Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou).

Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022.

Moje otázka zní, zda můžu pobírat rodičovský příspěvek zároveň s výplatou, když budu na stejné pozici.

A druhá otázka, když zjistím, že jsem těhotná ještě pár dní před nástupem do práce, musím ukončit pracovní poměr a hlásit se na ÚP, nebo stačí jen zůstat doma, pobírat rodičovský příspěvek dál a posléze přejít na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 17.01.2021 7:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek, můžete pobírat i po návratu do zaměstnání. U rodičovského příspěvku je to něco jiného, než u peněžité pomoci v mateřství (PPM).

U PPM opravdu není možné, vykonávat dále stejné zaměstnání a dostávat za něj výplatu v době, kdy dostáváte „mateřskou“. U rodičovského příspěvku, to už nehraje žádnou roli.

Tj. po skončení rodičovské dovolené, se tedy můžete vrátit zpět do zaměstnání, a dále současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste například byla po návratu do zaměstnání nemocná a dostávala nemocenskou. Nebo i kdybyste si po návratu zpět do zaměstnání, musela vzít například ošetřovné na dítě.

Co se týká druhého dotazu: nevím, jak to přesně myslíte s tím, že byste „ jen zůstala doma“.

To, že byste byla znovu těhotná, nemá žádný vliv na to, že vám skončí rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

A od následujícího dne se musíte vrátit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení. Další těhotenství vám nedává žádný nárok, zůstat „jen tak“ doma.

To by bylo možné, až v případě, že byste z rodičovské dovolené rovnou zahajovala další mateřskou dovolenou. Ta může začít v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pak by jen stačilo zaměstnavateli nahlásit další těhotenství a začátek další mateřské. A vyřešit příslušné papíry.

Pokud by vám při konci současné rodičovské dovolené, zůstávalo více času do začátku další mateřské, tak byste si jedině musela v zaměstnání domluvit neplacené volno.

Nebo – pokud by pro to byl důvod, byste mohla být třeba v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství.  Nebo nějaké jiné řešení. Určitě nestačí „jen“ zůstat doma.

Po skončení zaměstnání se musíte buď vrátit zpět do zaměstnání, nebo jej ukončit, nebo mít neschopenku či dohodnuté neplacené volno. Jiné alternativy asi nejsou.

Pokud byste zaměstnání ukončila, pak je to na vás, zda půjdete na Úřad práce nebo „jen“ zůstanete doma. Na Úřadu práce byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak ale zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku, i když nebudete vedená na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď