Má přítel nárok na mateřskou po převzetí dítěte do péče, i když já ne?

Jsem již několik let v domácnosti (na VZP vedená jako, že pečuji o děti, bez dluhu).

Mám nárok na mateřskou nebo „jen“ rodičovskou?

A je popřípadě možné, aby si partner (zaměstnaný) po převzetí dítěte do péče požádal po šesti týdnech o mateřskou, když bych já měla nárok pouze na rodičovskou??

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina, 16.02.2021 2:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.02.2021 19:37 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) zřejmě nárok nemáte. Pokud jste vedená jako osoba pečující o dítě/děti u zdravotní pojišťovny, tak za vás stát hradí jenom zdravotní pojištění. Abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM), musela byste být účastníkem nemocenského pojištění, což je něco jiného.

Velmi zjednodušeně – pokud nejste zaměstnaná, nebo si neplatíte nemocenské pojištění jako OSVČ, tak vám nárok na mateřskou nevzniká. Základní podmínkou je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní, za poslední 2 roky.

Nárok na PPM, by vám tak mohl vzniknout, jen pokud byste před porodem byla alespoň 270 dní zaměstnaná v zaměstnání, kde by vám vznikla účast na nemocenském pojištění + při splnění dalších podmínek.

Nárok na mateřskou (PPM) může mít i váš partner, pokud je otcem dítěte. Za předpokladu, že splňuje podmínky pro nárok na tuto dávku:

  • Účast na nemocenském pojištění (zaměstnání) alespoň 270 dní za poslední dva roky
  • V době zahájení PPM být účastníkem nemocenského pojištění (být zaměstnaný) nebo případně být v ochranné lhůtě 7 dní do skončení zaměstnání

Otec dítěte může mít na PPM nárok, až od začátku 7 týdne po narození dítě. A to na základě toho, že s vámi uzavře dohodu o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak v zaměstnání vyřídí mateřskou dovolenou a podá si žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

Viz. Zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

§ 32

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má

e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Po dobu čerpání PPM, je pak otec dítěte na mateřské dovolené – nesmí vykonávat své současné zaměstnání.

Tj. váš přítel by během čerpání PPM měl v zaměstnání nahlášenou mateřskou dovolenou (22 týdnů). Po tu doby, nemůže v tomto zaměstnání pracovat. Může případně pracovat jinde (uzavřít nějakou dohodu o provedení práce, nebo o pracovní činnosti).

Po skončení výplaty PPM, byste si pak požádala o rodičovský příspěvek, který byste už mohla dále čerpat vy, a přítel zase chodit do práce.

Otec dítěte má také nárok na 1 týden placené otcovské dovolené – tu může čerpat během prvých 6 týdnů po narození dítěte. Viz například zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď