Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení zaměstnání?

Dobrý den,

mám úplně stejný problém, jako měl pan Mirek V. v tomto dotazu.

A chtěla bych vědět, zda odpověď na tento dotaz by byla stejná i v tomto roce a tedy jediné co by bylo mou povinností, když se přihlásím na ÚP až např. po 14 dnech od ukončení zaměstnání, by bylo si za určitou dobu zaplatit jen zdravotní pojištění.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Nela N. , 21.04.2017 17:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2017 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, odpověď na váš dotaz je stejná. V případě ukončení zaměstnání vám pochopitelně nevzniká nějaká „povinnost“ chodit na úřad práce. To je čistě dobrovolná aktivita, která nezaměstnanému může přinést určité výhody – ať už je to případná podpora v nezaměstnanosti, nebo to že za něj zdravotní pojištění hradí stát, nebo i třeba to že Úřad práce nabízí pomoc s hledáním nového zaměstnání.

Jediná lhůta jsou 3 pracovní dny. Pokud se na Úřad práce dostavíte do 3 pracovních dní, pak jste zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání. A jste vedená od data ukončení pracovního poměru. Pokud je to až po delší době, pak je datum, od kdy jste vedena v evidenci UP staveno na den, kdy požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Mezi koncem zaměstnání, a zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání tedy vzniká „mezera“. Dále pak záleží na tom, jak je tato „mezera“ dlouhá.

Co se týká zdravotního pojištění, tak se pokusím rozvést trochu podrobněji než v předchozí odpovědi. Zde totiž záleží, po jak dlouhé době na úřad práce půjdete. Pokud byste byla po celý měsíc bez zaměstnání, a nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, pak vám vzniká povinnost uhradit si sama zdravotní pojištění. To vyplývá ze zákona, a pokud si jej neuhradíte, pak vám u vaší zdravotní pojišťovny vzniká dluh.

Trochu jiné je to pak, pokud jste alespoň po část měsíce zaměstnána (kdy za vás zdravotní pojištění hradí zaměstnavatel), nebo pokud jste alespoň po část měsíce vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání (kdy za vás zdravotní pojištění hradí stát). V těchto případech zdravotní pojištění řešit nemusíte.

Od 1. 1. 2017 je minimální mzda 11 000 Kč. A pro osobu bez zdanitelných příjmů (OBZP) je tedy pojistné na zdravotní pojištění 1 485 Kč měsíčně.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností si sama platit zdravotní pojištění se stáváte ve chvíli, kdy nemáte příjmy z výdělečné činnosti (zaměstnání, nějaká brigáda ze které by se odvádělo ZP, podnikání apod.), a současně za vás po celý měsíc není plátcem zdravotní pojištění stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď