Nevyčerpaná podpůrčí doba a nová pracovní neschopnost – nárok na další neschopenku

Dobrý den, mám dotaz.

20. 2. 2024 mi končí podpůrčí doba. Jsem od května letošního roku v pracovní neschopnosti.

Do práce tedy musím jít raději od února 2024, abych nevyčerpala celou podpůrčí dobu a měla popřípadě nárok na novou neschopnost?

Nerozumím tomu, když mi do konce podpůrčí doby bude zbývat 20 dnů a měla bych novou neschopnost tak bych měla nárok na placených jenom těch 20 dní a další neschopnost bych placenou měla až po následných 190 dnech?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Romana K., 12.12.2023 21:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.12.2023 18:48 napsal/a:

Dobrý den,

Při vzniku nové pracovní neschopnosti, se posuzuje předchozích 380 kalendářních dní, před začátkem neschopenky.

Z maximální podpůrčí doby (což je také 380 dní) se odečítají všechny dny, všech předchozích pracovních neschopností, které spadají do předchozích 380 kalendářních dní (včetně doby na neschopence, kdy už případně nebyl nárok na nemocenské dávky).

Tj. pokud vám skončí první neschopenka, a bude vám zbývat 20 dní z celkové maximální podpůrčí doby, tak hned další den můžete mít nárok na další neschopenku, ale u ní by byl nárok na podpůrčí dobu už jenom 20 dní.

Pokud byste na další neschopenku nastoupila až po měsíci v zaměstnání, tak už byste měla nárok u druhé neschopenky až na 50 dní podpůrčí doby.

Teprve poté, co byste po skončení první neschopenky „odpracovala“ alespoň 190 dní, tak byste měla nárok zase na celých 380 dní.

Viz paragraf 26, zákon o nemocenském pojištění, odstavec 1 a 2:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

 (2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Zdravotní pojištění při celodenní péči o dítě do 7 roků

-

Za manželku platí zdravotní pojištění stát, jelikož celodenně a osobně pečuje o dítě do 7 let. Jak je to v případě, kdy bude hospitalizovaná v nemocnici a tedy nemůže předmětnou péči vykonávat? Musí si platit zdravotní pojištění sama, protože onemocněla? Vzhledem k tomu, že dítě bude po dobu pobytu v nemocnici manželky ve školce celý […]

Zobrazit odpověď

Je nárok na výživné? – student VŠ + zaměstnání

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výživného dceři od jejího otce. Dcera studuje na VŠ dva obory. Jedeno obor letos ukončila a druhý bude ještě rok studovat. Ale bude u toho od září  již zaměstnaná. Má právo na výživné od otce, když bude výdělečně činná, ale má stále status studenta? Děkuji za odpověď a s pozdravem

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď