Rodičovský příspěvek a DPP

Dobrý den,

dcera měla v červnu 2020 tři roky. V zaměstnání jsem si zažádala do 30. 9. 2020 o neplacené volno. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila až do dubna 2021.

Od 1. 10. 2020 bych měla nastoupit do stejného zaměstnání na DPP s pracovní dobou na 6hod. Kdo v takové situaci mi bude odvádět sociální a zdravotní pojištění?

A kolik si můžu přivydělat na DPP, je nějaké omezení? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Šárka, 22.09.2020 4:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.09.2020 08:48 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění odvádí stát. To platí i po celou dobu rodičovské dovolené. Sociální pojištění v této době za vás nikdo neplatí, současně se vám ale doba péče o dítě, až do jeho 4 roku zahrnuje do nároku na důchod.

V době, kdy byste již byla na neplaceném volnu a současně nepobírala ani rodičovský příspěvek, pak by za vás zdravotní pojištění platil zaměstnavatel.

Pokud začnete pracovat na DPP (tedy dohoda o provedení práce), pak rozhoduje výše měsíčního příjmu. Při měsíčním příjmu do 10 000 Kč za vás zaměstnavatel neodvádí ani sociální, ani zdravotní pojištění.

Při příjmu 10 000 Kč a více za měsíc, už za vás zaměstnavatel odvede standardní sociální a zdravotní pojištění.

V případě, že by se jednalo o DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pak se sociální a zdravotní pojištění odvádí již při příjmu od 3000 Kč měsíčně.

Tj. pokud od 1. 10. 2020 začnete pracovat na DPP a váš příjem bude nižší než 10 000 Kč, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát (do dubna 2021, kdy čerpáte rodičovský příspěvek). Následně byste si musela začít platit zdravotní pojištění sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Sociální pojištění by za vás neplatil nikdo, ale díky tomu, že to bude spadat ještě do doby, do 4 roků věku dítěte, se vám tato doba zahrnuje do nároku na důchod. Ve chvíli, kdy by to bylo v době, kdy má již dítě nad 4 roky, a vy stále pracovala jen na DPP s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně, tak byste si jedině musela začít sama platit dobrovolné důchodové pojištění (což by se vám ale ve výsledku příliš nevyplatilo).

Pokud byste po zahájení práce od 1. 10. 2020 měla měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč, pak za vás sociální a zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel, podle běžných podmínek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď