Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? 10. 1. 2015 mi byla ukončena pracovní smlouva se zaměstnavatelem, z jeho strany, bylo to ve zkušební době. Tento pracovní poměr začal 1. 10. 15.

Předtím jsem také pracovala na pracovní smlouvu od 1.11.2014 – 21.8.2015, kdy jsem pracovní poměr ukončila já. Když si toto sečtu, vyjde mi 11 měsíců + 21 dnů z minulého zaměstnání a 10 dnů z posledního zaměstnání. Nejsem si ale jistá, jestli se to takhle dá počítat? Také jsem byla do 14. 12. 2015 vedena jako student – nevím jestli to má s tím něco společného.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Lucie L., 06.01.2016 20:15
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 7.1.2016 v 9:23 napsal/a:

Dobrý den,

Základní podmínkou, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, je to, že v rozhodném období – tedy poslední 2 roky, před podáním žádosti, splňujete nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění (nebo je započítána nějaká náhradní doba) – viz konkrétně: Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.:

  • 39 (1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který
  1. a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

Oněch 12 měsíců je také možné „přeložit“ jako 365 kalendářních dní, po které trvalo zaměstnání zakládající účast na důchodovém pojištění (nebo byla započtena některá tzv. „náhradní“ doba jako je třeba rodičovská dovolená). Zde se vždy počítají všechny dny od začátku pracovní smlouvy do jejího konce (včetně třeba i víkendů, státních svátků nebo doby v pracovní neschopnosti).

U jednoho zaměstnání uvádíte 1.11.2014 - 21.8.2015, což odpovídá době 293 dní. U druhého zaměstnání uvádíte ukončení 10. 1. 2015 a zahájení 1. 10. 15 – což je trochu „nesmysl“, zřejmě nějaký překlep. Pokud by se ale opravdu jednalo jen o zmíněných 10 dní, pak máte celkem odpracování 303 kalendářních dní, což by nárok na podporu v nezaměstnanosti nezakládalo.

To, že jste před tím byla studentka, v zásadě nemá žádný vliv. Doba studia se při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti nijak nezohledňuje (nejedná se ani o „náhradní dobu“). Resp. pokud byste během studia pracovala, a jednalo by se o takový typ zaměstnání (třeba nějaká brigáda na DPČ), které zakládá účast na důchodovém pojištění, tak by se vám i toto „zaměstnání“ mohlo započítat. Doba samotného studia se ale nezapočítá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď