Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte.

Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu.

Rozumím tomu správně, že pojištěncem státu se stávám ke dni narození dítěte?  Tedy mám pozastavit živnost hned další kalendářní den, resp. první den, kdy se mi pozastavení fyzicky povede administrativně provést?

Pozastavení živnosti se nedá nějak „připravit“ předem, abych to pak nemusela hned řešit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Bára, 16.11.2023 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.11.2023 18:43 napsal/a:

Dobrý den,

Přerušení živnosti, je možné provést kdykoliv. Nedá se to udělat zpětně, ale dá se oznámit i nějaké budoucí datum. Tj. je možné, abyste už nyní, během listopadu nahlásila, že budete podnikání přerušovat například k 31. 12. 2023. Nebo k nějakému jinému budoucímu datu.

Oznámení přerušení živnosti (podnikání) na živnostenský úřad je dobrovolné (není to povinné).

Pokud ale nahlásíte přerušení na živnostenský úřad, pak vám to může ušetřit čas, protože živnostenský úřad za vás předá informace i na Finanční úřad, ČSSZ nebo na zdravotní pojišťovnu (u těchto tří je naopak nahlášení přerušení podnikání povinné).

Přerušení živnosti, je možné oznámit na kterémkoliv živnostenském úřadu – nejjednodušší je ale asi vyplnit příslušný formulář (změnový list – najdete ho zde) a poslat jej datovou schránkou.

V oznámení o přerušení živnosti uvádíte, od jakého data bude podnikání přerušeno. Nesmí to být zpětně, může to ale být nějak datum v budoucnu.

Pokud se rozhodnete, že přerušení nebudete hlásit na živnostenský úřad (není to povinné), pak ale musíte sama včas informovat všechny ostatní:

  • Finanční úřad nejpozději do 15 dní od přerušení
  • OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) nejpozději do 8 dní od přerušení podnikání
  • Zdravotní pojišťovnu nejpozději do 8 dní od přerušení podnikání

Pozor také nato, že povinnost zaplatit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, máte ještě i v tom měsíci, kdy dojde k přerušení podnikání. I kdybyste byla podnikatelem jen malou část měsíce, tak máte povinnost zaplatit zálohu za celý měsíc.

Pokud byste například přerušila podnikání například  1. 1. 2024, tak za leden musíte ještě zaplatit zálohy na sociální a zdravotní za celý měsíc (tj. v takovém případě je lepší přerušit podnikání k 31. 12. 2023 – uvádím jen jako příklad, nevím, jak přesně to budete mít vy).

Stát za vás bude platit zdravotní pojištění ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek. Na rodičovský příspěvek, můžete mít nárok od narození dítě (pokud nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

Pokud byste se rozhodla nepřerušovat podnikání, tak od chvíle, kdy vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek, by se vaše podnikání automaticky považovalo za vedlejší činnost.

Záleží tedy i na tom, zda během „rodičovské“ nebudete podnikat vůbec, nebo zda budete podnikat alespoň v nějakém omezeném režimu (pak by nebylo nutné přerušovat podnikání vůbec, pouze byste na OSSZ/Zdravotní pojišťovnu nahlásila, že pobíráte RP a že podnikání je nyní jenom vedlejší činnost).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď