Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

Dobrý den,

po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě.

Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých 6 tisíc.

Na mateřskou jsem neměla nárok, takže rovnou rodičák, to mě čeká i u druhého.

Jde mi o to, když bych si nechala těch 11500 tak od ledna bych musela jít na úřad a práce do dubna a budu něco pobírat?

Napadlo mě, že bych se tam zaregistrovala jako žena v domácnosti, přítel pracuje v zemědělství, půjde to?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Radka K., 25.11.2017 08:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.11.2017 v 06:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení rodičovské dovolené (resp. po ukončení výplaty rodičovského příspěvku), můžete jít na Úřad práce. I když jste v posledních dvou letech nepracovala, vznikal by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti běžně máte v případě, pokud v posledních dvou letech splníte podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. doby účasti na důchodovém pojištění) v délce nejméně 12 měsíců.

Současně ale platí, že se vám doba péče o dítě do 4 roků započítává jako tzv. „náhradní doba“ – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004, paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

(2) Není-li splněna podmínka stanovená v § 39 odst. 1 písm. a) předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započtením náhradní doby zaměstnání. Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním. Překrývají-li se doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností a náhradní doba zaměstnání, započítává se do předchozího zaměstnání přednostně doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností.

(3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

....

c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let,

Po tom, co bude ukončena výplata rodičovského příspěvku, tedy můžete být vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná a vznikal by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Její výše se odvíjí od průměrné mzdy v ČR (pro rok 2017 je to částka cca 27000 Kč) a vy máte nárok první dva měsíce na 15%, další dva měsíce na 12% a poslední měsíc na 11%. Viz paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

V době, kdy budete vedená, jako nezaměstnaná na Úřadu práce za vás stát hradí zdravotní pojištění a dostávala byste podporu v nezaměstnanosti. Současně ale musíte plni povinnosti uchazeče o zaměstnání. To zahrnuje jak pravidelné návštěvy na UP, tak i případně aktivní hledání nového zaměstnání).

Pokud byste se u své zdravotní pojišťovny nahlásila jako žena v domácnosti, pečující o dítě do 7 roků, pak by za vás stát platit zdravotní pojištění. Rozdíl proti tomu, pokud byste byla na ÚP, je hlavně v tom, že jako ženě v domácnosti vám nevzniká nárok na nějaké speciální sociální dávky. V době, kdy jste vedená jako osoba pečující o dítě, pak ho nemůžete dávat do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně.

Mám tedy za to, že je pro vás „výhodnější“ abyste byla na ÚP. Budete dostávat podporu v nezaměstnanosti ve výši cca 4000 Kč, a nemusíte řešit zdravotní pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď