Nárok na kompenzační bonus – OSVČ v důchodu

Dobrý den, mohu žádat o kompenzační bonus pro OSVČ v letošním roce?

Jsem v důchodu a moje činnost se týká literární práce, překládání knih a přípravy edic do tisku. Jde mi o to, že spolupracuji s různými nakladatelstvími a moje činnost je výrazně omezena.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marie H., 04.04.2021 14:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.04.2021 12:53 napsal/a:

Dobrý den,

Na nový kompenzační bonus v roce 2021 (podle zákona 95/2021 Sb.), můžete mít nárok, i když máte podnikání, jen jako vedlejší činnost k důchodu.

Předpokladem pro nárok na kompenzační bonus je to, že vaše činnost je nějak omezena z důvodu epidemie. Možné důvody jsou uvedeny v paragrafu 6, odstavec 1, zákon 95/2021 Sb. Může se například jednat o pokles poptávky po nabízených službách.

Nárok na kompenzační bonus je v případě, že došlo z důvodu omezení, k poklesu příjmu alespoň o 50%.

Aktuálně je možné žádat o kompenzační bonus (podle nových podmínek) za únor, březen a duben 2021.

Dokládá se vždy příjem z předchozí měsíc – u kompenzace za únor je to leden, u kompenzace za březen je to únor, u kompenzace za duben je to březen.

Dále se dokládá průměrná výše příjmu ve srovnávacím období:

  • Kompenzace za únor = srovnávací období je listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020
  • Kompenzace za březen = srovnávací období je prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020
  • Kompenzace za duben = srovnávací období je leden 2019 až březen 2019 nebo leden 2020 až březen 2020

Dokládá se výše příjmu (tržeb z prodeje výrobků a služeb). Buď podle data zaúčtování (pokud je vedeno účetnictví) nebo podle data přijetí platby (v hotovosti nebo na účet).

Dále je potřeba, aby kromě poklesu příjmu, byla splněna i podmínka převažujícího příjmu. Ve srovnávacím období (viz výše), nebo případně v rozhodném období (červen 2020 až září 2020), musí být příjem z omezené činnosti, vaším převažujícím příjmem.

Zde se posuzují všechny příjmy podle paragrafů 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů (tedy i příjmy ze zaměstnání nebo z nájmu, pokud by spadaly do srovnávacího nebo rozhodného období).

Váš důchod se jako příjem neposuzuje nikdy (nejedná se o tržbu z prodeje výrobků a služeb, a není to ani příjem podle paragrafů 6, 7 a 9). Tj. důchod do posuzování nároku na kompenzační bonus nevstupuje nikdy. Podstatné jsou jenom vaše tržby (ve srovnávaném a srovnávacím období) a dále celkové příjmy (podle paragrafů 6, 7 a 9).

Pro nárok na kompenzační bonus, také musí být splněna podmínka, že jste byla aktivní OSVČ k 5. 10. 2020 nebo měla přerušené podnikání po 12. 3. 2020. Nesmíte být nespolehlivým plátcem.

Výše kompenzačního bonusu je „až“ 1000 Kč na den. Záleží na tom, kolik jsou vaše průměrné příjmy.

Pokud byste měla například průměrný příjem ve srovnávacím období jenom 10 000 Kč, a nyní by vám tento příjem poklesl na 5000 Kč, tak bude nárok na kompenzační bonus jenom 5000 Kč za měsíc (maximálně do výše průměrného příjmu, a současně rozdíl mezi průměrnou výší a aktuálními příjmy).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď