Pracovní smlouva a evidence na ÚP

Dobrý den, mám 2 zaměstnání obě na pracovní smlouvu.

Na jedné si vydělám 7.000,- hrubého  a u druhého 25.000,- hrubého, toto zaměstnání s vyšší mzdou mi nyní končí k 31. lednu (uplynutí doby určité).

Mám dotaz, zda se mohu evidovat na úřadu práce? Zda mi bude vyplácena podpora?

A jestli bude za mne odvedeno zdravotní pojištění nebo ho budu odvádět v plné výši z pracovního poměru, kde vydělám nyní těch 7.OOO,- hrubého?

V plné výši mi bylo dosud ZP odváděno ze té vyšší mzdy druhého zaměstnání.

Děkuji
S pozdravem

Dotaz poslal/a: A. T., 25.01.2024 9:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.01.2024 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

Jako uchazeč o zaměstnání (osoba vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce), můžete vykonávat některá zaměstnání – může to být práce v pracovním (nebo služebním) poměru, nebo práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Nesmí se jednat o práci na dohodu o provedení práce (DPP), nesmí to být podnikání jako OSVČ.

Příjem z takové práce (DPČ nebo pracovní/služební poměr), nesmí být vyšší než jedna polovina minimální mzdy. Měsíční hrubá mzda, během evidence na ÚP, tedy v roce 2024 nesmí být vyšší než 9 450 Kč.

Viz. zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, odstavec 3:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání 

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Takže pokud vám nyní na konci ledna skončí jedno zaměstnání, kde máte vyšší příjem, a zůstane vám jenom druhé zaměstnání (kde máte příjem 7000 Kč), tak můžete jít na Úřad práce, a můžete být zaevidována jako uchazeč o zaměstnání.

Nebude vám ale vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. V době, kdy máte nějaké jiné zaměstnání (během evidence na ÚP), není nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti. Výše příjmu nehraje roli.

Na podporu byste mohla mít nárok pouze v případě, že byste neměla žádné zaměstnání.

Po dobu vedení v evidenci na Úřadu práce, za vás bude zdravotní pojištění platit stát.

V zaměstnání (kde máte příjem 7000 Kč), tedy nebudete muset doplácet doplatek do minimálního ZP, ale bude platit pouze 4,5% z hrubé mzdy (tak jako tomu bylo doposud).

Na Úřadu práce musíte oznámit, že máte další zaměstnání, a budou po vás požadovat, abyste jim pak každý měsíc dokládala výši měsíčního příjmu.

Budete také muset plnit všechny povinnosti uchazeče o zaměstnání – chození na pravidelné schůzky, aktivní spolupráce při hledání nového zaměstnání, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2024:

Nárok na podporu v nezaměstnanosti – placení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, už půl roku nejsem vedena na Úřadu práce a ani zaměstnaná. Platím si ale sama sociální pojištění i zdravotní. Pokud se vrátím na UP budu mít nárok na podporu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Přihlášení na Úřad práce – 2 dny v novém zaměstnání

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat: 31. 1. 2024 jsem ukončila pracovní poměr a nastoupila na jiné místo. V této práci ale zůstat nemohu a chci se hlásit na úřad práce. Když s sebou budu mít výpověď z pracovního poměru, který skončil 31. 1. 2024 bude to stačit? V nové práci jsem byla jen 2 dny. […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobém marodění v cizině

-

Dobrý den, pracoval jsem v Německu cca 4 roky a poslední rok a půl jsem marodil. Nyní jsem se zaevidoval na ÚP a bylo sděleno, že mám nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměru v České republice tj. 39 306 Kč, ale jen 0.15násobku 2 měsíce tj. 5896 Kč, další 2 měsíce 0.12násobek tj. […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době – sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, když jsem ve zkušební době a ukončím pracovní poměr, je za mě zaplaceno zdravotní a sociální pojištění na celý kalendářní měsíc? Řekněme, že bych chtěl odejít ze zkušební doby 15. dnem měsíce. Počítám s tím, že do nové práce bych musel nastoupit ještě do konce kalendářního měsíce, ale co ty dny mezi tím?

Zobrazit odpověď