Výpočet PPM u OSVČ – z jakého období se počítá?

Dobrý den,

jsem OSVČ a chtěla jsem se zeptat, jaké je rozhodné období, pro výpočet PPM?

Nastoupila jsem na mateřskou dovolenou 20.11. Z jakého období mi bude vypočtená PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana K., 29.12.2020 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2020 12:30 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM), je zpravidla posledních 12 kalendářních měsíců, které předchází měsíci, v němž vznikla příslušná událost (začátek PPM, začátek neschopenky u nemocenských dávek, apod.).

Tj. pokud vám na PPM vznikl nárok od 20. 11. 2020, pak by se výpočet peněžité pomoci v mateřství měl provádět na základě vyměřovacích základů, v měsících listopad 2019 až říjen 2020.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Pokud vám účast na nemocenském pojištění netrvala po celou tuto dobu (například pokud jste si nemocenské pojištění neplatila v roce 2019, ale začala s tím až v lednu 2020), pak by se výpočet PPM prováděl z příslušného kratšího období.

Pro výpočet PPM u OSVČ je rozhodující vyměřovací základ, za konkrétní měsíce v daném období, ve kterém jste zaplatila pojištění.

Není tedy rozhodující to, jaké jste měla příjmy (obrat) v tomto období, nebo co jste měla uvedeno v daňovém přiznání, ale to jaký jste pro dané měsíce, měla stanovený vyměřovací základ:

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu; do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď