Výpočet mateřské z neschopenky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,

momentálně jsem v pracovní neschopnosti, s partnerem plánujeme miminko.

Kdyby se nám to podařilo v době, kdy jsem na neschopence, jak by se počítala MD, kdybych na ni „přestoupila“ z pracovní neschopnosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lenka J., 20.02.2016 13:02
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.02.2016 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve jen pro přesnost MD, tedy „mateřská dovolená“ je zjednodušeně vztah mezi vámi a zaměstnavatelem. Zaměstnavatel vám má povinnost poskytnout dovolenou v souvislosti s porodem – viz zákoník práce.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění (tedy Zákon o nemocenském pojištění). Ano, PPM se obvykle vyplácí v době, kdy čerpáte mateřskou dovolenou, ale i tak to jsou dvě různé věci.

Výpočet výše PPM se zpravidla odvíjí od příjmů ze zaměstnání (nebo u OSVČ na základě toho, v jaké výši si hradí dobrovolné nemocenské pojištění).

Rozhodujícím faktorem je zde denní vyměřovací základ. Ten se počítá na základě „hrubé“ mzdy. Rozhodným obdobím pro výpočet je zpravidla posledních 12 měsíců před podáním žádosti. Měsíc, ve kterém je žádost podána se již nezahrnuje.

Současně jsou ale řešeny situace, jako je právě Vámi zmíněná nemocenská. Jedná se o tzv. „vyloučenou dobu“. Tedy nemocenské dávky, které pobíráte během pracovní neschopnosti, se pro výpočet PPM nepovažují za „příjem“ (obdobně to platí třeba i pro podporu v nezaměstnanosti, pokud byste v době „těsně“ před porodem byla nezaměstnaná).

Zjednodušeně by tedy Vaše PPM měla být počítána z platu, který jste měla před tím, než jste nastoupila do pracovní neschopnosti.

Výpočet by tedy v ideální situaci probíhal tak, že v době podání žádosti o PPM (tedy v období 6 – 8 týdnů před porodem), se spočítají vaše příjmy ze zaměstnání za posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém podáte žádost, se už nezapočítává). A tato celková suma se vydělí počtem kalendářních dní.

Pokud byste po celou tu dobu pracovala, tak by to bylo 365 dní. Ve vašem případě se od 365 odečte počet kalendářních dní, po které jste byla v pracovní neschopnosti. Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, který se dále redukuje.

Poznámka: neuvádíte příliš mnoho podrobností a existují různé specifické situace a výjimky, takže tuto odpověď berte jen jako orientační, resp. vztahující se na modelovou/standardní situaci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď