Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti.

Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristýna J., 27.09.2021 12:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.09.2021 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Záleží na tom, co máte na mysli pod termínem „mateřský příspěvek“. V souvislosti s narozením dítěte, je zde hned několik různých peněžních dávek:

1) Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – na tu je nárok po dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí). Nárok na PPM ale mají zpravidla jen zaměstnanci nebo OSVČ (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Základní podmínkou, pro nárok na „mateřskou“, je účast na nemocenském pojištění, alespoň po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Nemocenské pojištění, nemá s vámi zmíněným cestovním/zdravotním pojištěním nic společného.

Nemocenské pojištění, za vás platí zaměstnavatel (pokud máte zaměstnavatele v ČR), nebo ti kdo podnikají jako OSVČ, si ho mohou platit sami.

Další podmínkou je pak to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), jste stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné době, až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední účasti na nemocenském pojištění).

Pokud jste v posledních letech n ČR nepracovala, nebyla zde účastníkem nemocenského pojištění, pak je v podstatě nereálné, abyste měla na tuto peněžní dávku nárok.

Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. A pokud jste již těhotná, tak už nejste schopna splnit potřebnou dobu pojištění, ani kdybyste hned zítra nastoupila do nějakého a zaměstnání

2) Rodičovský příspěvek – to je druhá hlavní dávka, v souvislosti s porodem a péčí o dítě. Zatímco peněžitá pomoc v mateřství, spadá pod dávky nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek spadá pod sociální dávky.

U rodičovského příspěvku, není podmínkou nějaká minimální odpracovaná doba, nebo něco podobného.

Nárok na rodičovský příspěvek vám vzniká na základě toho, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete. Předpokladem je pak pochopitelně to, že vy i dítě, máte v ČR trvalé i faktické bydliště.

Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata (či více současně narozených dětí).

Tím, že byste neměla nárok na PPM, tak můžete dostávat částku do 10 000 Kč měsíčně (tj. minimálně 30 měsíců, maximálně to pak může být do 4 roků dítěte, 6250 Kč měsíčně).

3) Porodné, spadá také pod sociální dávky. Na rozdíl od předchozích dvou dávek, je ale porodné vypláceno pouze jednorázově (mateřská i rodičovská se vyplácí každý měsíc, po dobu, kdy je na ni nárok).

Porodné na první dítě je ve výši 13 000 Kč. Nárok na tuto dávku máte v případě, že máte nízké příjmy. Průměrná výše čistého měsíčního příjmu, v rozhodném období, nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Pro nárok na porodné se posuzuje společný příjem matky i otce dítěte (pouze pokud by byl otec neznámý/neuveden v rodném listu, pak by se vycházelo pouze z příjmu matky).  Životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 6 roků (narozené dítě), je 8720 Kč.

Nárok na porodné, je do průměrného čistého měsíčního příjmu, který nepřekračuje 23 544 Kč (pokud byste byla posuzována jako samoživitelka, jen vy a dítě, pak je hranice pro nárok nižší – 14 904 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď