Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 do ledna 2017.

Během PN mi skončila smlouva na dobu určitou a to k 31. 3. 2015.

Nyní jsem na UP od 4. 1. 2017 a otěhotněla jsem, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.06.2017 22:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění.

Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel) nebo podnikáte jako OSVČ (platíte si nemocenské pojištění sama). Nebo ještě v případě, že v době zahájení PPM, jste v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a tím ani nemocenské pojištění, za vás v této době nikdo neplatí.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době jejího zahájení splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Což vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončil již ve 2015, také nesplníte.

Nárok na mateřskou tedy mít nebudete. A to s největší pravděpodobností ani, kdybyste nyní nastoupila do nového zaměstnání – nestihnete totiž splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky. Pokud byste náhodou nastoupila do nového zaměstnání, pak vám jedině v době před porodem a po porodu, vznikne případně nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – tedy 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Pokud tedy nebudete mít nárok na PPM, pak vám ale určitě bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek, a to od data narození dítěte.

Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Pokud budete nezaměstnaná, pak byste měla rodičovský příspěvek na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč). Případně je možné, pokud by byl otec dítěte zaměstnaný, a mohl doložit svůj příjem, zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku na základě jeho příjmu. Nebo pak od 1. 1. 2018, budete mít i jako nezaměstnaná možnost volit rodičovský příspěvek, a to až do výše 7600 Kč měsíčně po celou dobu jeho čerpání (tedy na necelé 3 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď