Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou).

Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022.

Moje otázka zní, zda můžu pobírat rodičovský příspěvek zároveň s výplatou, když budu na stejné pozici.

A druhá otázka, když zjistím, že jsem těhotná ještě pár dní před nástupem do práce, musím ukončit pracovní poměr a hlásit se na ÚP, nebo stačí jen zůstat doma, pobírat rodičovský příspěvek dál a posléze přejít na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 17.01.2021 7:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek, můžete pobírat i po návratu do zaměstnání. U rodičovského příspěvku je to něco jiného, než u peněžité pomoci v mateřství (PPM).

U PPM opravdu není možné, vykonávat dále stejné zaměstnání a dostávat za něj výplatu v době, kdy dostáváte „mateřskou“. U rodičovského příspěvku, to už nehraje žádnou roli.

Tj. po skončení rodičovské dovolené, se tedy můžete vrátit zpět do zaměstnání, a dále současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste například byla po návratu do zaměstnání nemocná a dostávala nemocenskou. Nebo i kdybyste si po návratu zpět do zaměstnání, musela vzít například ošetřovné na dítě.

Co se týká druhého dotazu: nevím, jak to přesně myslíte s tím, že byste „ jen zůstala doma“.

To, že byste byla znovu těhotná, nemá žádný vliv na to, že vám skončí rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

A od následujícího dne se musíte vrátit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení. Další těhotenství vám nedává žádný nárok, zůstat „jen tak“ doma.

To by bylo možné, až v případě, že byste z rodičovské dovolené rovnou zahajovala další mateřskou dovolenou. Ta může začít v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pak by jen stačilo zaměstnavateli nahlásit další těhotenství a začátek další mateřské. A vyřešit příslušné papíry.

Pokud by vám při konci současné rodičovské dovolené, zůstávalo více času do začátku další mateřské, tak byste si jedině musela v zaměstnání domluvit neplacené volno.

Nebo – pokud by pro to byl důvod, byste mohla být třeba v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství.  Nebo nějaké jiné řešení. Určitě nestačí „jen“ zůstat doma.

Po skončení zaměstnání se musíte buď vrátit zpět do zaměstnání, nebo jej ukončit, nebo mít neschopenku či dohodnuté neplacené volno. Jiné alternativy asi nejsou.

Pokud byste zaměstnání ukončila, pak je to na vás, zda půjdete na Úřad práce nebo „jen“ zůstanete doma. Na Úřadu práce byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak ale zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku, i když nebudete vedená na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď