Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci.

Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání.

Nyní syna konečně přijali do školky, hledám si proto zaměstnání a zároveň jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná. Nástup na mateřskou v ochranné lhůtě nestihnu, vychází na červenec 2021.

Předpokládám, že jedinou možností, kdy bych mohla mít nárok na PPM, je nyní nastoupit do práce. Chtěla bych se zeptat, za jakých podmínek bych měla nárok na PPM.

Jak dlouho před nástupem na mateřskou musím mít pracovní smlouvu uzavřenou? Je určena nějaká lhůta, nebo teoreticky stačí i několik dní před nástupem na mateřskou?

Dotaz poslal/a: Lucie H., 22.02.2021 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2021 14:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud bylo vaše druhé těhotenství zahájeno až po skončení zaměstnání, tak momentálně nejste ani v ochranné době. Ochranná doba (až 180 dní), plyne pouze po skončení zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná (pokud při ukončení zaměstnání zatím nejste těhotná, tak je ochranná doba jenom 7 dní).

Abyste měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), tak musí být splněny dvě hlavní podmínky.

Tou první je účast na nemocenském pojištění v minimální délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. Do účasti na nemocenském pojištění se vám započítávají všechny kalendářní dny, kdy jste byla zaměstnaná (tj. včetně například i doby v pracovní neschopnosti v zaměstnání, nebo doba na rodičovské dovolené).

Nevím, na kdy vám vychází termín porodu (a tím i termín nástupu na PPM), ale pokud je to někdy v červenci 2021, tak vám do období posledních 2 let, před nástupem na PPM, vám bude spadat i poměrně dlouhá část předchozí rodičovské dovolené, takže tato podmínka, by měla být splněna bez problémů.

Druhou podmínkou, je být v době nástupu na PPM zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění). Účast na nemocenském pojištění, vám vzniká od prvního dne v zaměstnání (po zahájení první pracovní směny).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 10:

§ 10 Vznik a zánik pojištění zaměstnanců

(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3. 

(2) U zaměstnance v pracovním poměru a státního zaměstnance podle zákona o státní službě se za den, ve kterém tento zaměstnanec začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.

Tj. není zde stanovena nějaká podmínka minimální „odpracované“ doby, nebo že byste v daném zaměstnání musela být po nějaký minimální čas. Je zde jen podmínka účasti na nemocenském pojištění, ta ale může být splněna kdykoliv v průběhu posledních 2 roků (doby účasti na nemocenském pojištění se sčítají).

Takže ano, pro splnění příslušných podmínek vám stačí nastoupit do dalšího zaměstnání i jen na nějakou kratší dobu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď