Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti.

Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristýna J., 27.09.2021 12:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.09.2021 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Záleží na tom, co máte na mysli pod termínem „mateřský příspěvek“. V souvislosti s narozením dítěte, je zde hned několik různých peněžních dávek:

1) Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – na tu je nárok po dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvě a více dětí). Nárok na PPM ale mají zpravidla jen zaměstnanci nebo OSVČ (pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Základní podmínkou, pro nárok na „mateřskou“, je účast na nemocenském pojištění, alespoň po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Nemocenské pojištění, nemá s vámi zmíněným cestovním/zdravotním pojištěním nic společného.

Nemocenské pojištění, za vás platí zaměstnavatel (pokud máte zaměstnavatele v ČR), nebo ti kdo podnikají jako OSVČ, si ho mohou platit sami.

Další podmínkou je pak to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), jste stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné době, až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední účasti na nemocenském pojištění).

Pokud jste v posledních letech n ČR nepracovala, nebyla zde účastníkem nemocenského pojištění, pak je v podstatě nereálné, abyste měla na tuto peněžní dávku nárok.

Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. A pokud jste již těhotná, tak už nejste schopna splnit potřebnou dobu pojištění, ani kdybyste hned zítra nastoupila do nějakého a zaměstnání

2) Rodičovský příspěvek – to je druhá hlavní dávka, v souvislosti s porodem a péčí o dítě. Zatímco peněžitá pomoc v mateřství, spadá pod dávky nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek spadá pod sociální dávky.

U rodičovského příspěvku, není podmínkou nějaká minimální odpracovaná doba, nebo něco podobného.

Nárok na rodičovský příspěvek vám vzniká na základě toho, že se vám narodí dítě a vy o něj pečujete. Předpokladem je pak pochopitelně to, že vy i dítě, máte v ČR trvalé i faktické bydliště.

Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata (či více současně narozených dětí).

Tím, že byste neměla nárok na PPM, tak můžete dostávat částku do 10 000 Kč měsíčně (tj. minimálně 30 měsíců, maximálně to pak může být do 4 roků dítěte, 6250 Kč měsíčně).

3) Porodné, spadá také pod sociální dávky. Na rozdíl od předchozích dvou dávek, je ale porodné vypláceno pouze jednorázově (mateřská i rodičovská se vyplácí každý měsíc, po dobu, kdy je na ni nárok).

Porodné na první dítě je ve výši 13 000 Kč. Nárok na tuto dávku máte v případě, že máte nízké příjmy. Průměrná výše čistého měsíčního příjmu, v rozhodném období, nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Pro nárok na porodné se posuzuje společný příjem matky i otce dítěte (pouze pokud by byl otec neznámý/neuveden v rodném listu, pak by se vycházelo pouze z příjmu matky).  Životní minimum pro dvě dospělé osoby a jedno dítě do 6 roků (narozené dítě), je 8720 Kč.

Nárok na porodné, je do průměrného čistého měsíčního příjmu, který nepřekračuje 23 544 Kč (pokud byste byla posuzována jako samoživitelka, jen vy a dítě, pak je hranice pro nárok nižší – 14 904 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď