Vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob pro nárok na sociální dávky

Dobrý den, pro přídavky na dítě a zvýšení příspěvku na péči o 2000 Kč dokládám příjmy manžela a dcery za předchozí čtvrtletí.

Já nepracuji, starám se o postiženého syna. Dcera studuje vysokou školu, zároveň pracuje, nyní bydlí s přítelem v pronajatém bytě, trvalé bydliště má stále u nás.

Musím i nadále dokládat její příjmy, když už s námi nežije ve společné domácnosti? Nebo lze podat žádost o vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Bohumila, 04.01.2021 15:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.01.2021 9:45 napsal/a:

Dobrý den,

Podle zákona o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., se jako společně posuzované osoby automaticky posuzují rodiče a nezaopatřené děti, pokud společně trvale žijí a uhrazují své náklady na své potřeby.

I když je vaše dcera zřejmě již zletilá, tak může být považována za nezaopatřené dítě (až do 26 roků) – záleží ale i na tom, jaké jsou její příjmy atd. – viz paragraf 7:

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak, 

a) nezaopatřené děti (§ 11),

b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,

c) manželé, partneři31a) nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),

d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Dále hraje roli i to, kde má dcera trvalé bydliště – pokud stále u vás, a je nezaopatřeným dítětem (což zřejmě je, pokud stále studuje):

(3) Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o

b) zletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče, jestliže rodiče a dítě jsou v témže bytě hlášeni k trvalému pobytu; ustanovení písmene a) části věty za středníkem přitom platí obdobně,

Platí ale, že pokud s vámi dcera nejméně 3 měsíce společně prokazatelně nežije (nebydlí u vás), pak je možné požádat o vyloučení z okruhu posuzovaných osob

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

V takovém případě by bylo potřeba vyplnit příslušný formulář – viz zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Je nutné znovu zažádat o sociální dávky v případě změny UP?

-

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Jsem matka samoživitelka, nezaměstnaná a se svou 4-letou dcerou, která v září nastoupila do školky, žijeme v Praze. Já jsem trvale hlášená v Neratovicích, kde jsem zároveň i evidována na ÚP, ale aby dcera mohla chodit do školky v místě svého bydliště, je trvale hlášena v Praze. Pobírám příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro starobního důchodce – pronájem bytu

-

Dobrý den, prosím, chci se zeptat, pokud budu v pronájmu v bytě v osobním vlastnictví, jaké příjmy se zohledňují v případě příspěvku na bydlení? Mám starobní důchod, ale nájemné je dosti vysoké. Počítají se příjmy i majitele bytu, který tam ale nebydlí, pouze mi ho pronajímá? Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď