Příspěvek na bydlení pro majitelku rodinného domu

Dobrý den,

švagrové včera zemřel manžel (můj bratr), od 50ti let musela zůstat doma a pečovat o něj jako o osobu blízkou, protože byl od 35let vážně nemocen (Parkinsonův syndrom) a proto má švagrová dost nízký důchod (asi 16tis).

Bratr pobíral příspěvek na péči 4. stupně, měl poměrně slušný důchod a nyní dojde k výpadku příjmu téměř 40tis. měsíčně.

Má švagrová nárok na příspěvek na bydlení? Všude čtu a ve formuláři vidím, že se požaduje nájemní smlouva, ale u vlastního domu ji nemáte.

Čím prokazuje vlastnictví nemovitosti, když je majitelkou a tedy nemá nájemní smlouvu, ale jen výpis z katastru?

Zahrnuje se do nákladů na bydlení kromě uvedených nákladů také platba daně z nemovitosti?

Velice děkuji za radu.
Hezký den.

Dotaz poslal/a: Hana B., 06.12.2023 13:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07,12,2023 9:38 napsal/a:

Dobrý den,

Na příspěvek na bydlení je nárok, i při bydlení ve vlastním bytě nebo domě. Pokud si o příspěvek žádá majitel bytu/domu, tak pochopitelně není potřeba dokládat nájemní smlouvu.

Pokud si v žádosti o příspěvek na bydlení zvolíte možnost „Vlastník bytu“ nebo „Manžel / registrovaný partner vlastníka“, tak to po vás nebude chtít nájemní smlouvu. A není potřeba dokládat ani výpis z katastru.

Při bydlení ve vlastním bytě/domě, si Úřad práce dokáže ověřit majitele sám, přímo v katastru a není potřeba nic dokládat. Stačí zadat správnou adresu, případně i včetně čísla bytu.

Do nákladů na bydlení ve vlastním domě, se nepočítá daň z nemovitosti. Nepočítají se tam ani další náklady, které jsou spojené například s údržbou nemovitosti. A nepočítají se ani skutečně zaplacené výdaje za uhlí nebo dřevo, pokud se v domě topí pevnými palivy.

Při bydlení ve vlastním se do nákladů na bydlení započítají pouze skutečné náklady na energie (elektřina, plyn). A skutečné náklady na služby (například vodné a stočné, odvoz odpadu).

Současně se při výpočtu příspěvku na bydlení, automaticky zohlední i srovnatelné náklady na bydlení. Jedná se o paušální částku, která zohledňuje různé další výdaje spojení s bydlením ve vlastním bytě nebo domě.

Jedná se o paušální částku, která je stejná pro všechny lokality v ČR a závisí jenom na počtu osob. Viz. tabulky normativních nákladů na bydlení – pokud vaše příbuzná bydlí v domě sama, tak se jí do nákladů automaticky započítá paušální částka 3571 Kč.

Pokud by k topení používala pevná paliva (uhlí, dřevo, peletky), pak se to také počítá jako paušální částka podle počtu osob (pro jednu až dvě osoby je to 1843 Kč za měsíc).

Výsledná částka příspěvku na bydlení, a to, jestli na něj vůbec může mít nárok, pak závisí na tom, kolik jsou průměrné příjmy a průměrné náklady na bydlení. Náklady musí být vyšší než 30% čistého příjmu.

Příspěvek na bydlení pak vychází na částku, která se vypočítá ze skutečných nákladů, od kterých se odečte 30% čistého příjmu. Roli hrají i normativní náklady na bydlení (pro jednu až dvě osoby je to 8 932 Kč).

Jestli je nárok, a kolik konkrétně bude příspěvek na bydlení, si můžete sama spočítat v nějaké kalkulačce pro výpočet přídavků na bydlení.

Po smrti manžela, také bude vaší příbuzné s největší pravděpodobností vznikat nárok na vdovský důchod. Ten se vyřizuje na ČSSZ, a je na něj nárok minimálně jeden rok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď