Zdravotní a sociální pojištění po ukončení rodičovského příspěvku

Dobrý den, ráda bych se zeptala na svojí situaci.

K 30. 6. mi bylo ukončeno pobírání rodičovského příspěvku. Zároveň pracuji na DPP do 10 000 Kč měsíčně. Dítě zatím nikam nedochází, ale od září bude navštěvovat dětskou skupinu.

Kdo za mě nyní platí zdravotní a sociální pojištění? Mám se někde nahlásit? Dítě má 2,5 roku. Před odchodem na mateřskou mi skončil pracovní poměr (smlouva byla na dobu určitou).

Děkuji předem za radu.

Dotaz poslal/a: Petra, 24.7.2023 11:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.07.2023 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám skončil rodičovský příspěvek, a současně ani nejste na rodičovské dovolené (zaměstnání skončilo před začátkem mateřské), pak už za vás nyní nikdo neplatí zdravotní ani sociální pojištění.

Během doby, kdy jste pobírala rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platil stát. Po skončení rodičovského příspěvku, tedy už v červenci, ale zdravotní nikdo neplatí (resp. přestala jste spadat do kategorie osob, za které platí ZP stát).

Pokud máte příjem z dohody o provedení práce do 10 000 Kč, pak zdravotní pojištění neplatí ani zaměstnavatel (u DPČ se povinné odvody platí až nad 10 000 Kč).

Za měsíc červenec (a dále), byste si tedy měla zdravotní pojištění zaplatit sama. Placení zdravotního pojištění je povinné. Pokud se neplatí tak vzniká dluh (který se poměrně rychle zvyšuje).

Minimální zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů, je v roce 2023 ve výši 2336 Kč. Tuto částku byste měla platit každý měsíc, pokud nebudete zaměstnaná nebo pokud za vás nebude zdravotní pojištění platit stát.

Kromě toho, že byste si zdravotní pojištění platila sama, je i možnost, aby za vás zdravotní pojištění platil nadále stát.

Můžete své zdravotní pojišťovně oznámit, že po skončení rodičovské jste i nadále „ženou v domácnosti“ (osoba pečující o jedno dítě do 7 roků). V takovém případě by za vás zdravotní pojištění platil stále stát.

Jsou s tím spojena určitá omezení. Jako osoba pečující o dítě nesmíte mít zdanitelné příjmy. Můžete mít tedy příjem z DPP do 10 000 Kč (což splňujete), případně příjem z DPČ do 4 000 Kč. Nesmíte podnikat jako OSVČ, nebo pracovat v zaměstnání (v pracovním nebo služebním poměru).

Jsou zde i omezení, která se týkají dítěte. Dítě nesmí chodit do školky (jeslí, dětské skupiny, apod.) na dobu delší než 4 hodiny denně (do školy jen po dobu vyučování, například do družiny už nemůže). Dítě nesmíte dát na celý kalendářní měsíc k babičce (na část měsíce ano), atd.

Informaci, že jste osobou pečující o dítě, nebo že jste osoba bez zdanitelných příjmů, byste měla co nejdříve nahlásit své zdravotní pojišťovně. Je zde oznamovací povinnost, kdy musíte zdravotní pojišťovně hlásit všechny změny do 8 dní.

U sociálního pojištění je to odlišné. Sociální pojištění za vás nikdo neplatil, ani během pobírání rodičovského příspěvku (proto mají ženy nižší důchody).

Doba péče o dítě (případně až do jeho 4 roků), se ale započítává jako náhradní doba důchodového pojištění (započítává se do „odpracovaných“ roků pro nárok na důchod).

Případně je možné, začít si platit dobrovolné důchodové pojištění. Minimální částka na dobrovolné důchodové (sociální) pojištění, je v roce 2023 ve výši 2823 Kč měsíčně. K účasti na dobrovolném důchodovém pojištění, se můžete přihlásit u ČSSZ (na místní OSSZ). Není to ale povinné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď