Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení zaměstnání?

Dobrý den,

mám úplně stejný problém, jako měl pan Mirek V. v tomto dotazu.

A chtěla bych vědět, zda odpověď na tento dotaz by byla stejná i v tomto roce a tedy jediné co by bylo mou povinností, když se přihlásím na ÚP až např. po 14 dnech od ukončení zaměstnání, by bylo si za určitou dobu zaplatit jen zdravotní pojištění.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Nela N. , 21.04.2017 17:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2017 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, odpověď na váš dotaz je stejná. V případě ukončení zaměstnání vám pochopitelně nevzniká nějaká „povinnost“ chodit na úřad práce. To je čistě dobrovolná aktivita, která nezaměstnanému může přinést určité výhody – ať už je to případná podpora v nezaměstnanosti, nebo to že za něj zdravotní pojištění hradí stát, nebo i třeba to že Úřad práce nabízí pomoc s hledáním nového zaměstnání.

Jediná lhůta jsou 3 pracovní dny. Pokud se na Úřad práce dostavíte do 3 pracovních dní, pak jste zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. A jste vedená od data ukončení pracovního poměru. Pokud je to až po delší době, pak je datum, od kdy jste vedena v evidenci UP staveno na den, kdy požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Mezi koncem zaměstnání, a zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání tedy vzniká „mezera“. Dále pak záleží na tom, jak je tato „mezera“ dlouhá.

Co se týká zdravotního pojištění, tak se pokusím rozvést trochu podrobněji než v předchozí odpovědi. Zde totiž záleží, po jak dlouhé době na úřad práce půjdete. Pokud byste byla po celý měsíc bez zaměstnání, a nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, pak vám vzniká povinnost uhradit si sama zdravotní pojištění. To vyplývá ze zákona, a pokud si jej neuhradíte, pak vám u vaší zdravotní pojišťovny vzniká dluh.

Trochu jiné je to pak, pokud jste alespoň po část měsíce zaměstnána (kdy za vás zdravotní pojištění hradí zaměstnavatel), nebo pokud jste alespoň po část měsíce vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání (kdy za vás zdravotní pojištění hradí stát). V těchto případech zdravotní pojištění řešit nemusíte.

Od 1. 1. 2017 je minimální mzda 11 000 Kč. A pro osobu bez zdanitelných příjmů (OBZP) je tedy pojistné na zdravotní pojištění 1 485 Kč měsíčně.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností si sama platit zdravotní pojištění se stáváte ve chvíli, kdy nemáte příjmy z výdělečné činnosti (zaměstnání, nějaká brigáda ze které by se odvádělo ZP, podnikání apod.), a současně za vás po celý měsíc není plátcem zdravotní pojištění stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti – člen volební komise

-

Pobírám podporu v nezaměstnanosti, mohu si jít přivydělat do volební komise?

Zobrazit odpověď

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti po ukončení PP

-

Dobrý den, 31. 8. 2022 jsem ukončila pracovní poměr v posledním dnu zkušební doby. 3. 9. 2022 jsem se přihlásila na úřad práce. 5. 9. 2022 jdu na operaci, která si vyžádá cca 4 měsíční práce neschopnost. Jak jsem se na těchto stránkách dočetla, začne mi „nemocenská“ ve lhůtě 7 dnů od ukončení zaměstnání. – […]

Zobrazit odpověď