Konec pracovní smlouvy – co dělat, když nemám hlídání pro dítě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když syn má 2 roky a 6 měsíců, a já chodím do práce, ale hlídání mi skončilo a nemá ho kdo hlídat, jestli mě zaměstnavatel musí ukončit pracovní smlouvu, abych mohla být se synem?

Dotaz poslal/a: Adriana, 04.07.2023 15:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2023 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu nepíšete, jak to máte (nebo jak jste to měla) s rodičovskou dovolenou? Tedy jestli jste v zaměstnání měla kratší rodičovskou dovolenou (například jen do 2 roků dítěte), a následně začala pracovat zpátky v původním zaměstnání?

Nebo jestli případně ještě stále čerpáte rodičovskou dovolenou v původním zaměstnání (nárok je do 3 roků dítěte), a v dotazu zmiňovaná práce, je jen nějaký přivýdělek během rodičovské?

Pokud se jedná o situaci, kdy jste měla kratší rodičovskou dovolenou, pak je zde několik možností.

První možností je obnovení rodičovské dovolené. Podle zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196 – viz dále), je nárok na rodičovskou dovolenou, až do 3 narozenin dítěte.

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

V zaměstnání byste tedy mohla zaměstnavateli oznámit, že si ještě na půl roku půjdete znovu rodičovskou dovolenou, a budete doma s dítětem.

Zákoník práce, sice explicitně nemluví o nějakém „obnovení“ ukončené rodičovské dovolené, z logiky jeho znění to ale vyplývá. Do 3 narozenin dítěte, máte právo na rodičovskou dovolenou.

Poznámka: během letošního roku – pravděpodobně na konci prázdnin nebo na začátku podzimu, začne platit novela zákoníku práce, která mimo jiné obsahuje úpravu tohoto paragrafu – bude zde uvedeno, že o rodičovskou dovolenou může zaměstnanec žádat i opakovaně.

Obnovení již dříve ukončené rodičovské dovolené by znamenalo, že můžete zůstat dalšího půl roku doma s dítětem. Zdravotní pojištění za vás bude platit stát. Doba na rodičovské dovolené, se počítá jako doba důchodového pojištění.

S rodičovskou dovolenou, ale není spojen nárok na nějaké dávky. Pokud jste již vyčerpala rodičovský příspěvek (sociální dávka od Úřadu práce), pak byste těchto 6 měsíců neměla žádný příjem (může být případně nárok na běžné sociální dávky, jako přídavky na dítě, příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze).

Další možností, je požádat zaměstnavatele o zkrácení úvazku (například na poloviční). Nebo požádat o možnost práce na dálku (možnost alespoň částečně pracovat v režimu home-office – pochopitelně za předpokladu, že to povaha vaší práce umožňuje).

S nárokem na zkrácení úvazku nebo na práci z domu (home-office) je to složitější. Aktuální znění zákoníku práce není příliš konkrétní. V novele zákoníku práce, dojde ke zpřesnění podmínek. I nadále ale bude platit, že žádosti o zkrácení úvazku nebo žádosti o home-office, nemusí zaměstnavatel vždy vyhovět (například kvůli vážným provozním důvodům).

Můžete pochopitelně ukončit zaměstnání (dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance). Péče o dítě je jedním z tzv. „vážných důvodů“ pro ukončení zaměstnání.

Po skončení zaměstnání, byste tak měla nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši (první dva měsíce 65% z průměrného výdělek, další dva měsíci 50% a zbytek doby 45%).

Při ukončení zaměstnání dohodou, můžete zaměstnání ukončit v podstatě ihned. U výpovědi je standardní výpovědní doba 2 měsíce (začíná až od začátku následujícího měsíce).  Lepší je tedy se v zaměstnání domluvit.

Ve výsledku by zaměstnavatel ani nemohl brát jako neomluvenou absenci, pokud bystu mu oznámila, že nemáte hlídání pro dítě, a z toho důvodu nepřijdete na směnu. Takové případy už řešily soudy, a nutná péče o dítě, o které byl zaměstnavatel informován, je dostatečnou „omluvou“ pro nepřítomnost na pracovišti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď