Čerpání dovolené po skončení mateřské

Dobrý den,

dne 13. 12. 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017.

Chtěla jsem se zeptat, jestli i tak mám nárok na čerpání dovolené v roce 2017 a v jaké výši.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 16.06.2017 13:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ve svém dotazu nemáte nějaký překlep, pak vám pracovní poměr skončil 1. 4. 2017. V tuto chvíli jste tedy nezaměstnaná, a z logiky věci vám tedy nemá kdo poskytnout nějakou dovolenou?

Platí, že za dobu strávenou na mateřské dovolené vám případně vzniká nárok na řádnou dovolenou (resp. dovolenou na zotavenou). Doba na mateřské dovolené se z tohoto pohledu považuje za výkon zaměstnání. Pokud takto u zaměstnavatele v jednom roce odpracujete alespoň 60 dní, pak vám vzniká nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok. Pokud by vám tedy po skončení mateřské dovolené měla navazovat řádná dovolené a po ní rodičovský dovolená, na které byste byla po celý zbytek roku, pak máte nárok na celou výměru dovolené.

U čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené také platí, že ji zaměstnanec zaměstnavateli pouze oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Pokud ale váš pracovní poměr, již skončil, pak jaksi nyní nemáte u koho uplatnit nárok na dovolenou.

Mám za to, že v tomto případě vám poměrná část dovolené za 01/01 – 01/04 měla být proplacena při ukončení pracovního poměru. V případě skončení pracovního poměru vám náleží náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou část dovolené.

Vzhledem ale k tomu, že ve svém dotazu ve svém dotazu používáte budoucí čas „mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017“, přičemž uvedené datum již bylo, tak si nejsem jistá, jestli tam nemělo být spíše 1. 4. 2018?

Pokud ano, pak pochopitelně máte nárok na čerpání řádné dovolené, po skončení té mateřské a to v plné výši. Zaměstnavateli pak jen s předstihem před skončením mateřské dovolené oznámíte, že bezprostředně po jejím skočení budete čerpat řádnou dovolenou a ihned po té rodičovskou. Rodičovská dovolená (kterou byste pak měla po zbytek roku), se sice již nepovažuje za výkon zaměstnání, i tak byste ale měla nárok na celou dovolenou – nekrátí se – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď