Nárok na ošetřovné při pobírání RP

Dobrý den, snacha je na rodičovské dovolené (dítě má necelé dva roky).

Má ona sama nárok na ošetřovné při uzavření ZŠ v říjnu 2020 na staršího syna, který má 9 let? Anebo manžel, který však je OSVČ?

Děkuji za vaši odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Jaroslava L., 22.10.2020 12:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.10.2020 19:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je vaše snacha na rodičovské dovolené, tak na ošetřovné nemá nárok. To je dáno tím, že ošetřovné (podobně jako nemocenská při pracovní neschopnosti), spadá pod nemocenské dávky placené na základě nemocenského pojištění zaměstnanců.

Ošetřovné (podobně jako nemocenská), pak slouží jako „kompenzace“ pro zaměstnance, který z důvodu ošetřování dítěte, nemohl vykonávat zaměstnání.

Během rodičovské dovolené, ale za vaši snachu zaměstnavatel neplatí sociální (nemocenské) pojištění. Na nemocenské dávky jí tak nárok nevzniká. Nemá tedy nárok ani na ošetřovné na mladší dítě ani na starší dítě. Na ošetřovné může mít nárok až po ukončení rodičovské, po návratu do zaměstnání.

Manžel, který pracuje jako OSVČ, pravděpodobně také nebude mít nárok na ošetřovné.

U běžného ošetřovného (pro zaměstnance), by mohl mít nárok na ošetřovné na starší dítě (na to mladší ne, protože na něj je vyplácen rodičovský příspěvek).

OSVČ ale nemají nárok na běžné ošetřovné. Pro OSVČ bude zřízena speciální dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu (podobně jako na jaře), ve výši 400 Kč za jeden den.

Podmínky pro nárok na tuto dotaci s názvem „ošetřovné“ se ale od běžných podmínek pro ošetřovné pro zaměstnance odlišují.

Výzva k podání žádosti o ošetřovné pro OSVČ za říjen zatím nebyla zveřejněna, takže neznám přesné podmínky. Mohou být stejné jako na jaře, nebo se mohou lišit.

Pokud by ale pro OSVČ platilo to samé, co během jarních měsíců, tak v případě, že rodina čerpá mateřskou nebo rodičovský příspěvek, pak nemá nárok na ošetřovné pro OSVČ (ani na to starší dítě).

Žádost o ošetřovné pro OSVČ, bude možné podat zřejmě na začátku listopadu. Takže doporučím se pak podívat na web Ministerstva průmyslu a obchodu (až tam budou zveřejněny aktuální informace), zda náhodou nejsou splněny podmínky pro ošetřovné pro OSVČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď