Nárok na mateřskou dovolenou a zkrácený úvazek po rodičovské

Dobrý den, v září mi končí rodičovský příspěvek.

Chtěla jsem se zeptat, pokud bych dala v práci výpověď a nastoupila na zkrácený úvazek, měla bych i při zkráceném úvazku nárok na mateřskou dovolenou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.08.2023 9:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.08.2023 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste měla v plánu pracovat pro stávajícího zaměstnavatele, pak není nutné dávat výpověď. Stačilo by uzavřít příslušný dodatek k pracovní smlouvě, kterým by se stanovila jiná (kratší) týdenní pracovní doba.

Podle aktuálních podmínek, zaměstnavatel nemusí žádosti o zkrácení úvazku vyhovět (resp. měl by s ohledem na péči o dítě, není to ale striktní povinnost a není to vymahatelné).

Již letos na podzim, by ale měla začít platit novela zákoníku práce. V ní je mimo jiné i nový „nárok“ na zkrácený úvazek pro rodiče malých dětí.

Sice stále nebude nárok na zkrácení úvazku za jakékoliv situace. Nově by ale zaměstnavatel měl případné zamítnutí žádosti zdůvodnit (a mělo by k tomu docházet jen při vážných provozních důvodech).

Pokud plánujete další těhotenství, a pokud by se vám mělo druhé dítě narodit do 4 roků prvního, pak pro vás může být výhodnější pracovat dále pro stejného zaměstnavatele, byť na zkrácený úvazek.

Pak by se vám druhá mateřská vypočítala stejně, jako u prvního dítěte (tj. z vyššího příjmu před první mateřskou).

To platí ale jen pokud zůstanete u stejného zaměstnavatele. Pokud začnete pracovat pro nového, pak se případná druhá mateřská vypočítá jen z příjmů v novém zaměstnání (které u polovičního úvazku zřejmě budou nižší).

Pokud máte v plánu pracovat na zkrácený úvazek pro jiného zaměstnavatel, pak je to také možné. Záleží ale i na formě práce na zkrácený úvazek.

Může se jednat o klasický pracovní poměr, u kterého bude sjednána kratší týdenní pracovní doba (například 0,5 násobek běžné týdenní pracovní doby). V takovém případě pro vás platí vše, co se týká ostatních zaměstnanců.

Nebo můžete uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ), například na 20 hodin týdně (tj. polovinu běžné pracovní doby). U DPČ, jsou ale některé podmínky odlišné.

Nebo to může být i jen nějaká dohoda o provedení práce (DPP). Tam je ale roční limit maximálně 300 hodin za rok, a nehodí se tedy pro nějakou dlouhodobější práci. Podmínky jsou také jiné.

Na mateřskou dovolenou (což je pouze a jenom volno, které vám poskytuje zaměstnavatel), mají nárok zaměstnanci. Na mateřskou dovolenou, tedy máte nárok i při zaměstnání na poloviční úvazek.

Něco jiného může být nárok na peněžitou pomoc v mateřství (což je asi to, co vás zajímá). Na ni je nárok, pokud jste účastníkem nemocenského pojištění a pokud jsou splněny i všechny ostatní podmínky.

Nemocenské pojištění platí zaměstnavatel za zaměstnance v pracovním poměru, nebo i u dohody. U dohody záleží na výši příjmu (u DPP to musí být nad 10 000 Kč měsíčně, u DPČ to musí být od 4 000 Kč měsíčně).

Pokud byste měla pracovní poměr (zkrácený úvazek) nebo dohodu DPČ s odpovídajícím počtem hodin a příjmem, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok i na PPM. Budete účastníkem nemocenského pojištění. Do minimální požadované doby (270 dní) se vám může započítat předchozí zaměstnání.

Pozor jen nato, že zatímco u pracovního poměru, jste během těhotenství nebo i během mateřské či rodičovské dovolené „chráněna“ – platí například zákaz výpovědi, a další specifické podmínky, u dohody to může být jiné.

U dohody je obecně nižší ochrana zaměstnance (výpovědní doba jenom 15 dní, výpověď i bez uvedení důvodu, apod. – některé podmínky pro dohody ale bude měnit novela zákoníku práce).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď