Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 do ledna 2017.

Během PN mi skončila smlouva na dobu určitou a to k 31. 3. 2015.

Nyní jsem na UP od 4. 1. 2017 a otěhotněla jsem, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.06.2017 22:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění.

Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel) nebo podnikáte jako OSVČ (platíte si nemocenské pojištění sama). Nebo ještě v případě, že v době zahájení PPM, jste v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a tím ani nemocenské pojištění, za vás v této době nikdo neplatí.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době jejího zahájení splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Což vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončil již ve 2015, také nesplníte.

Nárok na mateřskou tedy mít nebudete. A to s největší pravděpodobností ani, kdybyste nyní nastoupila do nového zaměstnání – nestihnete totiž splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky. Pokud byste náhodou nastoupila do nového zaměstnání, pak vám jedině v době před porodem a po porodu, vznikne případně nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – tedy 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Pokud tedy nebudete mít nárok na PPM, pak vám ale určitě bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek, a to od data narození dítěte.

Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Pokud budete nezaměstnaná, pak byste měla rodičovský příspěvek na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč). Případně je možné, pokud by byl otec dítěte zaměstnaný, a mohl doložit svůj příjem, zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku na základě jeho příjmu. Nebo pak od 1. 1. 2018, budete mít i jako nezaměstnaná možnost volit rodičovský příspěvek, a to až do výše 7600 Kč měsíčně po celou dobu jeho čerpání (tedy na necelé 3 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď