Proplacení zbytku dovolené po ukončení pracovního poměru

Dobrý den,

V době mé pracovní neschopnosti zanikla firma, ve které jsem pracoval. Skončil jsem PP dohodou.

Mám nárok na proplacení zbytku dovolené, kterou jsem nestihl vyčerpat?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vladimír L., 02.7.2023 8:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.07.2023 9:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ukončení zaměstnání, je jediný případ, kdy zákoník práce připouští proplacení nevyčerpané dovolené. Ve všech ostatních případech, není možné dovolenou proplatit, ale musí být vyčerpána (převádí se případně do dalšího roku, nebo eventuálně může i „propadnout“).

Pokud dochází k ukončení pracovního poměru (a je úplně jedno, jestli je to dohodou, výpovědí od zaměstnance, nebo od zaměstnavatele; roli nehraje ani důvod pro ukončení zaměstnání), pak nabízí zákoník práce dvě možnosti:

  • Proplacení nevyčerpané dovolené (zaměstnavatel musí vyplatit náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou společně s poslední výplatou ze zaměstnání)
  • Převedení nevyčerpané dovolené k novému zaměstnavateli (vyžaduje to dohodu mezi současným a novým zaměstnavatelem; v praxi se moc nepoužívá)

Došlo-li tedy u vás k ukončení pracovního poměru dohodou (důvod není podstatný, to že se jedná o zánik firmy, nehraje žádnou roli), pak máte podle zákoníku práce nárok na proplacení nevyčerpané dovolené.

Je zde pouze jedna výjimka, která se týká nevyčerpané dodatkové dovolené. Na dodatkovou dovolenou, je nárok u některých profesí (například práce v podzemí, nebo při zvláště obtížené práci).

Dodatková dovolená, by se měla vždy čerpat jako první. Na náhradu mzdy za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou, tedy není nárok (proplacení dodatkové dovolené není možné). U standardní dovolené ale nárok je.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 222:

§ 222 Náhrada za dovolenou

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

(3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.

(4) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.

(5) Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

Společně s poslední výplatou, by vám tedy měl zaměstnavatel vyplatit i náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Náhrada mzdy (proplacení dovolené) se vypočítá běžným způsobem, jako při čerpání dovolené – vychází se z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí.

To, že jste při ukončení zaměstnání v pracovní neschopnosti, by ale nemělo hrát roli. Na proplacení dovolené by měl být nárok v každém případě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Můžu nadále pracovat na DPČ bez statusu studenta?

-

Jsem 24-letý muž, který na začátku tohoto léta dokončil VOŠ. Jsem bohužel tak trochu rozmazlený a nepřipravený na práci na plný úvazek. Nemám řidičák, připravuju se na kombinované studium mediálních studií na Metropolitní Univerzitě v Praze a posledního 2,5 roku mám brigádu na DPČ v Opavii (dnes vlastněna firmou Mondelez) s agenturou Adecco, která platí […]

Zobrazit odpověď

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Z jaké výplaty se bude počítat podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, byla jsem do konce června na hlavní pracovní poměr, ale zavřeli jsme pobočku, tak jsme dostali tři měsíce odstupné, takže podporu dostanu až někdy v říjnu. Ale jelikož hledám práci, tak jsem byla na zkušenou v jedné firmě, ale po dni jsem se rozhodla, že tam nechci. Takže to mám daný jako brigádu […]

Zobrazit odpověď