PPM u druhého dítěte – rizikové těhotenství

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na PPM v případě, že jsem v zaměstnaneckém poměru a do září 2020, jsem byla na rodičovské dovolené (dceři byly 3 roky)?

Od 1. října 2020, jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. Termín porodu mám v březnu. U dcery jsem nárok na PPM měla.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Radka V., 09.01.2021 19:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.01.2021 14:39 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že jste stále zaměstnaná (váš pracovní poměr neskončil ani během rodičovské dovolené), tak byste měla mít zcela určitě nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), i u druhého dítěte.

Tím, že váš pracovní poměr neskončil, tak splňujete všechny potřebné podmínky pro nárok na PPM.

To, že jste před porodem v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství), nehraje žádnou roli. Na nárok na PPM a její výpočet, to nemá žádný negativní vliv.

Vzhledem k tomu, že druhé dítě by se vám mělo narodit, ještě v době do 4 roků toho prvního, tak se u vás bude PPM vypočítávat na základě stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Výsledná PPM na druhé dítě, pak bude o něco málo vyšší, než u prvního dítěte. Bude se vycházet ze stejného vyměřovacího základu, ale aplikují se na něj aktuální redukční hranice.

Pokud máte vyšší hrubou mzdu, pak budete mít pravděpodobně i o něco málo vyšší PPM. U nižší hrubé mzdy, by to vycházelo +/- na stejno.

Nyní byste tedy měla být až do začátku PPM (6-8 týdnů před porodem) na rizikovém těhotenství, následně bude ukončeno. Vy si vyřídíte PPM a v práci zahájíte mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď