Nástup z RD na PPM – nárok na mateřskou u druhého dítěte

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na PPM u druhého dítěte.

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Termín porodu u druhého dítěte mám 1. 3. 2024. První syn bude mít 3 roky 14. 2. 2024.

Bylo mi řečeno, že mám nastoupit na nemocenskou, abych zůstala v ochranné lhůtě a měla nárok na PPM. Je to pravda?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karolína, 13.07.2023 8:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2023 16:28 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu to přímo neuvádíte, ale předpokládám, že nyní jste doma s prvním dítětem na rodičovské dovolené. Vzhledem k věku dítěte, by vám rodičovská dovolená měla končit 14. 2. 2024 (v den 3 narozenin dítěte).

Dále v dotazu uvádíte předpokládaný termín porodu druhého dítěte na začátku března 2024. V takovém případě, vám vychází termín začátku druhé mateřské dovolené, už v první polovině ledna 2024.

Začátek mateřské dovolené (a současně i nárok na peněžitou pomoc v mateřství), je už v době 6 až 8 týdnů před porodem (tedy cca od 5. 1. 2024 do 19. 1. 2024).

Termín nástupu na druhou mateřskou, byste tedy měla mít ještě během aktuální rodičovské dovolené.

V lednu 2024, byste tedy ukončila současnou rodičovskou dovolenou a ihned zahájila mateřskou dovolenou s druhým dítětem

Moc nerozumím tomu, proč tedy řešíte nemocenskou a ochrannou dobu?

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak během rodičovské dovolené nemůžete dostat výpověď. K ukončení zaměstnání, by mohlo dojít jen při nějaké specifické situaci – například pokud by váš zaměstnavatel ukončoval činnost.

Výpověď byste ostatně nemohla dostat, ani pokud by vám rodičovská dovolená končila dříve. Pokud jste již těhotná, pak je zde opět zákaz výpovědi pro těhotné ženy.

Ochranná doba (až 180 dní) se týká pouze případů, kdy dojde k ukončení zaměstnání během těhotenství. To by ale neměl být váš případ.

Co se týká nemocenské, tak během rodičovské dovolené, nemáte nárok na nemocenskou. Na nemocenskou by byl nárok, až po skončení rodičovské dovolené. To už byste ale měla být na mateřské dovolené s druhým dítětem.

Podle toho, co uvádíte v dotazu, byste měla mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM i u druhého dítěte. Na druhou MD byste nastupovala ještě před koncem současné RD (resp. RD by se ukončila k datu začátku druhé MD).

Tím, že se vám druhé dítě narodí do 4 roků prvního dítěte, tak se vám bude PPM počítat ze stejného vyměřovacího základu, jako u prvního dítěte. Výsledná mateřská by tedy měla být stejná (nebo mírně vyšší), jako u prvního dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď