OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď.

Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024.

Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila živnost a přihlásila bych se na úřad práce (listopad-leden). Od února bych chtěla nastoupit na mateřskou.

Je v tomto případě nutné si před nástupem na mateřskou živnost obnovit a odhlásit se z úřadu práce (abych měla na mateřskou nárok)?

Po dobu mateřské bych si chtěla živnost opět přerušit.

Dotaz poslal/a: Monika, 20.10.2023 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2023 7:32 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), může být nárok i při přerušení živnosti (podnikání). Je to obdobné, jako u ženy, která byla před porodem zaměstnaná, a zaměstnání je skončí ještě před nástupem na mateřskou.

Jednou z podmínek, pro nárok na PPM, je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na mateřskou. Nebo být v ochranné době, až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ochranná doba, vyplývá z účasti na nemocenském pojištění a týká se i OSVČ (pokud si jako vy, platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Viz paragraf 15, odstavec 2, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud si nyní jako OSVČ platíte nemocenské pojištění (už od dubna 2022), pak byste měla splňovat všechny podmínky, pro nárok na PPM.

Měla byste mít splněnu jak základní minimální dobu účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední 2 roky), tak i doplňující podmínku pro OSVČ (minimálně 180 dní za poslední rok). Po přerušení podnikání (a tím i účasti na nemocenském pojištění), budete v ochranné době 180 dní.

Můžete tedy přerušit živnost, tak jak plánuje, a být vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce. Zde byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (máte určitě splněnou i „minimální odpracovanou dobu“ pro nárok na podporu, podpora pro OSVČ ale vychází jen poměrně nízká).

Není ani potřeba před začátkem „mateřské“ obnovovat živnost. Během čerpání PPM, by pro vás stejně platilo omezení, že nesmíte osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (viz paragraf 16, písmeno a).

V příslušné době (nárok na PPM vzniká 8 až 6 týdnů před porodem), vám váš lékař vystaví žádost o PPM, a tu si pak budete řešit na ČSSZ (resp. na místní pobočce OSSZ – podle vašeho bydliště/místa podnikání).

Současně tuto skutečnost musíte oznámit na Úřadu práce, a zanikne vám nárok na podporu (není možné současně pobírat podporu a PPM).

Po skončení nároku na PPM (prvních 28 týdnů), máte nárok na rodičovský příspěvek. Během pobírání rodičovského příspěvku, už neplatí žádné omezení na výkon živnosti.

Můžete si pak přerušenou živnost obnovit. Při pobírání rodičovské, se vaše podnikání bude považovat za vedlejší činnost se vším, co s tím souvisí (zálohy, atd.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď