Čerpání dovolené po skončení mateřské

Dobrý den,

dne 13. 12. 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017.

Chtěla jsem se zeptat, jestli i tak mám nárok na čerpání dovolené v roce 2017 a v jaké výši.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana N., 16.06.2017 13:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ve svém dotazu nemáte nějaký překlep, pak vám pracovní poměr skončil 1. 4. 2017. V tuto chvíli jste tedy nezaměstnaná, a z logiky věci vám tedy nemá kdo poskytnout nějakou dovolenou?

Platí, že za dobu strávenou na mateřské dovolené vám případně vzniká nárok na řádnou dovolenou (resp. dovolenou na zotavenou). Doba na mateřské dovolené se z tohoto pohledu považuje za výkon zaměstnání. Pokud takto u zaměstnavatele v jednom roce odpracujete alespoň 60 dní, pak vám vzniká nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok. Pokud by vám tedy po skončení mateřské dovolené měla navazovat řádná dovolené a po ní rodičovský dovolená, na které byste byla po celý zbytek roku, pak máte nárok na celou výměru dovolené.

U čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené také platí, že ji zaměstnanec zaměstnavateli pouze oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Pokud ale váš pracovní poměr, již skončil, pak jaksi nyní nemáte u koho uplatnit nárok na dovolenou.

Mám za to, že v tomto případě vám poměrná část dovolené za 01/01 – 01/04 měla být proplacena při ukončení pracovního poměru. V případě skončení pracovního poměru vám náleží náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou část dovolené.

Vzhledem ale k tomu, že ve svém dotazu ve svém dotazu používáte budoucí čas „mám smlouvu na určitou do 1. 4. 2017“, přičemž uvedené datum již bylo, tak si nejsem jistá, jestli tam nemělo být spíše 1. 4. 2018?

Pokud ano, pak pochopitelně máte nárok na čerpání řádné dovolené, po skončení té mateřské a to v plné výši. Zaměstnavateli pak jen s předstihem před skončením mateřské dovolené oznámíte, že bezprostředně po jejím skočení budete čerpat řádnou dovolenou a ihned po té rodičovskou. Rodičovská dovolená (kterou byste pak měla po zbytek roku), se sice již nepovažuje za výkon zaměstnání, i tak byste ale měla nárok na celou dovolenou – nekrátí se – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď