Kolik musím odpracovat pro nárok na PPM – 270 dní / 2 roky?

Dobrý den,

s přítelem bychom chtěli miminko, nějak po novém roce. Do srpna roku 2015 jsem studovala VOŠ, kterou jsem úspěšně ukončila. Od září 2015, do současné doby, pracuji bez jakékoli pauzy (jako třeba na ÚP).

Slyšela jsem z více stran, že abych měla plnou PPM (mateřskou)/rodičovský příspěvek, musím odpracovat 2 roky. Tudíž když bych na PPM nastoupila např. v červenci, tak jsem plné dva roky neodpracovala.

Ale co čtu na internetu, tak jsem se dočetla pouze o oněch 270 dnech během dvou let, což jsem splnila.

Jak to tedy je? Stačí odpracovat 270 dní nebo celé dva roky?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika M., 15.10.2016 08:35
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.11.2016 12:39 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství), která se vyplácí od 6 – 8 týdně před porodem, a trvá po dobu 28 týdnů (narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození dva a více dětí), musí být splněny podmínky stanovené zákonem.

Zde se konkrétně jedná o zákon o nemocenském pojištění – Zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Z výše uvedené citace zákona tedy jasně vyplývá, že musí být splněna podmínka, „odpracovat“ (tedy být účastníkem nemocenského pojištění) dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Tyto dny se počítají tak, že jsou zahrnuty všechny kalendářní dny, kdy trvala účast na nemocenském pojištění. V případě zaměstnání tedy v zásadě všechny dny mezi zahájením pracovního poměru a jeho ukončením. Jedná se o kalendářní dny včetně víkendů, státních svátků, dnů pracovního klidu, dnů kdy čerpáte řádnou dovolenou nebo dnů, kdy jste v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu nějaké nemoci, úrazu či z důvodu rizikového těhotenství).

Neméně důležitou podmínkou pro nárok na PPM je pak ještě to, že v době zahájení PPM musíte být stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo být alespoň v ochranné lhůtě až 180 kalendářních dní, od skončení posledního zaměstnání.

Paragraf 32:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má                 

a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,

….

Paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění;

Takže tedy souhrnně, pro nárok na PPM nemusíte být zaměstnána po celé dva roky (nemusíte odpracovat dva roky). Ale musíte v posledních dvou letech „odpracovat“ alespoň 270 kalendářních dní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď