Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 do ledna 2017.

Během PN mi skončila smlouva na dobu určitou a to k 31. 3. 2015.

Nyní jsem na UP od 4. 1. 2017 a otěhotněla jsem, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.06.2017 22:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění.

Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel) nebo podnikáte jako OSVČ (platíte si nemocenské pojištění sama). Nebo ještě v případě, že v době zahájení PPM, jste v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a tím ani nemocenské pojištění, za vás v této době nikdo neplatí.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době jejího zahájení splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Což vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončil již ve 2015, také nesplníte.

Nárok na mateřskou tedy mít nebudete. A to s největší pravděpodobností ani, kdybyste nyní nastoupila do nového zaměstnání – nestihnete totiž splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky. Pokud byste náhodou nastoupila do nového zaměstnání, pak vám jedině v době před porodem a po porodu, vznikne případně nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – tedy 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Pokud tedy nebudete mít nárok na PPM, pak vám ale určitě bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek, a to od data narození dítěte.

Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Pokud budete nezaměstnaná, pak byste měla rodičovský příspěvek na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč). Případně je možné, pokud by byl otec dítěte zaměstnaný, a mohl doložit svůj příjem, zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku na základě jeho příjmu. Nebo pak od 1. 1. 2018, budete mít i jako nezaměstnaná možnost volit rodičovský příspěvek, a to až do výše 7600 Kč měsíčně po celou dobu jeho čerpání (tedy na necelé 3 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď