Konec rodičovské dovolené a následující nové těhotenství

Hezký den,

V květnu 2017 mi končí rodičovská dovolená (do tří let věku dítěte). Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Plánujeme druhé dítě. Samozřejmě nemůžu vědět, zda se vše podaří, ale pokud budu v době nástupu do práce (květen 2017) těhotná – jaký bude postup?

Budu muset nastoupit do práce i v těhotenství, nebo mi lékař vypíše nemocenskou dle stavu. Vznikne opět nárok na PPM nebo je zde nějaká stanovena doba, do kdy „musím porodit“.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana D., 26.12.2016 14:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.12.2016 12:58 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodnutí o tom, zda během těhotenství můžete vykonávat zaměstnání, nebo zda jsou u vás indikovány nějaké rizikové faktory, a měla byste tedy být v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství, je plně v kompetenci vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě, že byste po skončení rodičovské dovolené byla v pracovní neschopnosti a následně zahajovala čerpání PPM na druhé dítě, pak by to nemuselo ničemu vadit. Jednou z hlavních podmínek nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění, která vám vyplývá z toho, že jste zaměstnána. A to jste i v době pracovní neschopnosti.

Co se týká nějaké lhůty, tak ta je zde případě pouze s ohledem na výši PPM. Pokud zahájíte čerpání PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního, a při tom jste zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele, pak se vám může počítat výše PPM na základě příjmů před první mateřskou. Tedy pokud byste například po návratu do zaměstnání po skončení rodičovské měla nižší příjem, než před prvním těhotenstvím, pak byste i tak mohla mít vyšší mateřskou – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď