Nárok na mateřskou dovolenou a zkrácený úvazek po rodičovské

Dobrý den, v září mi končí rodičovský příspěvek.

Chtěla jsem se zeptat, pokud bych dala v práci výpověď a nastoupila na zkrácený úvazek, měla bych i při zkráceném úvazku nárok na mateřskou dovolenou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.08.2023 9:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.08.2023 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste měla v plánu pracovat pro stávajícího zaměstnavatele, pak není nutné dávat výpověď. Stačilo by uzavřít příslušný dodatek k pracovní smlouvě, kterým by se stanovila jiná (kratší) týdenní pracovní doba.

Podle aktuálních podmínek, zaměstnavatel nemusí žádosti o zkrácení úvazku vyhovět (resp. měl by s ohledem na péči o dítě, není to ale striktní povinnost a není to vymahatelné).

Již letos na podzim, by ale měla začít platit novela zákoníku práce. V ní je mimo jiné i nový „nárok“ na zkrácený úvazek pro rodiče malých dětí.

Sice stále nebude nárok na zkrácení úvazku za jakékoliv situace. Nově by ale zaměstnavatel měl případné zamítnutí žádosti zdůvodnit (a mělo by k tomu docházet jen při vážných provozních důvodech).

Pokud plánujete další těhotenství, a pokud by se vám mělo druhé dítě narodit do 4 roků prvního, pak pro vás může být výhodnější pracovat dále pro stejného zaměstnavatele, byť na zkrácený úvazek.

Pak by se vám druhá mateřská vypočítala stejně, jako u prvního dítěte (tj. z vyššího příjmu před první mateřskou).

To platí ale jen pokud zůstanete u stejného zaměstnavatele. Pokud začnete pracovat pro nového, pak se případná druhá mateřská vypočítá jen z příjmů v novém zaměstnání (které u polovičního úvazku zřejmě budou nižší).

Pokud máte v plánu pracovat na zkrácený úvazek pro jiného zaměstnavatel, pak je to také možné. Záleží ale i na formě práce na zkrácený úvazek.

Může se jednat o klasický pracovní poměr, u kterého bude sjednána kratší týdenní pracovní doba (například 0,5 násobek běžné týdenní pracovní doby). V takovém případě pro vás platí vše, co se týká ostatních zaměstnanců.

Nebo můžete uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ), například na 20 hodin týdně (tj. polovinu běžné pracovní doby). U DPČ, jsou ale některé podmínky odlišné.

Nebo to může být i jen nějaká dohoda o provedení práce (DPP). Tam je ale roční limit maximálně 300 hodin za rok, a nehodí se tedy pro nějakou dlouhodobější práci. Podmínky jsou také jiné.

Na mateřskou dovolenou (což je pouze a jenom volno, které vám poskytuje zaměstnavatel), mají nárok zaměstnanci. Na mateřskou dovolenou, tedy máte nárok i při zaměstnání na poloviční úvazek.

Něco jiného může být nárok na peněžitou pomoc v mateřství (což je asi to, co vás zajímá). Na ni je nárok, pokud jste účastníkem nemocenského pojištění a pokud jsou splněny i všechny ostatní podmínky.

Nemocenské pojištění platí zaměstnavatel za zaměstnance v pracovním poměru, nebo i u dohody. U dohody záleží na výši příjmu (u DPP to musí být nad 10 000 Kč měsíčně, u DPČ to musí být od 4 000 Kč měsíčně).

Pokud byste měla pracovní poměr (zkrácený úvazek) nebo dohodu DPČ s odpovídajícím počtem hodin a příjmem, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok i na PPM. Budete účastníkem nemocenského pojištění. Do minimální požadované doby (270 dní) se vám může započítat předchozí zaměstnání.

Pozor jen nato, že zatímco u pracovního poměru, jste během těhotenství nebo i během mateřské či rodičovské dovolené „chráněna“ – platí například zákaz výpovědi, a další specifické podmínky, u dohody to může být jiné.

U dohody je obecně nižší ochrana zaměstnance (výpovědní doba jenom 15 dní, výpověď i bez uvedení důvodu, apod. – některé podmínky pro dohody ale bude měnit novela zákoníku práce).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď