Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou).

Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022.

Moje otázka zní, zda můžu pobírat rodičovský příspěvek zároveň s výplatou, když budu na stejné pozici.

A druhá otázka, když zjistím, že jsem těhotná ještě pár dní před nástupem do práce, musím ukončit pracovní poměr a hlásit se na ÚP, nebo stačí jen zůstat doma, pobírat rodičovský příspěvek dál a posléze přejít na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 17.01.2021 7:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek, můžete pobírat i po návratu do zaměstnání. U rodičovského příspěvku je to něco jiného, než u peněžité pomoci v mateřství (PPM).

U PPM opravdu není možné, vykonávat dále stejné zaměstnání a dostávat za něj výplatu v době, kdy dostáváte „mateřskou“. U rodičovského příspěvku, to už nehraje žádnou roli.

Tj. po skončení rodičovské dovolené, se tedy můžete vrátit zpět do zaměstnání, a dále současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste například byla po návratu do zaměstnání nemocná a dostávala nemocenskou. Nebo i kdybyste si po návratu zpět do zaměstnání, musela vzít například ošetřovné na dítě.

Co se týká druhého dotazu: nevím, jak to přesně myslíte s tím, že byste „ jen zůstala doma“.

To, že byste byla znovu těhotná, nemá žádný vliv na to, že vám skončí rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

A od následujícího dne se musíte vrátit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení. Další těhotenství vám nedává žádný nárok, zůstat „jen tak“ doma.

To by bylo možné, až v případě, že byste z rodičovské dovolené rovnou zahajovala další mateřskou dovolenou. Ta může začít v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pak by jen stačilo zaměstnavateli nahlásit další těhotenství a začátek další mateřské. A vyřešit příslušné papíry.

Pokud by vám při konci současné rodičovské dovolené, zůstávalo více času do začátku další mateřské, tak byste si jedině musela v zaměstnání domluvit neplacené volno.

Nebo – pokud by pro to byl důvod, byste mohla být třeba v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství.  Nebo nějaké jiné řešení. Určitě nestačí „jen“ zůstat doma.

Po skončení zaměstnání se musíte buď vrátit zpět do zaměstnání, nebo jej ukončit, nebo mít neschopenku či dohodnuté neplacené volno. Jiné alternativy asi nejsou.

Pokud byste zaměstnání ukončila, pak je to na vás, zda půjdete na Úřad práce nebo „jen“ zůstanete doma. Na Úřadu práce byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak ale zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku, i když nebudete vedená na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď