Výpočet peněžité pomoci v mateřství u druhého dítěte

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výpočet PPM u druhého dítěte.

Nyní jsem na rodičovské dovolené se svou 1,5 roku starou dcerou a ráda bych nastoupila (na dohodu) k jinému zaměstnavateli cca na 40h/měsíčně.

U původního zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a před nástupem na mateřskou dovolenou jsem měla plný úvazek.

Bude se PPM u druhého dítěte vypočítávat z mého původního plného úvazku, který byl násobně vyšší? Rodit bych měla cca za 8 měsíců.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna P., 17.08.2023 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.08.2023 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, pak by vám měl vznikat nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství, především na základě tohoto pracovního poměru.

V příslušné době (6 – 8 týdnů před termínem porodu), byste ukončila současnou rodičovskou dovolenou, a zahájila druhou mateřskou dovolenou. Současně byste zaměstnavateli předávala žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

Tím, že by se vám mělo druhé dítě narodit do 4 roků toho prvního, tak by se pro výpočet PPM, měl použít stejný vyměřovací základ, jako pro výpočet mateřské u prvního dítěte.

Viz. paragraf 18, odstavec 3, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Výsledná částka se může mírně lišit – v závislosti na výši příjmů a dalších faktorech, může být druhá mateřská i o něco málo vyšší (rozdíl na úrovni jednotek korun za jeden den, tj. maximálně několik stokorun za měsíc).

Po skončení druhé mateřské, pak máte standardní nárok na čerpání řádné dovolené v zaměstnání (pokud se jej rozhodnete využít ihned po skončení mateřské, jinak se dovolená převádí – pro nárok na dovolenou, se vám započítá doba na druhé mateřské dovolené + adekvátní část z rodičovské).

A následně opět druhá rodičovská dovolená a další rodičovský příspěvek.

Peněžitá pomoc v mateřství, může být případně vypočítána na základě příjmů z více zaměstnání.

Pokud dochází k souběhu více zaměstnání, u kterých vzniká účast na nemocenském pojištění, pak ale musí být požadované podmínky pro nárok na mateřskou splněny ve všech těchto zaměstnáních samostatně.

Aby bylo případně možné použít pro výpočet PPM i druhé zaměstnání na dohodu, tak by i zde musela být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v minimální délce 270 kalendářních dní.

Pokud do tohoto druhého zaměstnání budete teprve nastupovat, tak u něj už nestihnete splnit požadovanou minimální dobu NP, a nárok na PPM u tohoto druhého zaměstnání vznikat nebude.

Nárok na PPM, tedy budete mít jen ze zaměstnání na HPP, kde jste nyní na rodičovské dovolené (stejně, jako tomu bylo u prvního dítěte – viz výše).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď