Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 do ledna 2017.

Během PN mi skončila smlouva na dobu určitou a to k 31. 3. 2015.

Nyní jsem na UP od 4. 1. 2017 a otěhotněla jsem, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.06.2017 22:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění.

Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel) nebo podnikáte jako OSVČ (platíte si nemocenské pojištění sama). Nebo ještě v případě, že v době zahájení PPM, jste v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a tím ani nemocenské pojištění, za vás v této době nikdo neplatí.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době jejího zahájení splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Což vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončil již ve 2015, také nesplníte.

Nárok na mateřskou tedy mít nebudete. A to s největší pravděpodobností ani, kdybyste nyní nastoupila do nového zaměstnání – nestihnete totiž splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky. Pokud byste náhodou nastoupila do nového zaměstnání, pak vám jedině v době před porodem a po porodu, vznikne případně nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – tedy 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Pokud tedy nebudete mít nárok na PPM, pak vám ale určitě bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek, a to od data narození dítěte.

Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Pokud budete nezaměstnaná, pak byste měla rodičovský příspěvek na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč). Případně je možné, pokud by byl otec dítěte zaměstnaný, a mohl doložit svůj příjem, zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku na základě jeho příjmu. Nebo pak od 1. 1. 2018, budete mít i jako nezaměstnaná možnost volit rodičovský příspěvek, a to až do výše 7600 Kč měsíčně po celou dobu jeho čerpání (tedy na necelé 3 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď