Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od ledna 2015 do ledna 2017.

Během PN mi skončila smlouva na dobu určitou a to k 31. 3. 2015.

Nyní jsem na UP od 4. 1. 2017 a otěhotněla jsem, budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Ivana H., 22.06.2017 22:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.06.2017 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění.

Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, že v době zahájení „mateřské“ (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel) nebo podnikáte jako OSVČ (platíte si nemocenské pojištění sama). Nebo ještě v případě, že v době zahájení PPM, jste v ochranné době až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti).

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění a tím ani nemocenské pojištění, za vás v této době nikdo neplatí.

Druhou podmínkou pro nárok na mateřskou je pak to, že v době jejího zahájení splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Což vzhledem k tomu, že vám pracovní poměr skončil již ve 2015, také nesplníte.

Nárok na mateřskou tedy mít nebudete. A to s největší pravděpodobností ani, kdybyste nyní nastoupila do nového zaměstnání – nestihnete totiž splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky. Pokud byste náhodou nastoupila do nového zaměstnání, pak vám jedině v době před porodem a po porodu, vznikne případně nárok na nemocenské dávky v souvislosti s porodem – tedy 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Pokud tedy nebudete mít nárok na PPM, pak vám ale určitě bude vznikat nárok na rodičovský příspěvek, a to od data narození dítěte.

Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Pokud budete nezaměstnaná, pak byste měla rodičovský příspěvek na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a zbytek doby 3800 Kč). Případně je možné, pokud by byl otec dítěte zaměstnaný, a mohl doložit svůj příjem, zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku na základě jeho příjmu. Nebo pak od 1. 1. 2018, budete mít i jako nezaměstnaná možnost volit rodičovský příspěvek, a to až do výše 7600 Kč měsíčně po celou dobu jeho čerpání (tedy na necelé 3 roky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď