Mohu dostat výpověď v průběhu druhého těhotenství?

Dobrý den, v průběhu mateřské dovolené dojde k organizační změně, kterou bude zrušeno mé pracovní místo, a budu tak nadbytečná.

Jestli to chápu správně, výpověď pro nadbytečnost dostat nemohu, ale po uplynutí mateřské dovolené a rodičovské dovolené již výpověď obdržet mohu.

Můj dotaz zní, jelikož jsem měla od začátku v plánu před skončením rodičovské dovolené znovu otěhotnět, zda se tím prodlužuje ochranná doba, nebo mi může zaměstnavatel doručit výpověď po skončení první rodičovské dovolené a já tak budu s druhým těhotenstvím nezaměstnaná.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina, 10.07.2023 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.07.2023 8:58 napsal/a:

Dobrý den,

Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), zakazuje možnost „běžné“ výpovědi v několika různých situacích – viz paragraf 53. Jedná se především o zákaz výpovědi:

  • U těhotné zaměstnankyně
  • Během rodičovské dovolené
  • Během mateřské dovolené
  • Během pracovní neschopnosti zaměstnance
  • V době ošetřování dítěte do 10 roků, nebo jiné osoby, nebo během poskytování dlouhodobé péče
  • Během vojenského cvičení
  • Během uvolnění pro výkon veřejné funkce

V době, kdy jste na mateřské nebo rodičovské dovolené, vám tedy zaměstnavatel nesmí dát „běžnou“ výpověď pro nadbytečnost.

Výpověď je možná jen v zvláštních případech. Pokud by například docházelo k zániku firmy, nebo její části. Nebo pokud by případně docházelo k přemístění firmy. Nebo případně i v některých dalších zvláštních případech, jako je například hrubé porušení pracovně právních předpisů – viz paragraf 54, zákoník práce.

Běžná výpověď z organizačních důvodů (pro nadbytečnost, apod.), ale možná není. Pokud by vám zaměstnavatel doručil výpověď během rodičovské nebo mateřské dovolené, pak by taková výpověď byla neplatná.

Po skončení vaší aktuální rodičovské dovolené, bude záležet na tom, zda již budete těhotná nebo ne.

Pokud byste byla po skočení rodičovské už těhotná (a těhotenství oznámila zaměstnavateli), pak je opět výpověď nepřípustná. A to po celou dobu těhotenství a následně i po celou dobu druhé mateřské a rodičovské dovolené.

Pokud byste ale po skončení rodičovské zatím nebyla těhotná, pak už podobná ochrana není. Výjimkou by byla situace, pokud byste ihned po skončení rodičovské dovolené, byla například v pracovní neschopnosti, protože během vaší neschopenky opět nemůžete dostat výpověď.

Zaměstnavatel má ale možnost, pokusit se s vámi domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. To je možné i během rodičovské dovolené, když jste těhotná, apod.

Pokud ale plánujete další těhotenství, pak byste na podobnou dohodu zřejmě neměla přistoupit (k uzavření dohody vás zaměstnavatel nemůže nijak nutit (maximálně vám může nabídnout nějaké hodně vysoká odstupné, pak by to možná bylo na zvážení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď