Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou).

Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022.

Moje otázka zní, zda můžu pobírat rodičovský příspěvek zároveň s výplatou, když budu na stejné pozici.

A druhá otázka, když zjistím, že jsem těhotná ještě pár dní před nástupem do práce, musím ukončit pracovní poměr a hlásit se na ÚP, nebo stačí jen zůstat doma, pobírat rodičovský příspěvek dál a posléze přejít na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 17.01.2021 7:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek, můžete pobírat i po návratu do zaměstnání. U rodičovského příspěvku je to něco jiného, než u peněžité pomoci v mateřství (PPM).

U PPM opravdu není možné, vykonávat dále stejné zaměstnání a dostávat za něj výplatu v době, kdy dostáváte „mateřskou“. U rodičovského příspěvku, to už nehraje žádnou roli.

Tj. po skončení rodičovské dovolené, se tedy můžete vrátit zpět do zaměstnání, a dále současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste například byla po návratu do zaměstnání nemocná a dostávala nemocenskou. Nebo i kdybyste si po návratu zpět do zaměstnání, musela vzít například ošetřovné na dítě.

Co se týká druhého dotazu: nevím, jak to přesně myslíte s tím, že byste „ jen zůstala doma“.

To, že byste byla znovu těhotná, nemá žádný vliv na to, že vám skončí rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

A od následujícího dne se musíte vrátit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení. Další těhotenství vám nedává žádný nárok, zůstat „jen tak“ doma.

To by bylo možné, až v případě, že byste z rodičovské dovolené rovnou zahajovala další mateřskou dovolenou. Ta může začít v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pak by jen stačilo zaměstnavateli nahlásit další těhotenství a začátek další mateřské. A vyřešit příslušné papíry.

Pokud by vám při konci současné rodičovské dovolené, zůstávalo více času do začátku další mateřské, tak byste si jedině musela v zaměstnání domluvit neplacené volno.

Nebo – pokud by pro to byl důvod, byste mohla být třeba v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství.  Nebo nějaké jiné řešení. Určitě nestačí „jen“ zůstat doma.

Po skončení zaměstnání se musíte buď vrátit zpět do zaměstnání, nebo jej ukončit, nebo mít neschopenku či dohodnuté neplacené volno. Jiné alternativy asi nejsou.

Pokud byste zaměstnání ukončila, pak je to na vás, zda půjdete na Úřad práce nebo „jen“ zůstanete doma. Na Úřadu práce byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak ale zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku, i když nebudete vedená na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď