Minimální mzda u práce na DPP

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na DPP.

Když zaměstnavatel nabízí za hodinu 80 Kč čistého, je to v souladu se zákoníkem práce?

Není to méně než minimální mzda?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela P., 08.09.2021 14:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.09.2021 16:22 napsal/a:

Dobrý den,

Posuzovat výši čisté mzdy, je poměrně komplikované. Minimální mzda, která je definována Zákoníkem práce a příslušným nařízením vlády (aktuálně Nařízení vlády číslo 487/2020 Sb.), je stanovena, jako minimální hrubá mzda.

Minimální hrubá mzda je v roce 2021 ve výši 15 200 Kč za měsíc, resp. 90,50 Kč za hodinu.

Jedná se ale o minimální hrubou mzdu. Žádná minimální čistá mzda neexistuje.

Kromě toho, je pak stanovena i minimální zaručená mzda (jednotlivé profese, jsou rozděleny do několika kategorií, a podle dané kategorie, se pak odvíjí výše minimální zaručené mzdy).

Na dohodu o provedení práce (DPP), se vztahuje pouze minimální hodinová mzda. Minimální měsíční mzda, nebo minimální zaručená mzda, se na DPP nevztahuje.

Resp. pro přesnost, při práci na DPP, nedostáváte mzdu (plat), ale odměnu za práci na DPP. A tato odměna by neměla být nižší, než minimální hodinová hrubá mzda.

Čistá mzda, se ale ve výsledku může lišit u různých zaměstnanců. I když budou mít 2 různí zaměstnanci, stejnou hrubnou mzdu, ve výsledku pak může mít každý úplně jinou čistou mzdu.

Uvedu 2 příklady (jen pro názornost, možností je mnohem více):

A, Bezdětný zaměstnanec, pracující v zaměstnání na poloviční úvazek (80 hodin/měsíc) za minimální mzdu. V zaměstnání má podepsané prohlášení poplatníka k dani FO, uplatňuje pouze slevu na poplatníka

  • Hrubá mzda = 7 240 Kč (90,5 Kč/hod)
  • Čistá mzda = 5 368 Kč (67,1 Kč/hod)
  • Odvody na sociální (471 Kč), zdravotní (326 Kč), daň (0 Kč) a doplatek do minimálního ZP (1872 Kč)

B, Bezdětný zaměstnanec, pracující na dohodu o provedení práce (DPP v rozsahu 80 hodin/měsíc) za minimální mzdu. V zaměstnání má podepsané prohlášení poplatníka k dani FO, uplatňuje pouze slevu na poplatníka.

  • Hrubá odměna za DPP = 7 240 Kč (90,5 Kč/hod)
  • Čistá odměna za DPP = 7 240 Kč (90,5 Kč/hod)
  • Příjem je pod 10 000 Kč, sociální a zdravotní pojištění se neplatí, daň se také neplatí (je pokryta daňovou slevou na poplatníka)

U těchto dvou případů je vidět, že při stejné hrubé mzdě/odměně, se výsledná čistá mzda/odměna, může velmi výrazně lišit. Tj. vámi zmiňovaných 80 Kč čistého, tedy může být v pořádku, nebo také ne. Na základě čisté mzdy to nejde posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Práce na DPP:

Placení sociálního a zdravotního pojištění při práci pouze na dohodu

-

Dobrý den, jsem po těžkém COVIDu na přístrojích, měl jsem opravdu namále. Před COVIDem jsem pracoval, jako řidič autobusu. Chtěl bych to znovu zkusit, ale zatím pouze na dohodu (brigádu). Musím se ještě šetřit. Do důchodu to mám 2 roky a 9 měsíců. Jedná se mi o placení sociálního a zdravotního pojištění, když nebudu mít […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a práce na DPP

-

Dobrý den, mám vážný problém na ÚP a prosím o radu. Od roku 2017-2019 jsem byla zaměstnaná na trvalý poměr u firmy Lagardere travel retail na letišti Václava Havla. Se jmenovanou firmou jsem v únoru 2020 podepsala smlouvu na DPP. Z důvodu COVIDU se 31. 3. 2020 obchody uzavřely a já jsem se 8. 4. […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, zdravotní a sociální pojištění, DPP

-

Prosím o info ohledně studenta nad 26 let, který je stále na VŠ, prezenční bakalářské studium. Jestli chápu správně, po dosažení 26 let nemá takový student žádné výhody a jako osoba bez zdanitelných příjmů si musí platit sám zdravotní pojištění, letos ve výši 2052.- měsíčně. Sociální pojištění platit nemusí. Zajímá mě, jak to bude, když […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek na ÚP – práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)

-

Jsem vedený v evidenci Úřadu práce a nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je tedy možnost i během evidence na Úřadu práce mít nějakou brigádu/přivýdělek. píšete: Zahájení podobné brigády/přivýdělku musíte Úřadu práce ihned oznámit (po zahájení této činnosti) a na konci měsíce budete dokládat, že jste si nevydělal více než jednu polovinu minimální mzdy. Pokud […]

Zobrazit odpověď