OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď.

Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024.

Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila živnost a přihlásila bych se na úřad práce (listopad-leden). Od února bych chtěla nastoupit na mateřskou.

Je v tomto případě nutné si před nástupem na mateřskou živnost obnovit a odhlásit se z úřadu práce (abych měla na mateřskou nárok)?

Po dobu mateřské bych si chtěla živnost opět přerušit.

Dotaz poslal/a: Monika, 20.10.2023 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2023 7:32 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), může být nárok i při přerušení živnosti (podnikání). Je to obdobné, jako u ženy, která byla před porodem zaměstnaná, a zaměstnání je skončí ještě před nástupem na mateřskou.

Jednou z podmínek, pro nárok na PPM, je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na mateřskou. Nebo být v ochranné době, až 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ochranná doba, vyplývá z účasti na nemocenském pojištění a týká se i OSVČ (pokud si jako vy, platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Viz paragraf 15, odstavec 2, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud si nyní jako OSVČ platíte nemocenské pojištění (už od dubna 2022), pak byste měla splňovat všechny podmínky, pro nárok na PPM.

Měla byste mít splněnu jak základní minimální dobu účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední 2 roky), tak i doplňující podmínku pro OSVČ (minimálně 180 dní za poslední rok). Po přerušení podnikání (a tím i účasti na nemocenském pojištění), budete v ochranné době 180 dní.

Můžete tedy přerušit živnost, tak jak plánuje, a být vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce. Zde byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (máte určitě splněnou i „minimální odpracovanou dobu“ pro nárok na podporu, podpora pro OSVČ ale vychází jen poměrně nízká).

Není ani potřeba před začátkem „mateřské“ obnovovat živnost. Během čerpání PPM, by pro vás stejně platilo omezení, že nesmíte osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (viz paragraf 16, písmeno a).

V příslušné době (nárok na PPM vzniká 8 až 6 týdnů před porodem), vám váš lékař vystaví žádost o PPM, a tu si pak budete řešit na ČSSZ (resp. na místní pobočce OSSZ – podle vašeho bydliště/místa podnikání).

Současně tuto skutečnost musíte oznámit na Úřadu práce, a zanikne vám nárok na podporu (není možné současně pobírat podporu a PPM).

Po skončení nároku na PPM (prvních 28 týdnů), máte nárok na rodičovský příspěvek. Během pobírání rodičovského příspěvku, už neplatí žádné omezení na výkon živnosti.

Můžete si pak přerušenou živnost obnovit. Při pobírání rodičovské, se vaše podnikání bude považovat za vedlejší činnost se vším, co s tím souvisí (zálohy, atd.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď