít na zdravotní pojišťovnu a podepsat tam čestné prohlášení, že řádně pečuji o dítě do 7 let věku. Musím o stejnou věc žádat i na správě sociálního zabezpečení? Budu dále sociálně pojištěná?

A v jakém vztahu můžu ten rok být se zaměstnavatelem. Musím dát výpověď (resp. uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru)? Nebo stačí být na neplaceném volnu a zůstat tak v zaměstnaneckém poměru? Předpokládám, že mé žádosti o neplacené volno ale zaměstnavatel nemusí vyhovět. Je to tak?

Děkuji vám za váš názor.

Dotaz poslal/a: Petra S., 08.05.2017 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 v 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

V zásadě máte nyní dvě možnosti. Buďto můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo byste musela řešit ukončení pracovního poměru.

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to záležitost dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten vám může, ale také nemusí vyhovět.

Pokud by nevyhověl vaší žádosti o neplacené volno, pak nezbývá nic jiného než řešit ukončení pracovního poměru (výpovědí nebo dohodou).

Je pak otázka, jestli se vám pak vyplatí být rovnou osobou pečující o dítě do 7 roků. Po skončení rodičovské dovolené, pokud nenastoupíte do zaměstnání, a jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory po skončení rodičovské pak záleží na tom, jestli alespoň nějakou dobu pracujete. V takovém případě se výše podpory odvíjí z dosaženého příjmu. Pokud jdete na Úřad práce rovnou z rodičovské, pak je výše podpory v nezaměstnanosti jen poměrně nízká. První dva měsíce to je 15% z průměrné mzdy (aktuálně cca 4 tisíce korun). Není to tedy mnoho, ale může se to hodit. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků nedostáváte vůbec nic.

Pokud byste ukončila pracovní poměr a chtěla zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak ano musíte toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Pak se nemusíte starat o placení zdravotního pojištění. Pozor jen na to že jako soba pečující o dítě do 7 roků nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. Stejně tak je omezena i možnost vašeho příjmu. Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmíte mít sjednán výdělek vyšší než 2500 Kč měsíčně. Při práci na dohodu o provedení práce pak váš příjem za jeden měsíc nesmí překročit 10000 Kč.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době, kdy byste byla doma s dítětem za vás nikdo sociální pojištění neplatí. Můžete si případně platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy 1 977 Kč.

V praxi je to pak, že až byste někdy v budoucnu žádala o důchod, tak 4 roky, kdy jste se starala o dítě, se vám započítají do doby důchodového pojištění (a je v zásadně jedno jestli jste byla na rodičovské nebo se o dítě pak starala jako osoba pečující o dítě do 4 roků). Nad 4 roky – pokud byste třeba byla doma s dítětem až do jeho 7 roků – se vám už do budoucího důchodu nic nezapočítává. Pak je na zvážení ono dobrovolné důchodové pojištění. To se pak řeší s ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď