Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když vlastím firmu – společník s.r.o.?

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se se mohu přihlásit na úřad práce, když jsem dva roky byl zaměstnán a zároveň mám s.r.o., kde mám nějaký finanční pohyb.

Děkuji a s pozdravem

Dotaz poslal/a: Ladislav Š., 01.11.2023 11:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.11.2023 13:33 napsal/a:

Dobrý den,

S nárokem na podporu v nezaměstnanosti, pokud jste aktuálně v pozici majitele/společníka nebo jednatele ve společnosti s ručením omezeným, to může být složitější.

V zákoně o zaměstnanosti se mluví o tom, že majitel/společník/jednatel s.r.o. nemůže být uchazečem o zaměstnání, pokud mu z této pozice plyne příjem vyšší než 1/2 minimální mzdy (aktuálně v roce 2023, tedy více než 8650 Kč)

Viz paragraf 25, odstavec 1, písmeno c:

c) společníkem nebo jednatelem společnosti s ručením omezeným nebo komanditistou komanditní společnosti nebo ředitelem obecně prospěšné společnosti anebo vedoucím organizační složky zahraniční právnické osoby vykonávajícím mimo pracovněprávní vztah k této společnosti pro společnost práci, za kterou je touto společností odměňován a jeho měsíční nebo průměrná měsíční odměna spolu s případným výdělkem (odměnou) podle odstavce 3 přesáhne polovinu minimální mzdy,

Pokud byste měl příjem vyšší než polovinu minimální mzdy, pak vás Úřad práce nemůže zařadit ani do evidence uchazečů o zaměstnání (což je první předpoklad pro nárok na podporu).

Zákon o zaměstnanosti dále explicitně uvádí, že u majitele/společníka/jednatele s.r.o.,  není ani nárok na podporu v nezaměstnanosti (bez ohledu na výši příjmu) – viz paragraf 39, odstavec 2, písmeno e):

(2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,

e) který je ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, v postavení některé z osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s); k výši příjmu nebo odměny se přitom nepřihlíží, to neplatí pro člena bytového družstva, který vykonává práci nebo činnost pro bytové družstvo mimo pracovněprávní vztah nebo je pověřen obchodním vedením bytového družstva.

Záleží tedy i na tom, co to znamená „nějaký finanční pohyb“. V praxi to na Úřadech práce zpravidla funguje tak, že můžete doložit (například formou čestného prohlášení), že vám daná s.r.o. nevytváří vůbec žádný příjem, pak může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nejjednodušším řešením tedy je, zajít přímo na Úřad práce, tam jim popsat svoji aktuální situace, a oni vám řeknou, zda za takových podmínek máte/nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nemocenská po skončení PP – jsem přihlášená na ÚP

-

Dobrý den, dne 30. 11. 2023 ukončím PP – výpověď jsem podávala já. Od 1. 12. 2023 jsem přihlášená na ÚP k podání žádosti o zařazení do registru nezaměstnaných a zprostředkování zaměstnání. Na 5. 12. 2023 mi přišlo pozvání k operačnímu zákroku. Bude se mi vystavovat neschopenka – zaměstnavatele uvedu ÚP? Kam budu neschopnost a […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy dohodou. Mám odděláno rok a půl a moje otázka: Mám nárok na podporu a kolik procent? Děkuji předem za odpověď a hezký den přeji.

Zobrazit odpověď

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti – ukončení ve zkušební době

-

Dobrý den, po 18 letech jsem skončila v zaměstnání z důvodu personálních změn. Můj poměr skončil k 30. 9. 2023. Ihned jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale bohužel mi kvůli 4leté dceři nevyhovují dlouhé směny a chtěla bych skončit ve zkušební době a uvedu důvod péče o nezletilé dítě. Ukončím buď v říjnu nebo v […]

Zobrazit odpověď

Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení rodičovské

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Dne 10. 10. mi skončil rodičovský příspěvek k synovým 3tím narozeninám. Nebyla sem před nástupem na RD zaměstnaná, proto bych se chtěla zeptat, kdy se musím hlásit na úřad práce, když nemám žádnou práci. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď