Konec rodičovské dovolené a následující nové těhotenství

Hezký den,

V květnu 2017 mi končí rodičovská dovolená (do tří let věku dítěte). Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Plánujeme druhé dítě. Samozřejmě nemůžu vědět, zda se vše podaří, ale pokud budu v době nástupu do práce (květen 2017) těhotná – jaký bude postup?

Budu muset nastoupit do práce i v těhotenství, nebo mi lékař vypíše nemocenskou dle stavu. Vznikne opět nárok na PPM nebo je zde nějaká stanovena doba, do kdy „musím porodit“.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana D., 26.12.2016 14:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.12.2016 12:58 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodnutí o tom, zda během těhotenství můžete vykonávat zaměstnání, nebo zda jsou u vás indikovány nějaké rizikové faktory, a měla byste tedy být v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, je plně v kompetenci vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě, že byste po skončení rodičovské dovolené byla v pracovní neschopnosti a následně zahajovala čerpání PPM na druhé dítě, pak by to nemuselo ničemu vadit. Jednou z hlavních podmínek nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění, která vám vyplývá z toho, že jste zaměstnána. A to jste i v době pracovní neschopnosti.

Co se týká nějaké lhůty, tak ta je zde případě pouze s ohledem na výši PPM. Pokud zahájíte čerpání PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního, a při tom jste zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele, pak se vám může počítat výše PPM na základě příjmů před první mateřskou. Tedy pokud byste například po návratu do zaměstnání po skončení rodičovské měla nižší příjem, než před prvním těhotenstvím, pak byste i tak mohla mít vyšší mateřskou – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď