Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná.

K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje.

Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili z důvodu dlouhé pracovní neschopnosti.

Vím, že dávky by mi platil stát, ale musela bych se přihlásit na úřad práce? Mohla bych stále vykonávat práci na DPČ?

Tato práce je pro mne důležitá, jelikož bych ji ráda měla i při rodičovské.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna, 11.08.2023 9:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.08.2023 18:21 napsal/a:

Dobrý den,

Během neschopenky (bez ohledu na délku), vás zaměstnavatel rozhodně nemůže „jen tak vyhodit“. Během pracovní neschopnosti, zakazuje zákoník práce výpověď z běžných důvodů, jako je nadbytečnost, organizační důvody, apod.

Výpověď během neschopenky, je možná jen ve zvláštních případech. Například, pokud by docházelo k zániku firmy nebo její části. Nebo pokud by se firma stěhovala do jiného města, a další podobné výjimky.

Druhá věc je ta, že pokud jste těhotná, tak také nemůžete dostat výpověď. Je to stejné, jako u neschopenky.

Během těhotenství, může pracovní poměr skončit, jen pokud je ukončen dohodou, nebo pokud je to pracovní poměr na dobu určitou, nebo pokud by to byla nějaká výjimka (rušení firmy, apod. – viz paragraf 54, ZP).

Viz paragraf 53 odstavec 1, písmeno a) a d), Zákoník práce:

§ 53 Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je 

a) v době, kdy je zaměstnanci nařízena karanténa nebo je uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnanec čerpá otcovskou dovolenou anebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Pokud tedy nemáte v plánu ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem, nebo pokud nemáte pracovní poměr na dobu určitou, pak není příliš pravděpodobné, že by vám během neschopenky pracovní poměr skončil.

Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou, pak by pro vás ani nebylo příliš výhodné ukončovat nyní zaměstnání dohodou. S ohledem na následnou mateřskou a rodičovskou dovolenou, je lepší, když jste i nadále zaměstnaná.

Pokud by k tomu ale z nějakého důvodu došlo, pak nemá smysl chodit na Úřad práce. Během pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou zaevidovat do evidence uchazečů o zaměstnání. A nemůže tedy vzniknout ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Neschopenka, která byla zahájena během pracovního poměru, může pokračovat i nadále. A i nadále může být nárok na nemocenské dávky (do porodu, resp. do případného začátku PPM).

Během neschopenky, je možné dále pracovat – například na zmíněnou dohodu DPČ. Pouze ale za předpokladu, že tím není porušen léčebný režim. Tj. omezení, která vám stanoví lékař, včetně vycházek. Předpokladem je i to, že aktuální neschopenka, se vztahuje jen na HPP, a ne na DPČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď