Čerpání dovolené po skončení mateřské

Dobrý den,

dne 13. 12. 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017.

Chtěla jsem se zeptat, jestli i tak mám nárok na čerpání dovolené v roce 2017 a v jaké výši.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 16.06.2017 13:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ve svém dotazu nemáte nějaký překlep, pak vám pracovní poměr skončil 1. 4. 2017. V tuto chvíli jste tedy nezaměstnaná, a z logiky věci vám tedy nemá kdo poskytnout nějakou dovolenou?

Platí, že za dobu strávenou na mateřské dovolené vám případně vzniká nárok na řádnou dovolenou (resp. dovolenou na zotavenou). Doba na mateřské dovolené se z tohoto pohledu považuje za výkon zaměstnání. Pokud takto u zaměstnavatele v jednom roce odpracujete alespoň 60 dní, pak vám vzniká nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok. Pokud by vám tedy po skončení mateřské dovolené měla navazovat řádná dovolené a po ní rodičovský dovolená, na které byste byla po celý zbytek roku, pak máte nárok na celou výměru dovolené.

U čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené také platí, že ji zaměstnanec zaměstnavateli pouze oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Pokud ale váš pracovní poměr, již skončil, pak jaksi nyní nemáte u koho uplatnit nárok na dovolenou.

Mám za to, že v tomto případě vám poměrná část dovolené za 01/01 – 01/04 měla být proplacena při ukončení pracovního poměru. V případě skončení pracovního poměru vám náleží náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou část dovolené.

Vzhledem ale k tomu, že ve svém dotazu ve svém dotazu používáte budoucí čas „mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017“, přičemž uvedené datum již bylo, tak si nejsem jistá, jestli tam nemělo být spíše 1. 4. 2018?

Pokud ano, pak pochopitelně máte nárok na čerpání řádné dovolené, po skončení té mateřské a to v plné výši. Zaměstnavateli pak jen s předstihem před skončením mateřské dovolené oznámíte, že bezprostředně po jejím skočení budete čerpat řádnou dovolenou a ihned po té rodičovskou. Rodičovská dovolená (kterou byste pak měla po zbytek roku), se sice již nepovažuje za výkon zaměstnání, i tak byste ale měla nárok na celou dovolenou – nekrátí se – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď