Nárok na rodičovský příspěvek zpět po nástupu do zaměstnání

Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené a končí mi 22. 8. 2021. Tudíž bych následující den měla nastoupit do zaměstnání (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou).

Avšak pobírání rodičovského příspěvku jsem si prodloužila do prosince 2021, jelikož jsem chtěla nastoupit do jiné nové práce od ledna 2022.

Moje otázka zní, zda můžu pobírat rodičovský příspěvek zároveň s výplatou, když budu na stejné pozici.

A druhá otázka, když zjistím, že jsem těhotná ještě pár dní před nástupem do práce, musím ukončit pracovní poměr a hlásit se na ÚP, nebo stačí jen zůstat doma, pobírat rodičovský příspěvek dál a posléze přejít na PPM?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iva, 17.01.2021 7:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2021 16:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek, můžete pobírat i po návratu do zaměstnání. U rodičovského příspěvku je to něco jiného, než u peněžité pomoci v mateřství (PPM).

U PPM opravdu není možné, vykonávat dále stejné zaměstnání a dostávat za něj výplatu v době, kdy dostáváte „mateřskou“. U rodičovského příspěvku, to už nehraje žádnou roli.

Tj. po skončení rodičovské dovolené, se tedy můžete vrátit zpět do zaměstnání, a dále současně pobírat rodičovský příspěvek.

Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste například byla po návratu do zaměstnání nemocná a dostávala nemocenskou. Nebo i kdybyste si po návratu zpět do zaměstnání, musela vzít například ošetřovné na dítě.

Co se týká druhého dotazu: nevím, jak to přesně myslíte s tím, že byste „ jen zůstala doma“.

To, že byste byla znovu těhotná, nemá žádný vliv na to, že vám skončí rodičovská dovolená. Ta končí nejpozději v den třetích narozenin dítěte.

A od následujícího dne se musíte vrátit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem domluvit na jiném řešení. Další těhotenství vám nedává žádný nárok, zůstat „jen tak“ doma.

To by bylo možné, až v případě, že byste z rodičovské dovolené rovnou zahajovala další mateřskou dovolenou. Ta může začít v době 6 – 8 týdnů před porodem. Pak by jen stačilo zaměstnavateli nahlásit další těhotenství a začátek další mateřské. A vyřešit příslušné papíry.

Pokud by vám při konci současné rodičovské dovolené, zůstávalo více času do začátku další mateřské, tak byste si jedině musela v zaměstnání domluvit neplacené volno.

Nebo – pokud by pro to byl důvod, byste mohla být třeba v pracovní neschopnosti, z důvodu rizikového těhotenství.  Nebo nějaké jiné řešení. Určitě nestačí „jen“ zůstat doma.

Po skončení zaměstnání se musíte buď vrátit zpět do zaměstnání, nebo jej ukončit, nebo mít neschopenku či dohodnuté neplacené volno. Jiné alternativy asi nejsou.

Pokud byste zaměstnání ukončila, pak je to na vás, zda půjdete na Úřad práce nebo „jen“ zůstanete doma. Na Úřadu práce byste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak ale zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku, i když nebudete vedená na ÚP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď