Výpočet peněžité pomoci v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výpočet PPM u druhého dítěte.

Nyní jsem na rodičovské dovolené se svou 1,5 roku starou dcerou a ráda bych nastoupila (na dohodu) k jinému zaměstnavateli cca na 40h/měsíčně.

U původního zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla plný úvazek.

Bude se PPM u druhého dítěte vypočítávat z mého původního plného úvazku, který byl násobně vyšší? Rodit bych měla cca za 8 měsíců.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna P., 17.08.2023 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.08.2023 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, pak by vám měl vznikat nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství, především na základě tohoto pracovního poměru.

V příslušné době (6 – 8 týdnů před termínem porodu), byste ukončila současnou rodičovskou dovolenou, a zahájila druhou mateřskou dovolenou. Současně byste zaměstnavateli předávala žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

Tím, že by se vám mělo druhé dítě narodit do 4 roků toho prvního, tak by se pro výpočet PPM, měl použít stejný vyměřovací základ, jako pro výpočet mateřské u prvního dítěte.

Viz. paragraf 18, odstavec 3, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Výsledná částka se může mírně lišit – v závislosti na výši příjmů a dalších faktorech, může být druhá mateřská i o něco málo vyšší (rozdíl na úrovni jednotek korun za jeden den, tj. maximálně několik stokorun za měsíc).

Po skončení druhé mateřské, pak máte standardní nárok na čerpání řádné dovolené v zaměstnání (pokud se jej rozhodnete využít ihned po skončení mateřské, jinak se dovolená převádí – pro nárok na dovolenou, se vám započítá doba na druhé mateřské dovolené + adekvátní část z rodičovské).

A následně opět druhá rodičovská dovolená a další rodičovský příspěvek.

Peněžitá pomoc v mateřství, může být případně vypočítána na základě příjmů z více zaměstnání.

Pokud dochází k souběhu více zaměstnání, u kterých vzniká účast na nemocenském pojištění, pak ale musí být požadované podmínky pro nárok na mateřskou splněny ve všech těchto zaměstnáních samostatně.

Aby bylo případně možné použít pro výpočet PPM i druhé zaměstnání na dohodu, tak by i zde musela být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v minimální délce 270 kalendářních dní.

Pokud do tohoto druhého zaměstnání budete teprve nastupovat, tak u něj už nestihnete splnit požadovanou minimální dobu NP, a nárok na PPM u tohoto druhého zaměstnání vznikat nebude.

Nárok na PPM, tedy budete mít jen ze zaměstnání na HPP, kde jste nyní na rodičovské dovolené (stejně, jako tomu bylo u prvního dítěte – viz výše).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď