Čerpání dovolené po skončení mateřské

Dobrý den,

dne 13. 12. 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017.

Chtěla jsem se zeptat, jestli i tak mám nárok na čerpání dovolené v roce 2017 a v jaké výši.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 16.06.2017 13:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ve svém dotazu nemáte nějaký překlep, pak vám pracovní poměr skončil 1. 4. 2017. V tuto chvíli jste tedy nezaměstnaná, a z logiky věci vám tedy nemá kdo poskytnout nějakou dovolenou?

Platí, že za dobu strávenou na mateřské dovolené vám případně vzniká nárok na řádnou dovolenou (resp. dovolenou na zotavenou). Doba na mateřské dovolené se z tohoto pohledu považuje za výkon zaměstnání. Pokud takto u zaměstnavatele v jednom roce odpracujete alespoň 60 dní, pak vám vzniká nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok. Pokud by vám tedy po skončení mateřské dovolené měla navazovat řádná dovolené a po ní rodičovský dovolená, na které byste byla po celý zbytek roku, pak máte nárok na celou výměru dovolené.

U čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené také platí, že ji zaměstnanec zaměstnavateli pouze oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Pokud ale váš pracovní poměr, již skončil, pak jaksi nyní nemáte u koho uplatnit nárok na dovolenou.

Mám za to, že v tomto případě vám poměrná část dovolené za 01/01 – 01/04 měla být proplacena při ukončení pracovního poměru. V případě skončení pracovního poměru vám náleží náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou část dovolené.

Vzhledem ale k tomu, že ve svém dotazu ve svém dotazu používáte budoucí čas „mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017“, přičemž uvedené datum již bylo, tak si nejsem jistá, jestli tam nemělo být spíše 1. 4. 2018?

Pokud ano, pak pochopitelně máte nárok na čerpání řádné dovolené, po skončení té mateřské a to v plné výši. Zaměstnavateli pak jen s předstihem před skončením mateřské dovolené oznámíte, že bezprostředně po jejím skočení budete čerpat řádnou dovolenou a ihned po té rodičovskou. Rodičovská dovolená (kterou byste pak měla po zbytek roku), se sice již nepovažuje za výkon zaměstnání, i tak byste ale měla nárok na celou dovolenou – nekrátí se – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď