Pozastavení živnosti a nárok na kompenzační bonus

Dobrý den, jsem OSVČ, když v půlce března 2021 pozastavím živnost, mám nárok pobírat kompenzační bonus?

Děkuji za odpověď a příjemný den.

Dotaz poslal/a: Pavla, 12.03.2021 7:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2021 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou kompenzačního bonusu je to, že jste byl OSVČ k 5. 10. 2020 (osoba samostatně výdělečně činná podle zákona o důchodovém pojištění), nebo že k přerušení podnikání došlo po 12. 3. 2020.

Pokud pro vás bude důvodem přerušení živnosti situace související s epidemií koronaviru COVID-19, pak můžete určitě přerušit podnikání a měla byste mít i nadále nárok na kompenzační bonus.

Pozor ale na to, že po přerušení živnosti si nemůžete požádat o podporu v nezaměstnanosti. Resp. pokud by vám po přerušení živnosti vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak byste nemohla mít současně nárok i na kompenzační bonus. Tyto dvě věci se vzájemně vylučují.

Pochopitelně také musíte splňovat i všechny ostatní podmínky, pro nárok na kompenzační bonus (test majoritního příjmu, test poklesu příjmů, nebýt nespolehlivým plátcem apod.)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď